Velký senát Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) se nebude zabývat případem odebrání synů Češky Evy Michalákové. Soud v pondělí zamítl ženinu stížnost proti lednovému rozhodnutí, podle kterého Norsko neporušilo právo matky a dětí na respektování rodinného života. Verdikt tak nabyl právní moci, sdělil ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.
Norská sociální služba Barnevernet před více než deseti lety odebrala Michalákové syny Denise a Davida a umístila je do pěstounské péče. Měla podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. Později norské úřady zbavily ženu rodičovských práv k oběma synům, otci práva ponechaly.
"Jak vyplývá i z rozsudku štrasburského soudu, paní EM má možnost se znovu obrátit na norské soudy se žádostí o vrácení dětí do péče, respektive o stanovení styku," uvedla v tiskové zprávě Kancelář vládního zmocněnce.
V lednovém verdiktu ESLP uvedl, že norské instituce neporušily právo Michalákové na respektování rodinného života a svá rozhodnutí přesvědčivě odůvodnily. Zbavení rodičovské odpovědnosti bylo podle soudu nezbytné, aby se zamezilo dalšímu mediálnímu šíření citlivých informací o dětech ze strany matky. Právníci Michalákové následně uvedli, že rozhodnutí považují za formalistické. Soud podle nich převzal tvrzení Norska a vyjádření žaloby ignoroval.
Týrání a zneužívání synů Michalákové se nepotvrdilo. Norský soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Hoši vyrůstají odděleně ve dvou rodinách. Matka s následnými odvoláními neuspěla, a obrátila se proto se stížností na soud ve Štrasburku. Ani u ESLP ale úspěšná nebyla.
Někteří rodiče, experti a politici norskou sociální službu Barnevernet dlouhodobě kritizují. Podle nich odebírá děti bez dostatečného odůvodnění. ESLP dostal stížností víc.
Karel Gott se více než šest let po smrti dočkal velké pocty v rodném městě, když po něm v Plzni pojmenovali jedno z prostranství. Rozhodnutí politiků má své příznivce i odpůrce. Své si k tématu řekl i místní senátor a starosta městské části Slovany Lumír Aschenbrenner (ODS).
Českou hudební scénu zasáhla velmi smutná zpráva v samém závěru dubna. Ve věku 73 let zemřel zpěvák, hudebník a skladatel Oskar Petr, někdejší člen skupiny Marsyas a autor nesmrtelných hitů kapely Lucie či Davida Kollera.
Veronika Arichteva se na sociální síti opět vrátila k okamžiku, kdy přišla o milovaného tatínka. Od jeho odchodu totiž uplynul rok. Známá herečka se při té příležitosti rozhodla prozradit, jak vypadaly poslední hodiny v nemocnici.
Napětí mezi Jaromírem Soukupem a Agátou Hanychovou se snad nikdy neuklidní. Podle dostupných informací bude o jisté věci opět rozhodovat soud. Jaromír Soukup naznačil, v čem je podle jeho názoru problém. Expartnerku přitom vůbec nešetřil.
Padlo nové rozhodnutí v kauze psychiatra Jana Cimického. Obvodní soud pro Prahu 8 jej ve středu znovu uznal vinným ve všech bodech obžaloby. Cimický dostal trest pět let odnětí svobody a také zákaz lékařské činnosti na dobu deseti let.
Problémy úspěšného filmu Sbormistr pokračují. Další soud totiž potvrdil stopku pro jeho televizní vysílání. Soud konstatoval, že pro tvůrce, kteří se věnují trestným činům inspirovaným skutečnými událostmi, platí zvýšené nároky ve vztahu k obětem trestné činnosti.
Meteorologové mají jasno. Během prodlouženého víkendu na začátku května se dočkáme prvního letního dne letošního roku, protože teploty se poprvé dostanou i nad 25 °C. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Americký prezident Donald Trump po víkendovém pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi.
Karel Šíp je i jako osmdesátník jednou z tváří veřejnoprávní České televize, jejíž budoucnost je momentálně velkým tématem. Platí to tak trochu i o budoucnosti Šípa na jejích obrazovkách. Jeho pokračování v druhé polovině totiž zatím není smluvně potvrzené.
Taylor Swift podala prostřednictvím své společnosti TAS Rights Management tři žádosti o ochrannou známku. Tento krok, který se uskutečnil 24. dubna, má zpěvačce pomoci chránit se proti zneužití její identity prostřednictvím technologií umělé inteligence. Podobnou strategii nedávno zvolil i herec Matthew McConaughey, který se snaží omezit neoprávněné nakládání se svou podobou a hlasem.
Britský král Karel III. a královna Camilla zahájili v pondělí svou čtyřdenní návštěvu Spojených států přivítáním v Bílém domě. Na jižním trávníku je uvítal prezident Donald Trump společně s první dámou Melanií Trumpovou. Ačkoliv počáteční konverzace mezi oběma hlavami státu nebyla pro televizní kamery slyšitelná, analýza profesionální odezíračky rtů nyní poodhalila, co si státníci během prvních okamžiků návštěvy sdělili.
Před patnácti lety šokovala svět zpráva o úmrtí popové ikony Michaela Jacksona, za kterou byl k odpovědnosti dohnán jeho osobní lékař Conrad Murray. Po letech strávených ve vězení a vleklých právních bitvách o možnost vykonávat lékařskou praxi ve Spojených státech se kardiolog rozhodl pro radikální krok. Přesunul se do zahraničí, kde si otevřel vlastní zdravotnické zařízení.