Téměř rok je nutné pro cesty po českých dálnicích kupovat elektronické dálniční známky. Řidiči jich od spuštění prodejů nakoupili přes šest milionů kusů za více než 5,43 miliardy korun. Největší zájem je o roční kupony, nejčastěji pak motoristé k nákupům využívají internetové stránky. Vyplývá to z informace správce systému známek společnosti Cendis.
Elektronické dálniční známky od letoška nahradily staré papírové kupony. Výnosy jsou zatím asi o 600 milionů korun vyšší než za celý loňský rok.
Motoristé za uplynulý rok koupili přes 2,92 milionu kusů ročních známek a 2,48 milionu kusů desetidenních kuponů. Nejmenší zájem byl o měsíční viněty, kterých se prodalo kolem 665.000 kusů. Nejoblíbenějším prodejním kanálem je internetový obchod na webu edalnice.cz. Jeho prostřednictvím si e-známku kupuje zhruba 83 procent motoristů. V dalších zhruba sedmi až osmi procentech případů využívají řidiči pro nákup známky pobočky České pošty a čerpací stanice EuroOil. Ve dvou procentech prodejů pak řidiči, a to zejména ze zahraničí, koupili známku ve 14 samoobslužných kioscích u hranic.
Nové elektronické známky letos nahradily papírové kupony. Jsou vázány na poznávací značky aut, není už tak nutné je lepit na přední sklo vozidla. Další z novinek, kterou elektronické známky oproti starým papírovým přinesly, je jejich klouzavá platnost. Řidiči si mohou nastavit platnost známky od přesně vybraného data na následujících 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. Od poloviny dubna mohou řidiči také žádat o vrácení platby při chybném nákupu na neexistující poznávací značku vozidla. Ceny známek zůstaly proti loňsku stejné, roční stojí 1500 korun, 30denní 440 korun a desetidenní 310 korun.
Prodej nových elektronických známek byl spuštěn loni v prosinci, v první den jej však provázely problémy s výpadky systému. Zprovozněn byl ještě týž den odpoledne, výpadek systému však vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků. Od té doby systém funguje bez výraznějších problémů.
Dara Rolins už před nějakým časem upozornila fanoušky, že si dá pauzu od koncertů. Dosud se ale myslelo, že přestávka bude trvat maximálně dvanáct měsíců. Z nejnovějšího vyjádření zpěvačky vyplývá, že by pauza mohla být výrazně delší.
V Karlových Varech už příští týden odstartuje letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu. Ani letos se přehlídka snímků z celého světa neobejde bez znělky. Tentokrát ji natočil Stellan Skarsgård.
Dagmar Havlová podnikla další zásadní krok ohledně budoucnosti Knihovny Václava Havla, když jí odebrala souhlas s užíváním jména exprezidenta. Instituce je ale nadále připravena hledat řešení nastalé situace.
Extrémně vysoké teploty se očekávají v Česku podle nové výstrahy, která platí do neděle. Meteorologové nově zvýšili stupeň nebezpečí na většině území postupně až na extrémní. V platnosti zůstává i varování před požáry.
Náročným obdobím si v poslední době prochází Daniel Krejčík, ale ve středu se nepochybně ukázalo, kolik lidí ho má stále rádo. Známý herec totiž slavil narozeniny a při té příležitosti vyslovil tři zajímavá přání.
Čeští fotbalisté se loučí se světovým šampionátem v nejkratším možném čase, tedy již po třech zápasech skupinové fáze. Rozhodla o tom jasná porážka 0:3 v nočním zápase s pořadatelským Mexikem. Češi skončili ve skupině na posledním místě s jedním bodem za remízu proti JAR.
Karel Šíp by si mohl užívat zaslouženého důchodu, ale stále baví statisíce televizních diváků jako moderátor nejúspěšnější talk show z dílny České televize. Bude tomu tak i po letních prázdninách? Odpověď na tuto otázku chce znát spoustu lidí.
Americký rapper Kanye West, v současnosti vystupující pod jménem Ye, čelí možnosti zrušení svého nadcházejícího koncertu v Texasu. Vystoupení naplánované v sanantonské hale Alamodome ohrozily jeho předchozí antisemitské výroky, kvůli kterým se do něj ostře opřela tamní starostka Gina Ortiz Jones.
Televizní moderátor Jeremy Clarkson zavedl ve svém životě výrazné změny poté, co v uplynulých dvou letech podle svých slov dvakrát unikl smrti.
Zpěvačka Madonna oznámila, že dlouho připravovaný biografický snímek o jejím životě byl definitivně zrušen. Důvodem byl spor s hollywoodským studiem Universal ohledně velikosti rozpočtu. Umělkyně v rozhovoru pro časopis Interview vysvětlila, že vzhledem ke svému neobyčejnému a rozsáhlému životu požadovala pro film adekvátně vysoké finanční prostředky.
Vztahy mezi britským králem Karlem III. a princem z Williamem provází napětí, které se projevilo během oslav Trooping the Colour. Důvodem chladné atmosféry v zákulisí má být chystaný návrat prince Harryho do Velké Británie.
Tropická epizoda v Česku pokračuje a zatím se neblíží ke konci. Potvrzením je i nová výstraha, která upravuje územní i časovou platnost varování před vysokými teplotami. Nadále platí i varování před požáry, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).