Regulace krátkodobých pronájmů bytů turistům má být podle Bartoše do léta

Regulace krátkodobých pronájmů bytů turistům by podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) mohla být v ideálním případě přijata do letošní letní sezony. Záležet to bude i na tom, zda se Švédsku jako předsednické zemi EU podaří najít shodu na unijních pravidlech regulace. Bartošův úřad z ní chce vycházet v novele o podnikání v cestovním ruchu. Ministr to dnes uvedl ve Sněmovně na dotaz Patrika Nachera (ANO).

Ivan Bartoš

"Ještě není ta dohoda, jak by mělo být Airbnb v rámci evropské sedmadvacítky uchopeno, z čehož by měla ta národní implementace vycházet," uvedl Bartoš. Jako možnost uvedl i to, že by nejprve předložil novelu zavádějící pravidla projektu eTurista, který by zavedl digitální systém pro registraci hostů a zároveň sloužil pro platbu místních poplatků z pobytu a odesílání povinných hlášení cizinecké policii.

Novela o podnikání v cestovním ruchu by podle ministra měla vymezit charakter krátkodobých ubytování a stanovit pravidla pro jeho poskytování. Bartoš připomenul, že Evropská komise už připravila celoevropské nařízení, jehož definitivní podobu by Švédsko jako předsednická země EU mělo dojednávat v březnu a dotáhnout do poloviny letošního roku.

Návrh unijního nařízení, které by mělo vnést větší transparentnost do sféry krátkodobých pronájmů na platformách typu Airbnb, představila EK už počátkem loňského listopadu. Pro provozovatele platforem i poskytovatele ubytování by nařízení vytvořilo nové požadavky ohledně sdílení dat s úřady a v upravené formě také se statistiky. Údaje by mohly sloužit ke zmírňování problémů, k nimž patří nadměrná koncentrace turistů či nedostatek dostupného bydlení.

Návrh počítá s povinnou registrací ubytovacích kapacit, za kterou hostitelé dostanou jedinečné registrační číslo. Platformy zprostředkovávající nabídky by pak musely zajistit zobrazování těchto kódů a provádět namátkové kontroly údajů. Při odhalení nesrovnalostí by úřady měly možnost pozastavit platnost registrace a nařizovat odstranění nevyhovujících nabídek.

Dalším pilířem navrhovaného systému je sdílení dat ohledně vytíženosti ubytovacích kapacit, včetně počtu ubytovávaných návštěvníků nebo počtu nocí, kdy se daný objekt pronajímal. Velké platformy by nově měly povinnost tyto informace hlásit úřadům každý měsíc. V agregované podobě, která zaručí ochranu soukromí, chce komise tyto údaje zpřístupňovat statistickým úřadům nebo výzkumníkům.

Krátkodobé pronájmy skrze Airbnb, Booking.com a další weby jsou dnes významnou součástí turistického sektoru v EU, podle EK letos tvoří asi čtvrtinu veškeré nabídky ubytování pro turisty. Fenomén se ovšem setkává i s kritikou, například v Praze, kde je spojován s pokřivením trhu s bydlením či zhoršením podmínek v bytových domech.

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Macron neustoupí. Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny,…

30.03.2023 14:25 Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 14:22 Aktualizováno Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Související:

Nejnovější