Reakce na pandemii byla podle Lipavského pro většinu vlád bezprecedentní výzvou

Reakce na koronavirovou pandemii, která různé země zasáhla různou měrou, byla pro většinu vlád bezprecedentní výzvou, a to jak z hlediska dopadu na zdraví, tak na ekonomiku a blahobyt občanů. Při zahájení dvoudenního Česko-afrického zdravotnického fóra v Černínském paláci v Praze to dnes uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Jan Lipavský

S českými partnery jednají o zvládání pandemie či financování a posilování zdravotnického sektoru zástupci osmi afrických zemí a šest tamních ministrů zdravotnictví. Na fóru se také budou prezentovat české firmy.

Podle Lipavského se s pandemií zvýraznily již existující strukturální a společenské problémy, například byla narušena veřejná důvěra ve vlády a doporučení expertů, což bylo znásobeno i vlnou dezinformací.

Zásadní je podle ministra kromě snahy o zabránění šíření viru také to, aby vakcíny proti covidu-19 byly dostupné všem. Za důležité považuje též posílit zdravotnické systémy mimo jiné efektivními investicemi do primární péče, propagace zdraví a prevence.

Ministerstvo zdravotnictví podle šéfa resortu Vlastimila Válka (TOP 09) aktuálně připravuje dar 250.000 vakcín proti covidu-19 pro Zambii. Uvedl to na twitteru.

Posilování zdravotnických kapacit podle náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy aktuálně řeší celý svět. "Úkolem české ekonomické diplomacie je přitom také ukazovat česká řešení, která by mohla zaujmout právě na kontinentu s tak dynamickým růstem obyvatelstva, jako je Afrika," uvedl.

Téma podle něj dostává další rozměr s nadcházejícím českým předsednictvím v Radě Evropské unie. "Hledání surovinové bezpečnosti je velkým tématem celé EU a Afrika je jedním ze spojenců," dodal Tlapa. Také podle Lipavského je spolupráce mezi Afrikou a EU jednou z priorit i co se týče zdravotnického průmyslu.

Na fóru se představí přes 20 českých firem sdružených v Asociaci výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP). Africkým partnerům nabídnou svá řešení například pro intenzivní a ambulantní péči, infekční oddělení, chirurgii nebo laboratoře. Poprvé se podle organizátorů na fóru budou prezentovat modulární jednotky, jejichž základ tvoří ocelové kontejnery.

"Česko má řadu kvalitních a světově úspěšných výrobců zdravotnických prostředků. Naší výhodou je, že nenabízíme jednotlivé produkty, ale celá komplexní řešení, a to včetně financování," uvedl místopředseda představenstva AVDZP Petr Foit.

Dnes odpoledne mají také podepsat memorandum o porozumění česká zdravotnická firma Block a ministr zdravotnictví Pobřeží slonoviny. V září bylo podle organizátorů dohodnuto, že společnost vybuduje deset malých center prvního zdravotnického kontaktu a regionální stolůžkovou nemocnici.

Afrika zůstává podle organizátorů ve výdajích na zdravotnictví hluboko pod průměrem evropských zemí, dá se ale podle expertů očekávat růst soukromých, veřejných i externích výdajů na zdravotnictví. Organizace spojených národů odhaduje, že by hodnota zdravotnického trhu v Africe v roce 2030 měla dosáhnout 260 miliard dolarů (přes šest bilionů korun), což je téměř dvojnásobek tržního objemu z předloňska.

U Prahy hoří hala, vyhlášen nejvyšší stupeň poplachu

01.07.2022 22:32 Aktualizováno Hasiči dnes večer zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, před 22:30 zvýšili stupeň poplachu na…

Česko zahájilo předsednictví, Fiala přivítal v Litomyšli von der Leyenovou

01.07.2022 21:50 Aktualizováno Společným zasedáním vlády a Evropské komise (EK) v Litomyšli dnes Česká republika zahájila půlroční…

U Karlštejna se po vykolejení rychlíku jezdí už alespoň po jedné koleji

01.07.2022 19:18 Provoz na jedné koleji železničního koridoru mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní na Berounsku je po…

Pekarová Adamová: Česko se ujímá předsednictví v době plné výzev

01.07.2022 18:18 Aktualizováno Česká republika přebírá předsednictví v Radě Evropské unie v době plné výzev a velkých úkolů, řekla…

Rozhodnutí o termínu prezidentských voleb vyšlo ve Sbírce zákonů

01.07.2022 17:52 Rozhodnutí o termínu voleb prezidenta republiky, jejichž první kolo se uskuteční v polovině ledna…

Babišův výrok o migrantech nezasáhl do práv Pirátů, rozhodl soud

01.07.2022 17:00 Krajský soud v Praze nevyhověl žalobě, kterou loni Piráti podali na tehdejšího premiéra Andreje…

Většina Čechů se podle průzkumu zajímají o vývoj na Ukrajině

01.07.2022 16:18 O vývoj na Ukrajině se zajímají více než tři čtvrtiny Čechů. Čtyři z pěti obyvatel zároveň považují…

Počty nakažených podle ministerstva ještě několik týdnů porostou

01.07.2022 15:17 Aktualizováno Pozitivita testů na covid-19, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená…

Škoda Auto chce problémy kolem čipů nechat za sebou, uvedl nový šéf

01.07.2022 15:14 Nový generální ředitel automobilky Škoda Auto označil za svůj hlavní cíl nechat za sebou problémy s…

Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok dětem neplatičů…

01.07.2022 14:29 Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok dětem neplatičů 107,8 milionu korun. Od…

Související:

Nejnovější