Riziko hospitalizace seniorů po dvou dávkách očkování kleslo o více než 80 procent

Riziko hospitalizace seniorů nakažených variantou covidu-19 omikron po dvou dávkách očkování kleslo podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) z února o 87 procent, proti nákaze o polovinu. I u velmi rizikových pacientů desetkrát snižuje riziko, že při nákaze zemřou. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví.

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) také představili studii o tom, že očkování snížilo riziko nákazy u pacientů po transplantaci o 46 procent.

"Očkování u vysoce rizikových pacientů stoprocentně nezabrání tomu, aby se nenakazil, nezabrání, aby nebyl hospitalizovaný, ale desetkrát nižší je riziko, že se zemře," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška ochrana proti nákaze klesá po třech či čtyřech měsících, ale ochrana proti těžkému průběhu nemoci je trvalejší. U zranitelných skupin se i v prvních měsících letošního roku držela nad 80 procent.

Koronavirus je podobně jako ostatní respirační viry sezónní, více se šíří v chladných podzimních a zimních měsících. Ministr to přirovnal k zimnímu spánku medvědů, kterých v zimě také neubývá, jenom spí. "Covid spí v létě, stejně jako medvědi v zimě. Na podzim se probudí a zaútočí," uvedl.

Lidé, kteří o přeočkování v současné době uvažují, protože jim uplynula šestiměsíční lhůta po druhé dávce, podle Válka mohou počkat na podzim, aby měli před další vlnou vyšší protilátky.

"Pokud se jedná o velmi rizikového pacienta, kterému prošla doba po druhé dávce, tak by určitě na třetí dávku měl jít," dodal. Data o nákazách ukázala podle ÚZIS vysokou ochranu u chronicky nemocných, kteří se nechali očkovat, například diabetiků nebo pacientů po transplantacích.

"Je zřejmé, že každý podzim, pokud virus nezmizí, což nevypadá, budeme muset očkovat. Jednou bude silnější, jednou slabší podobně jako chřipkový virus," doplnil Válek. Vysoce doporučená bude čtvrtá dávka po lidi starší 55 let, kteří mají často i nějaké chronické onemocnění. Dostupná ale bude pro každého. "Čtvrtá dávka se bude týkat téměř všech, kteří mají třetí a druhou dávku. Vysoká hladina protilátek trvá zhruba čtyři až pět měsíců. Každý podzim budeme muset očkovat," uvedl.

Data ÚZIS ukázala, že v listopadu 2021, kdy se šířila varianta delta, očkování dvěma dávkami snížilo riziko nákazy u osob nad 65 let o zhruba 59 procent, riziko hospitalizace o více než 76 procent a léčbu na JIP o téměř 85 procent. Letos v únoru, kdy se už šířila nakažlivější varianta omikron, která ale obecně způsobuje mírnější průběh, bylo riziko nákazy nižší o 50 procent, hospitalizace téměř 87 procent a JIP 89 procent.

Očkováno proti covidu-19 je asi 65 procent populace včetně dětí, zhruba 75 procent dospělých a přes 90 procent seniorů nad 65 let. Podle Duška tak očkování v době nakažlivějších variant delta a omikron zabránila zahlcení nemocničního systému. "Očkování určitě zachránilo mnoho životů," dodal přednosta transplantačního centra IKEM Ondřej Viklický.

Studie IKEM publikovaná v prestižním vědeckém časopise Annals of Internal Medicine, kterou ministr Válek přirovnal k "získání olympijské medaile ve velkém sportu" prokázala, že významný efekt hrálo očkování při ochraně pacientů po transplantacích ledvin.

"Podávané imunosupresivní léky významně zvyšují riziko infekčních onemocnění a zároveň omezují účinnost vakcín," řekl Viklický. Přesto bylo riziko nákazy u pacientů sníženo o téměř polovinu.

Epidemie koronaviru v Česku s teplejším počasí výrazně zpomalila. Za posledních sedm dní odhalily laboratoře 3886 případů, což je o polovinu méně než o týden dříve. Ani v jeden den počet nově nakažených nepřekročil tisíc.

Státní zástupce podal stížnost na soudní rozhodnutí v kauze otravy Bečvy

16.05.2022 16:12 Aktualizováno Státní zástupce Jiří Sachr podal stížnost na rozhodnutí vsetínského okresního soudu v kauze otravy…

Česko se chce podílet na vyšetřování možných zločinů na Ukrajině

16.05.2022 16:08 Česká republika chce se státy paralelně vyšetřujícími možné válečné zločiny na Ukrajině koordinovat…

Babiš zahájil jízdy obytným vozem za voliči, z Průhonic zamířil na jižní…

16.05.2022 15:28 Aktualizováno Předseda ANO Andrej Babiš dnes zahájil jízdy obytným vozem za voliči. Ráno se vydal z Průhonic u…

Ministerstvo pracuje na tarifu, který má pomoci s cenami energií

16.05.2022 15:17 Aktualizováno Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem…

Bartoš: Měli bychom vnímat krizi i jako příležitost

16.05.2022 14:41 Aktualizováno O krizi by se podle vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) mělo mluvit i jako o…

Ministerstvo průmyslu vytvoří státního obchodníka s energiemi

16.05.2022 13:59 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má…

Do stanového městečka v Praze odešlo 17 lidí. Stovky uprchlíků zůstaly na…

16.05.2022 13:45 Vybudování stanového městečka v pražské Troji nevyřešilo nevyhovující situaci na hlavním nádraží. Z…

Silničáři začali opravovat nejvytíženější komunikaci v Česku, Barrandovský…

16.05.2022 11:30 Stavební práce na opravě Barrandovského mostu v Praze začaly dnes ráno. Silničáři frézují vozovku…

Fiala opět navštíví Berlín, tentokrát na pozvání německého hospodářského…

16.05.2022 10:49 Český premiér Petr Fiala 8. června opět navštíví Berlín, tentokrát přijede na pozvání německého…

V Česku už dostalo víza od počátku války 343.215 uprchlíků

16.05.2022 09:44 V neděli Česko vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 937 víz dočasné ochrany, téměř stejně jako před týdnem.…

Související:

Nejnovější