Republikáni v USA kvůli rostoucímu počtu nakažených vystupují na podporu očkování

Ve Spojených státech tento týden pokračoval nárůst počtů zachycených koronavirových nákaz a souvisejících hospitalizací. Za čtvrtek podle listu The New York Times (NYT) úřady napříč USA oznámily skoro 64.000 infekcí, Univerzita Johnse Hopkinse evidovala na 56.000 nových případů. Média si za nové vlny epidemie covidu-19 všímají přibývajících vyjádření na podporu očkování z řad Republikánské strany, jejíž někteří členové ovšem účinnost a bezpečnost vakcín zpochybňují.

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Očkování v USA za poslední měsíce dramaticky zpomalilo a tempo vakcinace je v posledních dnech jen těsně nad 500.000 aplikovanými dávkami denně. Naopak rychle se šíří koronavirová mutace delta a průměrný přírůstek statistiky nákaz za posledních sedm dní se od začátku měsíce více než ztrojnásobil. Počty úmrtí spojených s covidem-19 sice zůstávají velmi nízké, bilance hospitalizací federálního ministerstva zdravotnictví se ale po dvou měsících opět dostala nad 30.000.

img-responsive

Covid-19 | foto: Pixabay

Nárůst počtu infikovaných za posledních sedm dní registrují prakticky všechny státy USA, zdaleka nejvyšší výskyt případů na 100.000 obyvatel nicméně hlásí jižní státy Louisiana, Arkansas a Florida a centrální region Missouri. "Čtvrtá vlna je skutečná a čísla jsou v tuhle chvíli dost strašidelná," řekl guvernér Louisiany John Bel Edwards.

Tento stát s necelými pěti miliony obyvatel po čtvrtku evidoval přes 2000 nákaz za každý z posledních sedmi dní, přičemž středeční přírůstek ve výši 5388 případů byl třetím nejvyšším od začátku šíření koronaviru. Místní statistika hospitalizací s covidem-19 narostla ze 242 pacientů 19. června na aktuálních 913, informuje agentura AP.

Popisek testovací | zdroj: YouTube

Už skoro 6000 hospitalizovaných ohlásila v polovině týdne Florida, kde za poslední tři týdny sedmidenní průměr nákaz vyskočil ze zhruba 2000 na skoro 9000. Úplně nejvyšší počet pacientů v nemocnicích na počet obyvatel má podle srovnání listu NYT Nevada, která eviduje podobný počet hospitalizovaných jako při první a druhé vlně epidemie, při vrcholu té zimní jich bylo ještě více než dvojnásobek oproti stávajícímu součtu.

Státy s nejvyššími počty nakažených a vážně nemocných zaostávají za celoamerickým průměrem v míře proočkovanosti proti covidu-19. Experti na veřejné zdraví působící v Bílém domě ovšem ve čtvrtek oznámili, že rychlost vakcinace v některých oblastech silně zasažených novým rozmachem nákazy začala růst. Konkrétně podle AP zmínili Arkansas, Floridu, Louisianu, Missouri a Nevadu, tedy pětici států s nejvyššími přírůstky při zohlednění velikosti populace.

Úspěch očkovací kampaně je nyní pro USA zcela klíčový, neboť ani ve jmenovaných státech momentálně neplatí žádné přísné restrikce spojené s epidemickou situací. Celkově je v zemi s více než 330 miliony obyvatel plně naočkovaných skoro 49 procent, alespoň jednu dávku vakcíny dostalo 56,4 procenta populace. Některé státy ale hlásí jen okolo 35 procent plně očkovaných obyvatel.

Podle AP se v této souvislosti republikánští politici dostávají pod rostoucí tlak, aby vakcíny propagovali a snažili se apelovat na nezanedbatelný segment váhajících Američanů. Někteří z republikánů totiž "ignorovali a v některých případech i rozdmýchávali dezinformace" o covidu-19 a očkování, zatímco státy s nejnižší mírou proočkovanosti jsou tradičními baštami Republikánské strany: Alabama, Mississippi, Arkansas, Wyoming, Louisiana nebo Idaho.

Někteří prominentní republikáni ale v posledních dnech očkování důrazně podpořili a například guvernér Floridy Ron De Santis uvedl, že "tyhle vakcíny zachraňují životy", ačkoli jeho tým začal nedávno prodávat produkty zesměšňující nošení roušek a vládního epidemiologa Anthonyho Fauciho. Jistý posun dokládá i výrok moderátora televize Fox News Seana Hannityho, který tento týden ve svém pořadu naznačil podporu vakcinaci slovy: "Prosím, berte covid vážně."

Republikáni ale stále v této věci nevystupují jednotně. Zatímco senátor Chuck Grassley na twitteru v souladu s doporučení amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nabádal k očkování "všechny způsobilé" Američany, kongresman Andy Harris ve čtvrtek uvedl, že lidé by se měli očkovat, "pokud jsou ohroženi". Deník NYT podotkl, že lídři republikánů ve Sněmovně reprezentantů se na své čtvrteční tiskové konferenci k vakcinaci vyjádřili až poté, co se jich na téma začali ptát novináři.

Známý moderátor Hannity, který se nijak netajil sympatiemi k poslednímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi, zase ve čtvrtek vysvětloval, že jeho dřívější slova neznamenala podporu očkování. "Nenabádám lidi, aby si nechali dát vakcínu proti covidu-19, protože nejsem doktor," uvedl ve svém rozhlasovém pořadu.

Biden z izolace naznačil, že z boje o Bílý dům nehodlá odstupovat

19.07.2024 22:00 Americký prezident Joe Biden, který je v izolaci kvůli nákaze covidem-19, dal pátečním prohlášením…

Ruský útok na Mykolajiv si vyžádal tři mrtvé. Zemřelo i dítě

19.07.2024 20:27 Rusko i v pátek pokračovalo v útocích na ukrajinská města. Tři lidé nepřežili letecký úder proti…

ICJ: Izrael porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území

19.07.2024 17:49 Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje…

Rusové poslali amerického novináře Gershkoviche na 16 let za mříže

19.07.2024 15:19 Americký novinář deníku Wall Street Journal Evan Gershkovich byl v pátek v Rusku odsouzen na 16 let…

Scholz odmítl Zelenského žádost ohledně ruských raket nad Ukrajinou

19.07.2024 12:52 Německý kancléř Olaf Scholz odmítl žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby…

Trump přijal republikánskou nominaci. Bidena z projevu v podstatě vynechal

19.07.2024 08:34 Donald Trump na závěr sjezdu Republikánské strany v Millwaukee pronesl historicky nejdelší projev,…

Rusové opět chrastí jadernými zbraněmi. Vadí americké rakety v Německu

18.07.2024 15:12 Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit…

Von der Leyenová promluvila před europoslanci. Zmínila aktuální úzkost

18.07.2024 12:06 Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula…

Biden připustil stažení se z boje o Bílý dům kvůli zdraví

18.07.2024 08:57 Americký prezident Joe Biden připustil, že by svou kandidaturu v prezidentských volbách mohl…

Většina demokratů by byla pro, aby Biden odstoupil z boje o Bílý dům

17.07.2024 21:50 Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může…

Související:

Nejnovější