Ropovod Caspian Pipeline Consorcium (CPC) musí podle nařízení ruského soudu na 30 dní pozastavit činnost. Rozhodnutí soud odůvodnil možností poškození životního prostředí. Zpráva přispívá k celosvětovým obavám o dodávky ropy, upozornila agentura Reuters. CPC přivádí ropu z Kazachstánu na ruské pobřeží Černého moře a patří k největším ropovodům na světě. Přepravuje přibližně jedno procento světové ropy.
Konsorcium vlastnící ropovod uvedlo, že se musí rozhodnutím řídit, ale hodlá seproti němu odvolat. Zároveň se odmítlo vyjádřit ke své činnosti.
Ropovod CPC je v centru pozornosti od ruské invaze na Ukrajinu, která omezila ruský vývoz a způsobila prudký růst cen ropy. Spojené státy uvalily na ruskou ropu sankce, ale uvedly, že toky z Kazachstánu přes Rusko mohou dále fungovat bez přerušení.
Podle CPC místopředsedkyně ruské vlády Viktorie Abramčenkovová nařídila regulačním orgánům, včetně úřadu pro technický dohled Rostěchnadzor, provést kontrolu zařízení v ruské části. Inspekce údajně zjistila nesrovnalosti v dokumentech týkajících se plánů řešení úniků ropy. Ropa z terminálu unikla loni. CPC původně dostal na nápravu lhůtu do 30. listopadu, nakonec ale úřady změnily rozhodnutí a soud jim dal za pravdu.
Agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje uvedla, že ropovod zatím funguje a přeprava ropy přerušená není.
Mezi Ruskem a Kazachstánem dochází v poslední době k neshodám kvůli válce na Ukrajině, upozornila agentura DPA. Kazachstán nedávno nabídl EU, že bude do Evropy dodávat více ropy a plynu a neuznal nezávislost separatistických republik na východě Ukrajiny.
Prostřednictvím ropovodu CPC se loni vyvezlo 54 milionů tun, tedy denně 1,2 milionu barelů, kazašské lehké kyselé ropy CPC Blend. Přes terminál v ruském přístavu Novorossijsk proudí 80 procent ropy vyvážené z Kazachstánu. Manipulační kapacita ropovodu je 67 milionů tun ročně. Jeho provoz byl letos již jednou přerušen kvůli poškození zařízení černomořského terminálu.
CPC je jediným ropovodem pro vývoz ropy na ruském území, který není plně vlastněn ruskou firmou Transněfť. Ta vlastní v konsorciu podíl 24 procent. Dalšími akcionáři jsou mimo jiné kazašská firma KazMunayGas či americké firmy Chevron a Exxon. Jeho délka je přes 1500 km.
První předpověď počasí na Štědrý den od Českého hydrometeorologického ústavu přináší zklamání pro milovníky sněhu. I když v noci očekáváme mráz, během dne by teploty měly stoupat nad nulu, což šance na bílé Vánoce značně snižuje.
V Česku byl poprvé diagnostikován vzácný případ difylobotriózy způsobené střevní tasemnicí škulovcem širokým. Infekci si přivodil muž konzumací syrových jiker štiky z Lipna. Podle odborníků je pravděpodobnost nákazy u lidí minimální.
Policie ve středu od pozdního odpoledne zasahovala v areálu Západočeské univerzity v Plzni na základě oznámení o údajných výstřelech. Opatření na místě bylo ukončeno kolem půl deváté večer. Nikdo nebyl zraněn, z univerzitních budov bylo evakuováno zhruba tisíc lidí.
Tanečník Martin Prágr (30) se ocitl v těžké situaci těsně před finále StarDance. Jeho taneční partnerka Marta Dancingerová (33) tak možná nebude mít jistotu, že se Martin zúčastní posledního kola soutěže, protože se potýká se zánětem krčních mandlí, jenž mu komplikuje běžné fungování, včetně polykání, jak informoval web Aha!.
Vánoce máme už za měsíc od nadcházející neděle, takže přípravy nepochybně probíhají i v řadách britské monarchie. Sváteční hostiny se v posledních letech neúčastní princ Harry a jeho manželka Meghan. Byly však i roky, kdy u stolu chyběli princ William a jeho žena Kate.
Sněmovnou schválený rozpočet pro příští rok, během kterého může dojít na střídání stráží ve Strakově akademii, se stal ve středu předmětem výměny názorů mezi premiérem Petrem Fialou (ODS) a jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO). Osud zákona přitom ještě není zpečetěn. Prezident Petr Pavel naznačil, že k návrhu rozpočtu má své poznámky.
Jsou ženy, které jsou toho názoru, že je třeba držet při sobě. I Dara Rolins si myslela, že existuje jistá sounáležitost. Jenže jedna zkušenost z letošního roku ji přinutila změnit názor.
Ruská provokace v Baltském moři vyvolala ostrou reakci Německa. Ministryně zahraničí Annalena Baerbock nařídila posílit dohled poté, co ruská loď zaútočila na vrtulník Bundeswehru během mise.