Institut Roberta Kocha (RKI) registruje v Německu za poslední den 41.129 nových případů koronavirové infekce, ale čísla jsou neúplná, upozorňuje agentura DPA. Před týdnem RKI hlásil 67.501 nových případů nákazy. Sedmidenní incidence podle údajů RKI z dnešního rána znovu klesla na 1424,6 infikovaných na 100.000 obyvatel. Ještě před týdnem činila tato hodnota 1700,6.
Při posuzování čísel je třeba zohlednit skutečnost, že jednotlivé spolkové země nedodávají data každý den, nebo hlásí neúplné údaje. O víkendu to byly například Bádensko-Württembersko, Dolní Sasko a Braniborsko. Dodatečně hlášená čísla se pak projeví v následujících dnech. Experti navíc předpokládají, že mnoho případů není vůbec zachyceno kvůli přetíženým zdravotním úřadům a také proto, že ne všichni infikovaní si nechají udělat PCR test.
V celém Německu, které má na 83 milionů obyvatel, bylo za posledních 24 hodin zaznamenáno 23 nových úmrtí souvisejících s covidem-19. Před týdnem RKI evidoval 20 nově zemřelých.
Od začátku pandemie RKI eviduje 21,668.667 prokázaných případů infekce virem SARS-CoV-2, kolem 17,156.600 zotavených a 132.056 zemřelých.
V Německu na konci minulého týdne padla většina zbylých protiepidemických opatření. Až na výjimky už neplatí karanténní nařízení a skončily i roušky v obchodech. Výjimkou jsou Hamburk a Meklenbursko-Přední Pomořansko, které se prohlásily za ohniska infekce.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.
Pravidelným televizním divákům úspěšné show asi není nutné zdůrazňovat, jak náročná je StarDance. Jedním z účastníků podzimní řady bude Tomáš Matonoha, jenž neváhal a požádal o radu kolegyni, která se zúčastnila jedné z předchozích sérií.
Letní počasí v Česku by se ani v následujících dnech a týdnech nemělo výrazněji odklonit od toho, na co jsme zvyklí. Vyplývá to z nejnovějšího měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Marek Ztracený je hrdý na to, odkud pochází. Aktuálně mu ale v jeho rodišti připravili nepříjemné překvapení. K zemi má totiž jít jedna budova, se kterou se v případě jednoho z nejslavnějších českých hudebníků pojí spousta vzpomínek.
Bývalý fotbalista David Beckham se veřejně zastal své manželky Victorie, která čelí vlně internetové kritiky a posměchu kvůli své chladné reakci během čtvrtfinálového zápasu mistrovství světa v Miami.
Děti prince Harryho a Meghan Markleové se po čtyřech letech poprvé setkaly se svým dědečkem, králem Karlem III. Buckinghamský palác potvrdil, že britský panovník společně s královnou Camillou hostili Harryho, Meghan a jejich dvě děti – sedmiletého prince Archieho a pětiletou princeznu Lilibet – v pátek ve svém soukromém venkovském sídle Highgrove House v Gloucestershire.
Bývalá glamour modelka Katie Price promluvila v ranním televizním pořadu This Morning o svém novém dokumentárním seriálu stanice Sky s názvem Nothing To Hide. V rozhovoru s moderátory Benem Shephardem a Cat Deeleyovou reagovala na emotivní výpovědi svých dětí Juniora a Princess, které v dokumentu před kamerou popsaly své pocity osamělosti a nedostatku lásky v době, kdy jejich matka bojovala se závislostí na drogách. Priceová přiznala, že kvůli vlastním psychickým problémům a tehdejšímu zhroucení vůbec netušila, jak moc její děti v té době trpěly.
Skotský zpěvák Lewis Capaldi se po třech letech vrátil do Newcastle, kde vystoupil v tamním Exhibition Parku. Během koncertu se však musel vypořádat s několika komplikacemi v zaplněném hledišti, kvůli kterým byl nucen vystoupení dvakrát přerušit a povolat bezpečnostní službu.
Blíží se 14. červenec, což je v českém šoubyznyse datum spojené hned se dvěma výraznými osobnostmi hudebního průmyslu. Možná tušíte, že jednou z nich je Michal David. Jak má letos v plánu strávit narozeniny?
Dramaticky vyhlížející nehoda se v pondělí po poledni stala u stanice metra I. P. Pavlova v centru Prahy. Havaroval tam poslanec Filip Turek (Motoristé), jehož vůz se srazil s nemocničním autem, které skončilo na střeše na tramvajové trati. Případem se zabývá policie.
Nebezpečí vyvolaných počasím opět přibylo. Meteorologové totiž rozšířili platnou výstrahu před požáry na Moravě o varování před velmi silnými bouřkami a silnou zátěží teplem. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ostudou nazval premiér Andrej Babiš (ANO) přítomnost prezidenta Petra Pavla na uplynulém summitu NATO v Turecku. Babišova vláda původně nechtěla, aby hlava státu na alianční jednání jela. Pavel se však na summit nakonec vydal.
Světovou filmovou scénu zasáhla smutná zpráva hned na začátku dalšího červencového týdne. Ve věku 78 let zemřel slavný novozélandský herec Sam Neill, jehož asi nejvíce proslavila role v kultovním filmu Jurský park.