RB OSN poprvé od začátku války v Pásmu Gazy schválila rezoluci o příměří

OSN, ilustrační fotografie.
OSN, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Libor Novák 25. března 2024 18:44
Sdílej:

Rada bezpečnosti OSN v pondělí poprvé od začátku probíhající války v Pásmu Gazy schválila rezoluci, kterou vyzvala k příměří v této palestinské enklávě. Spojené státy, které jsou spojencem Izraele a předchozí návrhy vetovaly, se zdržely hlasování.

Rezoluce "požaduje okamžité příměří" během probíhajícího islámského posvátného měsíce ramadán a hlasovalo pro ni všech 14 ostatních členů Rady bezpečnosti.

Rezoluce vyzývá, aby příměří vedlo k "trvalému a udržitelnému příměří" , a požaduje, aby palestinské hnutí Hamás a další militanti propustili rukojmí unesené 7. října 2023. Schválenou rezoluci částečně vypracovalo Alžírsko s dalšími zeměmi včetně Slovinska a Švýcarska.

Spojené státy vetovaly předchozí návrhy na příměří, ale projevují stále větší nespokojenost s Izraelem včetně jeho plánů rozšířit vojenskou operaci do přeplněného Rafahu na jihu Pásma Gazy.

Dosud blokovaly rezoluce o příměří ve snaze najít hranici mezi vojenskou podporou Izraele a vyjádřením nespokojenosti s izraelským lídrem Benjaminem Netanjahuem, protože v Pásmu Gazy přibývají mrtví civilisté a hrozí hladomor.

Izrael opakovaně kritizoval Radu bezpečnosti OSN za předchozí rezoluce, které zvlášť neodsoudily Hamás. Rada bezpečnosti OSN byla v otázce války mezi Izraelem a Hamásem od útoků ze 7. října rozdělena a schválila jen dvě z osmi rezolucí, které se týkaly zejména humanitární pomoci.

Jak uvádí agentura AFP, tyto rezoluce měly jen malý účinek na místě, kde podle pracovníků OSN Izrael nadále blokuje konvoje s humanitární pomocí a odborníci varují před hrozícím hladomorem.

Poslední rezoluci Rady bezpečnosti OSN, kterou předložily Spojené státy, v pátek vetovaly Rusko a Čína. Ta vyzývala k okamžitému příměří ve válce v Pásmu Gazy a zároveň odsuzovala útok militantního hnutí Hamás na Izrael z října loňského roku. Uvedl to server The Guardian.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzia uvedl, že Spojené státy nedělají nic pro omezení Izraele, svého nejbližšího spojence, ve válce v palestinské enklávě. Podle něj je absurdní hovořit o příměří poté, co "byla Gaza prakticky vymazána z mapy".

Nebenzia dodal, že návrh rezoluce by "zajišťoval beztrestnost Izraele, aniž by se zohledňovaly jeho zločiny."

Americká velvyslankyně Linda Thomas-Greenfieldová označila veto Ruska a Číny za "nejen cynické, ale i malicherné". Jejich odmítnutí této rezoluce podle ní bylo založeno na tom, že ji předložily Spojené státy.

Spojené státy samy v minulosti použily veto proti rezolucím, které volaly po příměří, ale neodsuzovaly bezprecedentní útok Hamásu na Izrael s mnoha oběťmi.

Podle analýzy Satelitního střediska OSN (UNOSAT) bylo v důsledku izraelské ofenzívy v Pásmu Gazy zničeno nebo poškozeno 35 procent budov na palestinském území. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle izraelských údajů si útok na Izrael ze 7. října vyžádal přibližně 1160 mrtvých, většinou civilistů. Palestinští ozbrojenci unesli i asi 250 rukojmích, z nichž podle Izraele zůstává v Gaze přibližně 130, přičemž 33 z nich je údajně mrtvých.

Cílem vojenské ofenzívy Izraele v Pásmu Gazy je likvidace Hamásu, přičemž podle ministerstva zdravotnictví na území ovládaném Hamásem během ní zemřelo více než 32.000 lidí, většinou žen a dětí.

Témata:
OSN
Stalo se