Rodina chlapce, který po operaci mandlí upadl do bdělého kómatu, má právo na odškodné od pardubické nemocnice. O rozhodnutí Okresního soudu v Pardubicích dnes informovala Česká televize (ČT). Podle ní soud ponechal prostor pro mimosoudní dohodu rodiny s nemocnicí. V případu v dubnu soud potrestal lékařku a zdravotní sestru podmínkami. Nemocnice bude dál jednat o výši narovnání, řekla ČTK mluvčí Nemocnic Pardubického kraje Kateřina Semrádová.
Rodina se domáhá odškodnění 22 milionů korun již několik let. Společnost Nemocnice Pardubického kraje jí původně nabízela 15,5 milionu korun, později částku ještě o něco zvýšila, definitivní dohoda ale stále nebyla uzavřena. Zatím rodině nemocnice zaplatila šest milionů korun jako zálohu.
"V návaznosti na rozhodnutí trestního soudu, byť v tuto chvíli nepravomocného, nechceme prodlužovat stávající jednání u soudu civilního. Proto jsme ještě před jeho zahájením informovali soudkyni, že nemocnice uznává právní základ nároku. Dnes soudkyně v souvislosti s tím vynesla mezitímní rozsudek, a my se znovu pokusíme dohodnout na výši narovnání," sdělila ČTK Semrádová.
Případ se stal v květnu 2017, kdy tehdy osmiletý chlapec podstoupil operaci mandlí. Čtyři dny poté začal na lůžkové části dětského oddělení masivně krvácet z operační rány. Sestry a lékařka jej nechaly s matkou odejít na ORL ambulanci a snažily se přivolat odbornou pomoc, což trvalo dlouhé minuty. Kvůli krvácení do úst dítě zřejmě vdechlo krev a dusilo se, což způsobilo těžké poškození mozku. Od té doby je v takzvaném bdělém kómatu.
V dubnu pardubický soud uložil lékařce a zdravotní sestře podmíněné tresty. Další sestru zprostil obžaloby. Podobně zprostil obžaloby i společnost Nemocnice Pardubického kraje jako právnickou osobu. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se proti části výroku odvolal, někteří obhájci si ponechali lhůtu na odvolání.
Ženské finále slavného tenisového Wimbledonu nabídlo z českého pohledu naprosto snové složení. Poprvé v historii se v něm totiž střetly v sobotu dvě české tenistky – Karolína Muchová a Linda Nosková. Jednalo se tak už pouze o to, kdo z nich se stane v pořadí již pátou českou vítězkou travnatého turnaje a kdo tak naváže na Janu Novotnou (1998), Petru Kvitovou (dvojnásobnou vítězku z let 2011 a 2014), Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024).
Pražané se od začátku příštího týdne musí připravit na další zásadní omezení automobilové dopravy v samém centru hlavního města. Upozornila na to Správa železnic, protože důvodem bude oprava části hlavního nádraží.
Eva Burešová už možná ani nevěřila, že se to ještě stane. Teď se ale raduje, protože návrat do původního stavu, jak to sama nazvala, po pěti letech opravdu nastal. Co přesně je u populární herečky a zpěvačky nového?
Marta Kubišová už si po většinu času užívá zasloužený důchod, ale jsou lidé, kteří ji stále dokážou přesvědčit, aby se chvíli pověnovala tomu, co ji před desítkami let proslavilo. Komu se to povedlo v současnosti?
Počasí se v Česku nese ve znamení oteplování a minima srážek, což v některých oblastech přidělává starosti. Meteorologové rozšířili již několik dní platnou výstrahu před požáry na další regiony, zejména na Moravě.
Dnes je Jiřina Bohdalová asi nejslavnější českou herečkou, ale jako každá umělkyně musela někdy začít. Jednu z jejích prvních rolí jí dal legendární režisér Václav Vorlíček.
Čas letních dovolených v zahraničí je už nějaký čas tady, což platí i pro slavné osobnosti. Výlet do ciziny se plánuje i v domácnosti Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Jeden z dvojice hvězdných manželů ale zůstane doma.
Babybox zachránil během prvního ryze červencového týdne další lidský život. V Kolíně někdo do schránky odložil chlapečka, který dostal jméno Libor. Dítě je podle dostupných informací v pořádku.
Velmi zajímavý průběh má návštěva prince Harryho doma ve Velké Británii. Mladší syn krále Karla III. dorazil sám a byl mu znemožněn nocleh v královském paláci. V jedné věci se ale nakonec na prince usmálo štěstí. Jde o jeho manželku Meghan a jejich děti.
Mladší bratr princezny z Walesu James Middleton zveřejnil na svém instagramovém profilu dojemný vzkaz, ve kterém ocenil sílu a odhodlání své sestry. Reagoval tak na úspěšné dokončení charitativní výzvy National Three Peaks Challenge, kterou Kate absolvovala koncem minulého měsíce. Princezna během čtyřiadvaceti hodin zdolala tři nejvyšší vrcholy Anglie, Skotska a Walesu – Scafell Pike, Ben Nevis a Snowdon.
První tramvaje se již zítra po více než tříměsíční výluce vrátí do okolí Pražského hradu. Může za to změna postupu prací při rekonstrukci tratě, vysvětlil pražský dopravní podnik. V jednom směru ale bude provoz ještě týden omezen.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje i během letních prázdnin. Radostnou zprávu by sice nejraději oznámila sama Kristýna Leichtová, která je podle všeho čerstvě trojnásobnou maminku, ale udělala to za ní kolegyně.