Rodiče s dětmi zaplnili pražské pohotovosti. Jak jim mohou pomoci doma?

Rodiče s nemocnými dětmi zaplnili o Vánocích v Praze pohotovosti nemocnic. ČTK to sdělily mluvčí Fakultní nemocnice v Motole Jana Krejčí Merxbauerová a mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Marie Heřmáková. Častěji si lidé podle mluvčí Jany Poštové také volali zdravotnickou záchrannou službu. Podle lékařů ale často u staršího dítěte s teplotou, rýmou a kašlem stačí nasadit léky na snížení horečky, klid a dostatek tekutin.

Nemocnice, ilustrační foto

"Pokud jde o miminka do třech měsíců věku, tak tam bych rodičům doporučil v případě, že mají teplotu, kašel, hůře dýchají, aby vyhledali lékaře. U takto maličkých dětí není nač čekat," řekl ČTK primář Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Petr Koťátko.

"U starších kojenců a větších dětí, pokud mají teplotu, rýmu, kašel, jsou dušné, tak doporučuji nasadit léky na snížení horečky, klid a dostatečný příjem tekutin. Pokud dítě léky dobře snáší, nezvrací, tak je potřeba vyčkat tři dny. Pokud se zdravotní stav dítěte nezlepší, tak poté vyhledat lékaře," dodal.

Každý případ je podle něj individuální a záleží na stavu daného dítěte. "Každé respirační onemocnění má určitý průběh a dobu trvání, u nachlazení a chřipek je to okolo pěti až deseti dní, a nelze tuto dobu nijak výrazně zkrátit," dodal.

V Praze jsou dětské pohotovosti ve Všeobecné fakultní nemocnici v areálu na Karlově, ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči, Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a Fakultní nemocnici Motol. Podle primářky tamního oddělení urgentního příjmu dětí Jitky Dissou tam ošetřili od 23. do 26. prosince 659 dětských pacientů. Dalších 432 dětí bylo v tomto období ošetřeno na ostatních ambulancích nemocnice.

"Zda bude tento nápor pokračovat i v následujících dnech, se bohužel v současné chvíli ještě nedá odhadnout," uvedla primářka. Její tým vytvořil instagramový účet @detska.pohotovost, kde rodičům nemocných dětí radí, zda je nutné vyhledat pohotovost.

"Určitě s dítětem nechoďte na pohotovost v začátku infektu, zkuste mu podat základní léky na kašel, když má horečku, tak antipyretika v dostatečné dávce," uvedla v jednom z příspěvků. Dítě by podle ní mělo být hlavně doma v klidu a hodně pít.

"Ale pokud začne být dušné, po poklesu teploty nepije, nejí, je apatické, nebo pokud mu horečka i přes dostatečné dávky antipyretik neklesá, vyrazte na pohotovost," doplnila. Akutnější případy jsou podle ní na pohotovosti ošetřeny dříve, rodiče se tak musejí připravit na několikahodinové čekání. Vyzvala také k nošení roušek v čekárně a u lékaře.

Zhruba o 30 procent proti předchozím letům přibylo podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Hlavního města Prahy Jany Poštové letos o Vánocích i výjezdů záchranářů. Častěji podle ní lidé volají i kvůli dětským virózám. "Ne vždycky k takovému případu pak vyjíždí sanitka. Často se poskytují rady po telefonu, pokud nesplňují kritéria k odvozu. Dispečer například poradí léky na snižování teploty," řekla ČTK. Méně vážné případy podle ní zdravotníci odvážejí na pohotovosti, kde pacienti čekají, až přijdou na řadu podle závažnosti obtíží.

V Praze je podle údajů Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb 267 dětských praktických lékařů. Část z nich má podle informací na jejich webech některé dny mezi vánočními svátky a Novým rokem dovolenou nebo zkrácenou ordinační dobu.

Témata: nemocnice | Praha

Marek Prchal a Andrej Babiš po deseti letech ukončili spolupráci

01.02.2023 16:37 Marketér Marek Prchal a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ukončili spolupráci, která trvala deset…

Obavy covidu opadly. Třetina lidí se bojí války, ukázal průzkum

01.02.2023 16:05 Obavy z nějaké hrozby pociťovalo na konci loňského roku 60 procent Čechů. Nejčastěji se báli války,…

Kontroly na hranicích se Slovenskem skončí v noci na 5. února

01.02.2023 15:12 V noci na 5. února skončí stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích. Česko je kvůli…

Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun

01.02.2023 14:14 Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo…

Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat

01.02.2023 13:44 Dosluhující prezident Miloš Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat.…

Pavel: Čína není přátelskou zemí a není kompatibilní s demokraciemi

01.02.2023 13:15 Čína podle příštího českého prezidenta Petra Pavla není přátelskou zemí a není kompatibilní se…

Úřadům práce chybí podle jejich šéfa 232 pracovníků pro vyřizování dávek

01.02.2023 12:45 Úřadům práce chybí 232 pracovníků, kteří by vyřizovali dávky. Nejvíc těchto neobsazených míst je v…

Česká pošta se letos dočká významných změn. V prvním kroku se mění vedení

01.02.2023 12:35 Aktualizováno Českou poštu od března dočasně povede dosavadní ředitel poštovní služby podniku Miroslav Štěpán.…

Nečas dostal za lživou výpověď ve prospěch manželky roční podmínku

01.02.2023 11:05 Za lživou výpověď ve prospěch manželky Jany (dříve Nagyové) uložil dnes soud bývalému premiérovi…

Na silnicích šlo o nejtragičtější leden za posledních 11 let

31.01.2023 16:46 Letošní leden byl na silnicích nejtragičtějším prvním měsícem za posledních 11 let. Při nehodách…

Související:

Nejnovější