Rodiče s dětmi zaplnili pražské pohotovosti. Jak jim mohou pomoci doma?

Rodiče s nemocnými dětmi zaplnili o Vánocích v Praze pohotovosti nemocnic. ČTK to sdělily mluvčí Fakultní nemocnice v Motole Jana Krejčí Merxbauerová a mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Marie Heřmáková. Častěji si lidé podle mluvčí Jany Poštové také volali zdravotnickou záchrannou službu. Podle lékařů ale často u staršího dítěte s teplotou, rýmou a kašlem stačí nasadit léky na snížení horečky, klid a dostatek tekutin.

Nemocnice, ilustrační foto

"Pokud jde o miminka do třech měsíců věku, tak tam bych rodičům doporučil v případě, že mají teplotu, kašel, hůře dýchají, aby vyhledali lékaře. U takto maličkých dětí není nač čekat," řekl ČTK primář Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Petr Koťátko.

"U starších kojenců a větších dětí, pokud mají teplotu, rýmu, kašel, jsou dušné, tak doporučuji nasadit léky na snížení horečky, klid a dostatečný příjem tekutin. Pokud dítě léky dobře snáší, nezvrací, tak je potřeba vyčkat tři dny. Pokud se zdravotní stav dítěte nezlepší, tak poté vyhledat lékaře," dodal.

Každý případ je podle něj individuální a záleží na stavu daného dítěte. "Každé respirační onemocnění má určitý průběh a dobu trvání, u nachlazení a chřipek je to okolo pěti až deseti dní, a nelze tuto dobu nijak výrazně zkrátit," dodal.

V Praze jsou dětské pohotovosti ve Všeobecné fakultní nemocnici v areálu na Karlově, ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči, Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a Fakultní nemocnici Motol. Podle primářky tamního oddělení urgentního příjmu dětí Jitky Dissou tam ošetřili od 23. do 26. prosince 659 dětských pacientů. Dalších 432 dětí bylo v tomto období ošetřeno na ostatních ambulancích nemocnice.

"Zda bude tento nápor pokračovat i v následujících dnech, se bohužel v současné chvíli ještě nedá odhadnout," uvedla primářka. Její tým vytvořil instagramový účet @detska.pohotovost, kde rodičům nemocných dětí radí, zda je nutné vyhledat pohotovost.

"Určitě s dítětem nechoďte na pohotovost v začátku infektu, zkuste mu podat základní léky na kašel, když má horečku, tak antipyretika v dostatečné dávce," uvedla v jednom z příspěvků. Dítě by podle ní mělo být hlavně doma v klidu a hodně pít.

"Ale pokud začne být dušné, po poklesu teploty nepije, nejí, je apatické, nebo pokud mu horečka i přes dostatečné dávky antipyretik neklesá, vyrazte na pohotovost," doplnila. Akutnější případy jsou podle ní na pohotovosti ošetřeny dříve, rodiče se tak musejí připravit na několikahodinové čekání. Vyzvala také k nošení roušek v čekárně a u lékaře.

Zhruba o 30 procent proti předchozím letům přibylo podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Hlavního města Prahy Jany Poštové letos o Vánocích i výjezdů záchranářů. Častěji podle ní lidé volají i kvůli dětským virózám. "Ne vždycky k takovému případu pak vyjíždí sanitka. Často se poskytují rady po telefonu, pokud nesplňují kritéria k odvozu. Dispečer například poradí léky na snižování teploty," řekla ČTK. Méně vážné případy podle ní zdravotníci odvážejí na pohotovosti, kde pacienti čekají, až přijdou na řadu podle závažnosti obtíží.

V Praze je podle údajů Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb 267 dětských praktických lékařů. Část z nich má podle informací na jejich webech některé dny mezi vánočními svátky a Novým rokem dovolenou nebo zkrácenou ordinační dobu.

Témata: nemocnice | Praha

Pavel podpořil myšlenku administrativních odvodů do armády

25.02.2024 16:14 Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k…

Jurečka naznačil, na koho nejvíce dopadne revize systému sociálních dávek

25.02.2024 13:42 Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat…

Pozor na neoficiální prodejce dálničních známek. Příští týden kupony zdraží

23.02.2024 11:05 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční…

FBI pomáhá české policii s vyšetřováním tragické střelby na FF UK

23.02.2024 09:24 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se účastní vyšetřování loňské střelby na Filozofické…

Ukrajinci podruhé za pár dní zásahli ruské vojáky na cvičišti

22.02.2024 16:14 Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly…

Cimický opět nepřišel k soudu. Veřejnost byla z jednání vyloučena

22.02.2024 12:37 U Obvodního soudu pro Prahu 8 ve čtvrtek pokračuje hlavní líčení v případu psychiatra Jana…

Češi špatně hodnotí státní sociální politiku, ukázal průzkum

21.02.2024 19:36 Státní sociální politiku hodnotí špatně 57 procent lidí, vyplývá z výsledků podzimního průzkumu…

Lipavský zavolal ruského velvyslance na kobereček kvůli smrti Navalného

21.02.2024 14:09 Ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského kvůli…

Jurečka oznámil nové opatření, které se týká důchodců

20.02.2024 19:33 Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes oznámil nové opatření, které se týká seniorů, kteří i v…

Termín na podání přihlášek na střední školy se prodlužuje

20.02.2024 16:16 Den navíc mají zájemci o studium na středních školách na podání přihlášek prostřednictvím…

Související:

Nejnovější