Ropa po vyhlášení částečné mobilizace v Rusku citelně zdražuje

Ceny ropy se dnes na světových trzích výrazně zvyšují, před polednem přidávaly více než dvě procenta. Reagují tak na vyhlášení částečné mobilizace v Rusku, která vyvolává obavy z omezení dodávek ropy a plynu.

Těžba ropy

Kolem 11:40 SELČ cena severomořské ropy Brent vykazovala růst o 2,5 procenta na 92,87 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI si připisovala rovněž 2,5 procenta a obchodovala se za 86,07 dolaru za barel.

Ruský prezident Vladimir Putin ráno vyhlásil částečnou mobilizaci. V televizním vystoupení uvedl, že je to na obranu před Západem, který se snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. Mobilizace se týká ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností a začíná podle něj platit ihned. Je to první mobilizace v Rusku od druhé světové války.

Vyhlášení mobilizace je další eskalací konfliktu a způsobí zvýšení nejistoty u ruských dodávek energie, uvedl analytik společnosti ING Warren Patterson. "Tento krok by mohl případně vést k výzvám k agresivnějším akcím vůči Rusku v podobě sankcí ze strany Západu," citovala jej agentura Reuters.

Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu cena ropy prudce vzrostla a v březnu se Brent dostal zhruba na 139 USD, nejvýše od roku 2008. Na začátku prosince mají vstoupit v platnost sankce EU zakazující dovoz ruské ropy po moři.

Spojené státy mezitím uvedly, že tento týden na Valném shromáždění OSN neočekávají průlom v otázce oživení íránské jaderné dohody z roku 2015. To snižuje vyhlídky na návrat íránské ropy na mezinárodní trhy.

Dokument Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenců v čele s Ruskem ukazuje, že skupina v srpnu zaostala za svým těžebním cílem o 3,583 milionu barelů denně. To představuje zhruba 3,5 procenta celosvětové poptávky.

Témata: ropa

Související:

Nejnovější