Republikáni podle projekcí mají většinu ve Sněmovně reprezentantů

Americká Republikánská strana dnes získala většinu ve Sněmovně reprezentantů, vyplývá z projekcí televize CNN a dalších médií. Republikánské vítězství v dolní komoře přináší změnu rozložení moci ve Washingtonu, kde měli dva roky demokraté kontrolu nad oběma komorami Kongresu. Současná šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dnes bude se svými spolupracovníky mluvit o plánech do budoucna.

Budova Kapitolu

Podle projekcí republikáni zatím ve volbách z 8. listopadu získali 218 křesel ve Sněmovně reprezentantů, což je hranice potřebná pro dosažení většiny, demokraté získali nejméně 211 mandátů.

Kontrola nad Sněmovnou reprezentantů pro republikány znamená možnost více ovlivňovat zákonodárný proces a skrze parlamentní výbory zahájit sérii vyšetřování proti administrativě i rodině demokratického prezidenta Joea Bidena. V hledáčku některých republikánů je podnikání prezidentova syna Huntera, okolnosti loňského chaotického stažení americké armády z Afghánistánu nebo původ pandemie covidu-19, uvádí CNN.

Změna poměru sil ve Sněmovně reprezentantů znamená i změnu v jejím čele. Republikáni na post předsedy této komory nominovali svého dosavadního lídra v této komoře Kevina McCarthyho. Mluvčí nynější šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové Drew Hamill ve středu na twitteru napsal, že "předsedkyně o svých budoucích plánech bude se svými kolegy mluvit zítra (ve čtvrtek) ." Formálně se volba nového předsedy bude konat v lednu.

"Američané od nás chtějí výsledky. Budu spolupracovat s kýmkoliv, republikánem i demokratem, kdo se mnou bude bude ochotný konat pro americký lid," uvedl prezident Biden k projekcím naznačujícím, že republikáni získají většinu v dolní komoře. Tu republikánům zajistilo vítězství v kalifornském 27. volebním obvodu, za který získal mandát 46letý bývalý příslušník námořnictva Mike Garcia.

Americká média nicméně poukazují na to, že tyto volby jsou úspěchem spíše pro demokraty, kteří si zachovali kontrolu nad Senátem a předešli "rudé vlně" republikánů, kteří podle předvolebních průzkumů měli získat většinu v obou komorách Kongresu.

S blížícími se prezidentskými volbami v roce 2024 Republikánská strana také čelí rozhodnutí, zda zachovat širokou podporu bývalému prezidentu Donaldu Trumpovi, který již oznámil, že bude do nejvyššího úřadu znovu kandidovat. Trumpem podporovaní kandidáti 8. listopadu ovšem nedosáhli takových výsledků, které by rozptýlily vnitrostranické pochyby.

"Nezískali jsme dostatečnou podporu mezi nezávislými a umírněnými republikánskými voliči, protože mají dojem, že ve vedení naší strany panuje chaos a negativita," řekl listu The New York Times Mitch McConnell, který byl ve středu zvolen šéfem republikánské menšiny v Senátu.

Témata: volby v USA | USA

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější