Řecko prodlouží plot na hranici s Tureckem po celé její délce

Řecká vláda prodlouží plot na pozemní hranici s Tureckem po celé její délce a posílí tam počet strážců i elektronickou ochranu, informoval dnes deník Kathimerini. Důvodem je rostoucí počet migrantů, kteří přecházejí do Řecka z Turecka přes tuto hranici, jejíž velkou část tvoří řeka Evros.

Ilustrační foto

Její hladina je nyní v době sucha na velmi nízké úrovni, takže se dá snadno přejít. Podle dnešního vyjádření ministra civilní obrany Takise Theodorikakose se jen v srpnu pokusilo do Řecka z Turecka ilegálně dostat na 25.000 migrantů.

Na pozemní hranici Řecka s Tureckem, která je dlouhá asi 200 kilometrů, řecká vláda už před několika lety postavila plot v délce téměř 40 kilometrů. V příštích týdnech vláda vyhlásí výběrové řízení na postavení dalších 80 kilometrů a v delším horizontu plánuje rozšíření bariéry po celé délce pozemní hranice. Vláda v úterý také rozhodla o modernizace vybavení na hranici, včetně dronů a kamer. Do podzimu by tam rovněž měla dorazit posila 250 pohraničníků, kteří nyní procházejí výcvikem.

"Každý den řecké bezpečnostní složky řeší výjimečně obtížnou úlohu, kterou ještě více komplikuje turecká strana, jež systematicky přispívá k přechodu migrantů do Řecka," řekl dnes Theodorikakos televizi ANT1. Podle něj turecké úřady migrantům, kteří pocházejí zejména ze Sýrie, dávají na výběr, že se buď vrátí domů, nebo půjdou přes hranice do Řecka. Ministr také řekl, že řecké úřady nebudou dělat "převozníky pro pašeráky, kteří dávají zoufalým lidem falešné naděje".

Řecko a Turecko se dlouhodobě vzájemně obviňují z porušování práv migrantů na společné hranici. Atény Ankaru kritizují, že nedostatečně brání ilegálním přechodům z Turecka do Řecka, čímž porušuje dohodu s Evropskou unií, za niž dostala peníze. Ankara tvrdí, že řecká policie nelegálně zahání migranty zpět na turecké území.

Řecká vláda v úterý rozhodla i o navýšení rozpočtu na vybavení pobřežní stráže, která hlídá hranice s Tureckem v Egejském moři. Tam podle deníku Kathimerini přeplouvá denně v poslední době až čtyřikrát více migrantů, někdy jich je za den i 700. Řecko požádalo o finanční pomoc Evropskou unii, pokud peníze nedostane, bude ochranu hranic financovat ze svých zdrojů, napsal deník Kathimerini.

Podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) překonalo letos pozemní hranici z Turecka do Řecka na 3500 migrantů, přičemž za celý loňský rok to bylo 4830 běženců. Přes moře na řecké ostrovy v Egejském moři letos připlulo už více migrantů než za celý loňský rok - letos jich dorazilo už na 4440, loni to bylo od ledna do konce roku podle UNHCR 4330 běženců.

Témata: Řecko | uprchlíci

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Měřicí stanice zachytily silné výbuchy v místech následných úniků plynu z…

27.09.2022 16:06 Aktualizováno Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Možnosti, jak vycestovat z Ruska, se lidem utíkajícím před odvody tenčí

27.09.2022 13:48 Od minulé středy, kdy ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil první mobilizaci v Rusku od druhé…

Merz kritizoval ukrajinské běžence, nyní se omluvil

27.09.2022 12:38 Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v…

Sonda trefila asteroid. NASA testuje obranu Země

27.09.2022 11:52 Aktualizováno Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o…

Miliony Britů si kvůli rostoucím nákladům musí hledat druhou či další práci

27.09.2022 11:46 Nejméně 5,2 milionu lidí v Británii se rozhodlo najít si druhou práci nebo i několik dalších…

Země V4 se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky

27.09.2022 11:28 Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky či při…

V Japonsku se státním pohřbem rozloučili se zavražděným expremiérem…

27.09.2022 10:29 Aktualizováno Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel…

Medveděv: Pochybuji, že NATO zasáhne, když na Ukrajině použijeme jaderné…

27.09.2022 10:19 Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, uvedl dnes podle agentury TASS…

Související:

Nejnovější