Řešením nedostatku paliva v Británii není nekontrolovaná migrace, řekl Johnson

Britský premiér Boris Johnson dnes prohlásil, že nechce kvůli vyřešení nedostatku řidičů v Británii uvolňovat pravidla pro imigraci zahraničních pracovníků. Nedostupnost pohonných hmot na čerpacích stanicích je podle něj způsobena vysokou poptávkou.

Boris Johnson

Předseda Konzervativní strany Oliver Dowden pak řekl, že se dostupnost paliv zlepšuje, největší problémy však nadále přetrvávají v Londýně a na jihovýchodě země.

Británie se v posledních týdnech potýká s akutním nedostatkem řidičů kamionů, který způsobil potíže v řadě dodavatelských řetězců. Na některých místech prořídly regály supermarketů a benzinové pumpy mají málo pohonných hmot. Vytvořily se u nich dlouhé fronty, protože mnoho řidičů si chtělo pořídit zásoby.

Johnson dnes prohlásil, že čerpací stanice nestačí doplňovat své zásobníky právě kvůli vysoké poptávce. Odmítl rovněž, že by vláda chtěla krizi řešit zvýšením imigrace.

"Cesta dopředu pro naši zemi nevede skrze zatažení za páku nekontrolované migrace a umožnění obrovskému množství lidí, aby sem přišli pracovat," řekl v pořadu televize BBC. "Nechci se vracet ke starému neúspěšnému modelu nízkých mezd a nekvalifikovaných pracovníků podpořenému nekontrolovanou migrací," dodal.

Britská vláda nicméně podle dřívějších zpráv hodlá udělit 5000 dočasných pracovních víz zahraničním řidičům cisteren a kamionů, která budou platit do konce února. Od pondělí bude s rozvozem pohonných hmot pomáhat rovněž britská armáda.

"Problémy zcela zřejmě přetrvávají v Londýně a na jihovýchodě a lidé jsou hluboce frustrovaní. Já jejich vztek a frustraci z toho, že se nemohou dostat k benzinu, sdílím. Vláda proto neúnavně pracuje na tom, aby tuto situaci vyřešila," řekl dnes předseda vládních konzervativců Dowden stanici Sky News.

Úřady chtějí rovněž předejít nedostatku v supermarketech před Vánoci, kdy jsou obvykle největší prodeje za celý rok. Dočasná víza pak dostanou také pracovníci v oblasti chovu drůbeže, aby vláda zajistila dostupnost krocanů, kteří jsou britským tradičním vánočním pokrmem.

Podle řady kritiků způsobil nynější krizi do značné míry odchod Británie z Evropské unie, po němž zemi opustila řada zahraničních pracovníků. Johnsonova brexitu nakloněná vláda se však snaží tuto argumentaci co nejvíce odsunout do pozadí. Podle pozorovatelů ovšem situaci zhoršila rovněž pandemie covidu-19, kvůli níž někteří řidiči ze zahraničí odešli do svých zemí původu a vzhledem k restrikcím se na čas zastavil provoz autoškol. Profese řidiče kamionu je rovněž mezi mladými stále méně populární kvůli špatným pracovním a platovým podmínkám.

Sydney díky vysoké proočkovanosti uvolňuje koronavirová opatření

18.10.2021 10:14 Tisíce dětí v největším australském městě Sydney se dnes po téměř čtyřech měsících distanční výuky…

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4056 nových případů

18.10.2021 08:26 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4056 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem to…

Orbánovým vyzyvatelem má být konzervativní starosta Márki-Zay

17.10.2021 21:43 Aktualizováno Vyzyvatelem maďarského premiéra Viktora Orbána v parlamentních volbách v příštím roce bude…

Zelení formálně schválili mandát na koaliční rozhovory o německé vládě

17.10.2021 19:43 Němečtí Zelení dnes na zvláštním sněmu formálně schválili mandát svému vedení, aby zahájilo jednání…

Bývalý americký prezident Bill Clinton opustil nemocnici

17.10.2021 19:17 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

Konec aktivity sopky, jež měsíc chrlí lávu na La Palmě, není v dohledu

17.10.2021 17:10 Konec činnosti sopky na kanárském ostrově La Palma je zatím v nedohlednu. Řekl to dnes premiér…

Na jihu Indie zahynulo při povodních nejméně 15 lidí

17.10.2021 16:11 V jižní Indii o víkendu zemřelo při povodních nejméně 15 lidí. Informovala o tom dnes stanice BBC.…

Volskwagen pozval na setkání manažerů šéfa konkurenční Tesly Muska

17.10.2021 14:55 Šéf amerického výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk o víkendu prostřednictvím videohovoru oslovil…

Úřady zveřejnily jméno muže, který je podezřelý z vraždy poslance Amesse

17.10.2021 12:57 Aktualizováno Britská média s odvoláním na úřady zveřejnila jméno muže vyšetřovaného v souvislosti s páteční…

Rusko eviduje rekordních 34 303 případů nákazy, obětí ubylo

17.10.2021 11:21 Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34.303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší…

Související:

Nejnovější

reklama