Rostoucí ceny pohonných hmot trápí Německo, Polsko i Slovensko

Ruská invaze na Ukrajinu a následné protiruské sankce, které prudce zdražily ropu, výrazně zvýšily ceny pohonných hmot nejen v České republice. Situaci ještě zhoršuje drahý dolar, ve kterém se ropa obchoduje, zatímco evropští spotřebitelé platí za benzin v eurech nebo v jiných národních měnách. K tomu se přidává neobvykle vysoká poptávka po topných olejích, informují německá a polská média.

Ilustrační foto

Cena benzinu se každým dnem zvyšuje i v sousedním Německu. Jen za týden se cena za litr nafty zvýšila o 39,40 centu, uvedlo ve středu sdružení ADAC. Benzin a nafta se tak dostaly nad 2,10 eura (přes 53 Kč) za litr.

Vysoké ceny pohonných hmot v zemi také přiživují debatu o možné úlevě pro spotřebitele. Prezident sdružení ADAC Gerhard Hillebrand vyzval stejně jako politici opoziční konzervativní unie CDU/CSU k dočasnému snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na energie.

Německá vláda ale navzdory rostoucím cenám pohonných hmot další úlevy pro občany neplánuje. Podle ministra financí Christiana Lindnera ze strany svobodných demokratů (FDP) jsou prostředky státu omezené. Lindner také vyzval k solidaritě s Ukrajinou.

O nutnosti kompenzovat chudším lidem vysoké ceny energií naopak mluví například spolupředseda vládní strany Zelených Omid Nouripour. Jiní zastánci podobných opatření kritizují fakt, že stát na vysoké ceně vydělává právě díky DPH.

Vysoké ceny pohonných hmot nyní trápí i spotřebitele v Polsku, kde k drahému benzinu přispívá i slábnoucí zlotý, který ještě více než euro doplácí na válku na Ukrajině. Ceny jsou v Polsku přesto v průměru nižší než v České republice, protože polská vláda 1. února v rámci takzvaného protiinflačního štítu na půl roku snížila daň z přidané hodnoty na paliva z 23 na osm procent. Navíc Polsko snížilo už od ledna také spotřební daň. Litr benzinu se tam nyní prodává za více než sedm zlotých (přes 37 Kč).

Podobně ceny pohonných hmot v České republice dál zvyšují svá historická maxima. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí průměrně 46,64 Kč, litr nafty je za více než 49 korun, uvedla dnes společnost CCS.

Polsko se snaží brát více autoplynu a motorové nafty odjinud než doposud z východní Evropy, řekl listu Rzeczposplita analytik Jakub Bogucki z webu e-petrol.pl. Dnes je ale podle něj privilegiem vůbec mít k těmto produktům přístup.

Přestože polské rafinerie ujišťují, že o pohonné hmoty nouze nebude, k občasným nedostatkům skutečně dochází, píše Rzeczposplita. V Polsku panují obavy, že ukazatele na čerpacích stanicích nebudou schopny ukazovat přesnou cenu, pokud bude litr benzinu stát více než deset zlotých, protože jim nebude stačit počet desetinných míst.

O podezřeních na podvody na čerpacích stanicích v souvislosti se současným zvyšováním cen polská média nepíší. V únoru ale informovala, že pracovníci benzinových pump přeprodávají nevyzvednuté paragony spřáteleným firmám, které je mohou využít k nadhodnocení daňových nákladů.

Slováci reagují na drahé pohonné hmoty nakupováním v Polsku a v Maďarsku, kde vlády ceny administrativně snížily. Dopravci na Slovensku v únoru blokovali hranice a vládu žádali o dočasné snížení cen prostřednictvím nižší spotřební daně, což ale kabinet odmítá. Velká debata o vývoji cen benzinu a zneužívání situace k přílišnému zdražování pohonných hmot se teď na Slovensku na rozdíl od České republiky nevede.

Kromě vysokých cen pohonných hmot nyní trápí občany Evropské unie i zdražování elektřiny a plynu. Například španělská vláda dnes oznámila, že pokud se na unijní úrovni nedohodnou opatření na snížení cen energií, je připravena zavést je na národní úrovni sama.

Ekonomové se rozcházejí v názoru na vliv mezinárodních sankcí na ruskou…

16.08.2022 11:32 Ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla, ekonomové se ale rozcházejí v názoru, zda Rusko dokáže…

Uhlí meziročně zdražilo o desítky procent, očekává se další růst cen

16.08.2022 11:25 Uhlí meziročně podražilo až o desítky procent. Obchodníci očekávají jeho další zdražení. Suroviny…

V červenci pokračoval růst cen, v průmyslu a zemědělství ale zpomalil

16.08.2022 10:04 Aktualizováno V červenci letos pokračoval meziroční růst cen výrobců, v průmyslu a zemědělství ale oproti červnu…

Podmínky na evropském trhu s kancelářskými prostory jsou nejhorší od…

15.08.2022 13:35 Podmínky na evropském trhu s kancelářskými prostory jsou teď nejhorší od finanční krize. Hrozí…

Inflace na Slovensku zrychlila na 13,6 procenta

15.08.2022 10:25 Aktualizováno Meziroční míra inflace na Slovensku v červenci vystoupila na 13,6 procenta, a zrychlila tak z 13,2…

Počet plátců DPH v Česku roste nejrychleji za poslední roky

14.08.2022 10:12 Počet plátců daně z přidané hodnoty v ČR přibývá nejrychleji za poslední roky. Je jich aktuálně 539…

ČNB zlepšila letošní odhad schodku veřejných financí, pro příští rok jej…

12.08.2022 13:12 Česká národní banka mírně zlepšila letošní odhad schodku veřejných financí, pro příští rok jej…

Škoda Auto dodala v červenci o 18 procent méně vozů než před rokem

12.08.2022 12:52 Automobilka Škoda Auto v červenci dodala zákazníkům 61.300 vozů, což je o 18,3 procenta méně než…

Jedna z evropských bank zpracuje platbu za tranzit ruské ropy, odstraní…

12.08.2022 12:26 Aktualizováno Jedna z evropských bank se rozhodla zpracovat platbu za tranzit ruské ropy přes Ukrajinu.…

Pohonné hmoty na čerpacích stanicích na Slovensku zlevnily pátý týden v…

12.08.2022 09:49 Benzin Natural 95 i motorová nafta na čerpacích stanicích na Slovensku pátý týden v řadě zlevnily.…

Související:

Nejnovější