Rektorky a rektoři: Vpád Ruska na Ukrajinu je agrese, která destabilizuje Evropu

Rektorky a rektoři vysokých škol v ČR dnes důrazně odsoudili útok Ruska na Ukrajinu. Současná rétorika ruského vedení podle České konference rektorů ČKR) připomíná slovník nacistů a jejich agresivní politiku vůči Československu v roce 1938. Rusko se tak vyřazuje ze společenství civilizovaných evropských států 21. století, uvedl v prohlášení za ČKR její předseda Martin Bareš.

Ruská armáda

O prohlášení informovala ČTK tajemnice ČKR Marie Fojtíková. Vedení Rady vysokých škol ČR (RVŠ) vyzvalo univerzity k co nejrychlejší podpoře ukrajinských studentů, pedagogů i výzkumníků. Vpád Ruska na Ukrajinu označilo za agresi, která destabilizuje celou Evropu. Vyjádření zástupců RVŠ poskytla ČTK zástupkyně Agentury RVŠ Jana Bočková.

"Je ohromující, jak moc současná rétorika ruského vedení připomíná rétoriku nacistů a jejich agresivní a dobyvačnou politiku, kterou uplatňovali vůči Československu v roce 1938. Současné ruské vedení používá stejný slovník, za kterým se skrývá podobný způsob uvažování," stojí v prohlášení rektorů. Zároveň v něm připomněli i rok 1968, kdy do Československa vpadla vojska Varšavské smlouvy.

Rektoři postup Ruska velmi důrazně odsoudili. Jde podle nich o zcela účelovou a promyšlenou vojenskou agresi vůči jinému státu. "Každý nezávislý stát má právo demokraticky rozhodovat o své budoucnosti a svém směřování. To, čeho se Rusko dopouští, je pošlapáním nejen mezinárodního práva, ale také všech ideálů evropské civilizace a mírového soužití mezi evropskými národy. Ruské vedení svými posledními kroky vyřazuje Rusko ze společenství civilizovaných evropských států 21. století," uvedl za ČKR Bareš.

Rektoři zároveň vyzvali českou politickou reprezentaci, aby ve spolupráci s evropskými spojenci velmi aktivně, rychle a rozhodně reagovali na agresivní kroky Ruska. Vysoké školy jsou podle ČKR připraveny Ukrajincům pomoct a zapojit se do humanitární i další nezbytné pomoci.

Vedení RVŠ pak vyzvalo k co nejrychlejší a nejúčinnější podpoře ukrajinských studentů, pedagogů i výzkumníků. Vpád Ruska na území Ukrajiny rovněž s rozhořčením odsoudilo a označilo za agresi, která destabilizuje Evropu. Připomnělo historickou zkušenost Čechů z roku 1939, kdy vystoupení vysokoškolských studentů na obhajobu české suverenity vyvolalo kruté represe ze strany německých nacistů.

Ruská armáda dnes ráno zahájila letecký i pozemní útok na Ukrajinu. Ruský prezident Vladimir Putin v televizním vystoupení oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu. Ukrajinská pohraniční stráž poté uvedla, že ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska, Běloruska i z anektovaného poloostrova Krym. Kroky Moskvy odsoudili západní lídři a slíbili tvrdé sankce vůči Moskvě.

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Nehody zastavily dálnice D1 a D2 ve směru na Brno

29.05.2023 10:45 Aktualizováno Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské…

Klíšťata jsou mimořádně aktivní na celém území ČR, upozornil ČHMÚ

29.05.2023 09:19 Po celém Česku panuje mimořádné riziko napadení klíštětem, upozornil Český hydrometeorologický…

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Související:

Nejnovější