Řešení situace romských uprchlíků v Česku navrhne nový tým

Kroky k řešení situace romských uprchlíků z Ukrajiny navrhne vládě nový tým. Bude ho řídit vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková. Skupinu budou tvořit zástupci příslušných resortů, hasičů, Správy uprchlických zařízení i neziskových organizací, které s běženci pracují. ČTK to po dnešním jednání rady vlády pro záležitosti romské menšiny řekla zmocněnkyně.

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.

Rada se po nástupu Fialovy vlády sešla poprvé. Debatovala i o dotacích pro organizace, které s uprchlíky pracují.

"Pracovní skupina navrhne vládě postup a opatření na pomoc zvlášť zranitelných skupinám uprchlíků, mezi které patří třeba romské rodiny s dětmi," uvedla zmocněnkyně. Podle ní se tým bude scházet pravidelně a připraví systémová řešení.

Na pražském hlavním nádraží zůstávají stovky uprchlíků, hlavně romských rodin s dětmi. Zástupci neziskových organizací, kteří na místě pomáhají, přístup k romským běžencům kritizují. Podle nich stát situaci neřeší. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) část lidí ale opustila přidělené ubytování a do nádražních prostor se vrátila. U části se pak ověřuje, zda nemají i maďarské občanství. Na pomoc a ochranu v Česku pak nemají nárok. Hlavní město uvedlo, že ubytovací kapacity už nemá. V Troji vyrostlo stanové městečko, prošlo jím 250 lidí. Na místě pomáhají romské organizace.

"Důležité je pro případ potřeby na krizovou dobu nouzové bydlení rozšířit, pokud to nepůjde jinak," uvedla zmocněnkyně. Podle ní pomoc ve stanovém městečku v Troji funguje. Běžencům se věnují sociální pracovníci. Stav dětí i dospělých se zlepšil. Nastavení by se tak mohlo okopírovat a využít případně i jinde, zmínila Šimáčková Laurenčíková. Jednala o tom dnes i rada. Zatím není jasné, kde by případně další stanová městečka mohla vzniknout.

Rada debatovala také o dotacích. Ministerstvo práce chystá program pro organizace, které s běženci pracují. Budou moci žádat o peníze na své rozšíření a posílení personálu. Radní se shodli také na tom, že by se měla upravit pravidla pro přidělování dotací na opravu a budování bytů pro uprchlíky v krajích a obcích. Podporu poskytuje ministerstvo pro místní rozvoj. Podle Laurenčíkové ji samosprávy zatím moc nevyužívají. Nové nastavení by je mělo víc motivovat peníze čerpat a bydlení zřizovat, řekla zmocněnkyně. Romské organizace by mohly získat také podporu od Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Romských běženců je podle odhadů několik tisíc. Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra zde byla udělena dočasná ochrana 349 290 lidem z Ukrajiny, ve čtvrtek jich přibylo 1113. Cizinecké policii se přihlásilo více než 250 tisíc osob, dalších 1824 jen za včerejší den. 

Témata: uprchlíci

Česko pomůže při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru, řekl Fiala

03.07.2022 12:46 Česká vláda schválí pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru. V pořadu Otázky…

Hasiči v noci dohasili požár haly v Zápech u Prahy, odklízení potrvá další…

03.07.2022 12:36 Aktualizováno Zhruba po 39 hodinách dnes po 10:30 hasiči zcela zlikvidovali požár haly v Zápech u Prahy. Od…

Zeman zvažoval, že kvůli výhradám nejmenuje Balaše. Podpořil dodávky…

03.07.2022 12:18 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman zvažoval, že kvůli svým výhradám nejmenuje Vladimíra Balaše (STAN) ministrem…

Zeman: Úvahy o možném zestátnění ČEZ nejsou pravicové, úsporný tarif na…

03.07.2022 12:17 Aktualizováno Úvahy vlády o možném zestátnění energetické společnosti ČEZ jsou podle prezidenta Miloše Zemana v…

Poslanci se příští týden sejdou na třech schůzích, budou řešit plasty i…

03.07.2022 10:32 Poslanci se sejdou příští týden hned na třech schůzích. Ve čtvrtek dopoledne budou z podnětu…

Česko už udělilo víza 386.734 uprchlíkům z Ukrajiny

03.07.2022 09:45 Víza dočasné ochrany Česko v sobotu vydalo 71 uprchlíkům z Ukrajiny, před týdnem jich bylo 175. Od…

V sobotu přibylo nejvíce případů koronaviru o víkendu od počátku května

03.07.2022 08:46 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 353 případů koronaviru, nejvíce o víkendu od počátku května.…

Příspěvek na mobilitu by se podle Jurečky mohl navýšit od září

03.07.2022 08:00 Příspěvek na mobilitu pro lidi s handicapem by se mohl zvýšit nejspíš od září, nebo od října. Od…

Češi se letos na Šumavu nehrnou, zřejmě kvůli zdražování

02.07.2022 15:45 Dosavadní letošní turistická sezona v Národním parku Šumava je slabší než loni. V západní části…

Prezident Zeman letos pojede na dovolenou opět na Vysočinu

02.07.2022 14:02 Prezident Miloš Zeman letos stráví dovolenou na Vysočině a v Lánech. Na Vysočinu odjede na "několik…

Související:

Nejnovější