Roušky budou povinné pro děti od šesti let, navrhuje ministerstvo

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 29. března 2022 11:05
Sdílej:

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje úpravu nařízení o nošení respirátorů a roušek u dětí, ve středu by ji měla projednat vláda. Povinnost nosit roušku bude nově začínat pro děti od šesti let věku, ne od zahájení školní docházky jako dosud. Důvodem je, aby se povinnost vztahovala i na dětské uprchlíky z Ukrajiny.

Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Respirátory jsou povinné od poloviny března už jen ve veřejné dopravě, zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb. Děti do 15 let mohou nosit i roušky.

Kromě předškolních dětí mají výjimku z nošení respirátorů také osoby s poruchou intelektu či mentálních schopností, hospitalizovaní, klienti pobytových sociálních služeb nebo řidiči veřejné dopravy. Nemusí je nosit ani lidé, kteří mají lékařem potvrzeno, že jim to jejich zdravotní stav neumožňuje. Nutné nejsou ani po dobu konzumace jídla.

Děti uprchlíků jsou od povinné školní docházky v ČR osvobozeny po tři měsíce od příchodu, většina tak do škol musí nastoupit případně až v září. Respirátory chrání své nositele i jejich okolí kromě covidu-19, kvůli kterému bylo jejich nošení v Česku zavedeno, také proti ostatním onemocněním dýchacích cest. Právě ta jsou spolu se střevními potížemi nejčastějšími akutními zdravotními problémy, se kterými v současné době uprchlíci vyhledávají zdravotní péči.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) minulý týden uvedl, že na středeční jednání vlády by měl přinést také návrh na zjednodušení uznávání odborných kvalifikací zdravotníků přicházejících z Ukrajiny. V současné době mohou nastoupit na praxe do zařízení, která mají akreditace pro vzdělávání, a pak pracovat pod dohledem. Nově by zřejmě mohli ošetřovat alespoň další Ukrajince.

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry chce přivézt Meghan a děti zpět do Británie!

Britský princ Harry doufá, že během několika následujících týdnů přivede svou manželku Meghan Markle a obě děti zpět do Anglie. Důvodem plánované červencové cesty je propagace her Invictus Games, které se budou příští rok konat v Birminghamu.

Světové celebrity
Katie Price

Katie Price se chce pomstít manželovi, spojila se s jeho ex!

Britská celebrita Katie Price podle informací z jejího okolí plánuje odvetu vůči svému manželovi Lee Andrewsovi, který momentálně pobývá ve vězení v Dubaji. Pětinásobná matka se nedávno vrátila z krizové cesty do Spojených arabských emirátů, kde se pokoušela vnést do celé situace jasno, přičemž po příletu do Velké Británie byla spatřena bez snubního prstenu. 

Světové celebrity
Katy Perry

Katy Perry Trudeaua onačila za lásku svého života!

Zpěvačka Katy Perry poprvé oficiálně vyrazila do společnosti se svým novým partnerem, bývalým kanadským premiérem Justinem Trudeauem, a při té příležitosti ho označila za lásku svého života. 

Světové celebrity
Diana

Kennedy mladší se před 30 lety potají sešel s princeznou Dianou!

V prosinci roku 1995 se v newyorském hotelu Carlyle odehrála přísně tajná schůzka mezi dvěma nejsledovanějšími osobnostmi tehdejšího veřejného života. John F. Kennedy mladší, syn zavražděného amerického prezidenta, se tehdy soukromě sešel s britskou princeznou Dianou.