Řecké úřady potvrdily další oběti srážky vlaků

Mrtvých po úterní srážce vlaků v Řecku je už 57. Dnes večer to uvedla policie, podle které v nemocnici zůstává 48 zraněných. Šest lidí je na jednotce intenzivní péče. Záchranáři a hasiči i nadále prohledávají "centimetr po centimetru" vagóny havarovaného vlaku, píše agentura AP. Kvůli nehodě dnes protestovaly stovky lidí před sídlem řeckých drah a zaměstnanci železnice stávkovali kvůli zastaralému zabezpečení tratí.

Ilustrační fotografie.

Úřady nevyloučily, že počet obětí ještě vzroste. Podle policie je dál pohřešováno zhruba šest desítek lidí. Úřady se také snaží oběti identifikovat s využitím testů DNA. Podle vládního mluvčího se zatím podařilo prokázat totožnost devíti lidí. "V jednom z vagonů měl oheň obzvlášť vysokou teplotu, 1300 stupňů Celsia," řekl mluvčí hasičského sboru ve středu k obtížnosti záchranných prací v prvních hodinách po neštěstí.

Stovky lidí dnes demonstrovaly před sídlem železniční společnosti Hellenic Train. Poukazovali na zastaralé a poruchové zabezpečení řeckých železnic. Podle demonstrantů špatný stav železniční infrastruktury přispěl k vzniku smrtelné havárie. Následně se demonstranti přesunuli k parlamentu a skandovali "vrazi, vrazi". Obdobné demonstrace se konaly i ve středu.

Zaměstnanci železnic v Řecku na dnešek vyhlásili 24hodinovou stávku. Přidali se k nim i zaměstnanci aténského metra, kteří si stěžují na stejné problémy - nedostatek personálu a zastaralou techniku. "Nechceme čekat na další nehodu a dívat se, jak manažeři roní krokodýlí slzy," uvedli zástupci odborů. Ti také poukazují na nedostatečné investice ze strany soukromého vlastníka - italské skupiny Ferrovie dello Stato.

Příčina úterní nehody je dál v šetření, zřejmě šlo o lidské selhání. Už ve středu zadržela policie přednostu stanice v Larise, který dnes stanul před soudcem. "Přemýšlí nad tím, co se stalo, a nedokáže unést tíhu odpovědnosti," řekl jeho advokát. Podle něj klient uznává svůj podíl odpovědnosti, na tragédii se ale podílela celá řada faktorů, které bude muset justice vzít v potaz, uvedl advokát. Muži hrozí obvinění ze zabití a dlouhý trest odnětí svobody. Řecká média poukázala, že dotyčný na stanovišti pracoval jen o něco déle než měsíc.

Řecká vláda slíbila kromě pomoci pozůstalým nehodu důkladně vyšetřit a přijmout taková opatření, aby už se nic podobného nemohlo opakovat.

Svou soustrast Řecku zaslala řada zahraničních politiků, například americký prezident Joe Biden, papež František, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu a řada evropských představitelů.

V osobním vlaku bylo 342 cestujících a deset členů posádky, v nákladním vlaku byli dva lidé. Mezi oběťmi je řada mladých lidí.

Témata: Řecko | nehody vlaků | vlaky

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Macron neustoupí. Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny,…

30.03.2023 14:25 Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 14:22 Aktualizováno Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Související:

Nejnovější