Reálná mzda v Česku po zahrnutí inflace klesla ve třetím čtvrtletí meziročně o 9,8 procenta, stejně jako ve druhém kvartále. Nominálně se průměrná mzda zvýšila o 6,1 procenta na 39.858 korun. V hrubém tak zaměstnanci dostávali v průměru o 2295 korun více než před rokem. Spotřebitelské ceny ale v uvedeném období stouply o 17,6 procenta, reálně tak výdělek klesl.
Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mzdy se reálně snižují od loňského čtvrtého čtvrtletí. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
Proti předchozímu čtvrtletí se průměrná mzda ve třetím čtvrtletí zvýšila po očištění od sezonních vlivů o 1,8 procenta.
Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 6,5 procenta, u mužů dosáhl 37.530 Kč, u žen byl 32.171 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 18.301 a 62.659 korun.
"Nejnižší nárůsty průměrné mzdy byly v odvětvích s dominancí státu: 0,6 procenta ve zdravotní a sociální péči, 0,9 procenta ve veřejné správě a obraně a 2,1 procenta ve vzdělávání. Z hlediska vývoje reálné mzdy se tato tři odvětví potýkají s více než třináctiprocentním poklesem oproti stejnému období předchozího roku," uvedl ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibor Holý.
Naopak nejvýrazněji se průměrná mzda ve třetím čtvrtletí zvýšila v odvětví ostatní činnosti, a to o 10,1 procenta. Následovaly s růstem kolem devíti procent doprava a skladování a administrativní a podpůrné činnosti.
Nejvyšší nominální průměrnou mzdu berou zaměstnanci v informačních a komunikačních činnostech, jejich průměrný výdělek činí 70.719 korun, druhou příčku drží peněžnictví a pojišťovnictví s průměrnou mzdou 63.848 korun a třetí příčka pak s odstupem patří odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu s 54.061 Kč. Naopak nejnižší úroveň mezd přetrvala podle ČSÚ v ubytování, stravování a pohostinství, kde brali zaměstnanci v průměru 24.350 korun, tradičně následují administrativní a podpůrné činnosti s 28.795 Kč.
V prvním čtvrtletí letošního roku průměrná mzda meziročně vzrostla o 7,3 procenta na 37.969 korun, reálně ale výdělek klesl o 3,5 procenta. Ve druhém čtvrtletí činil nárůst nominální mzdy 4,4 procenta na 40.086, po zahrnutí inflace dosáhl pokles 9,8 procenta.
Manželství britské celebrity Katie Price a podnikatele Leeho Andrewse, které uzavřeli teprve před několika týdny po velmi krátké známosti, čelí vážným obviněním. Alana Percival, bývalá snoubenka Leeho Andrewse, se rozhodla prolomit mlčení a tvrdí, že s Katie absolvovala tajný telefonický hovor. Podle jejích slov se jí modelka svěřila, že se cítí zmatená a v souvislosti se svým novým manželem „už neví, čemu má věřit“.
Mezi Davidem Beckhamem a jeho nejstarším synem Brooklynem se schyluje k dalšímu kolu ostrého rodinného sporu. Přestože Brooklyn loni v létě zaslal svým rodičům prostřednictvím právníků oficiální výzvu, aby ho přestali zmiňovat na sociálních sítích, David toto přání veřejně ignoroval. U příležitosti Brooklynových 27. narozenin sdílel na svém Instagramu s 89 miliony sledujících archivní fotografii z dovolené, ke které připsal narozeninové přání.
Princ Harry a Meghan Markle se tento týden vydali na nečekanou dvoudenní humanitární misi do Jordánska. Jejich cesta vyvolává řadu otázek, neboť přichází ve chvíli, kdy podle zjištění Page Six manželé prakticky ukončili činnost své nadace Archewell a propustili téměř všechny zaměstnance. Navzdory rozkladu vlastní charitativní struktury se dvojice v doprovodu Světové zdravotnické organizace (WHO) setkala s mladými pacienty evakuovanými z Gazy.
Hodně se napsalo o tom, jak bude vypadat pohřeb zesnulého hudebníka Jiřího Valenty. Nejvíce pak rezonovalo, že na něm mají chybět členové kapely Olympic. Mezi nimi a vdovou ale zlá krev rozhodně nepanuje. Středeční vyjádření o smutečním obřadu je toho důkazem.
Ministr zahraničí Petr Macinka si na úterní jednání Sněmovny vzal Rudé právo, v němž si listoval za zády prezidenta Petra Pavla. Hned ve středu dostal šéf diplomacie další výtisk. V Senátu mu ho věnoval senátor a herec Tomáš Töpfer, jenž byl za minulého režimu pronásledován StB.
Napětí na Blízkém východě se významným způsobem dotklo i turisticky vyhledávané Dubaje. Na toto město nedá dopustit ani Simona Krainová. Ani v současné situaci se na tom nic nemění. Krainová to dala jasně najevo v příspěvku na sociální síti.
Praha není jediným velkým městem v Česku, které je zásadním způsobem spjaté s osobou Karla Gotta. Náš nejslavnější zpěvák se totiž v hlavním městě nenarodil. V Plzni, odkud Gott pocházel, už vymýšlejí, jak známého rodáka připomenout.
Až výjimečný trest hrozí pětadvacetiletému muži, jehož policie obvinila z úterní vraždy dítěte na Lounsku. Podle dřívějších informací jde o příbuzného oběti. Dítě se v nemocnici snažili zachránit lékaři, ale jejich boj byl neúspěšný.
Agáta Hanychová a Veronika Žilková jsou parťačkami nejen v životě, ale už také u mikrofonu. Populární herečka se dceři rozhodla v jejich společném podcastu prozradit tajemství. Agáta má podle jejích slov šlechtické geny.
Slovensko se rozhodlo pokročit ve vyvíjení tlaku na sousední Ukrajinu, přes kterou momentálně neproudí ropa na západ. Premiér Robert Fico (Smer) oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu. Rozhodla o tom jeho vláda.
Příští týden má být ještě tepleji, než je zatím během prvního ryze březnového týdne. Maximální teploty budou stoupat až na 17 stupňů. Vyplývá to z aktuální předpovědi a výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Bývalý princ Andrew se vzdává další nemovitosti, kterou měl v pronájmu od královské rodiny. Upozornila na to BBC. Jde o budovu nacházející se v blízkosti jeho někdejšího sídla, které syn zesnulé královny Alžběty II. kontroverzně prodal již před více než dvaceti lety.