Propast mezi příjmy a výdaji rozpočtů se v ČR zvětšuje, obrat směrem k udržitelnosti není na obzoru. Nerovnováha veřejných financí dosáhla takového rozsahu, že může být odstraněna pouze zvýšením daňových příjmů ve spojení se změnou zákonů. Vyplývá to ze Zprávy o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, kterou dnes vydala Národní rozpočtová rada.
Premiér Petr Fiala (ODS) ČTK sdělil, že rozpočtová nerovnováha je dědictvím po předchozí vládě, nynější kabinet si podle něj uvědomuje důležitost ozdravení veřejných financí.
Významná nerovnováha českých veřejných financí podle rady vznikla kombinací rozpočtově nerozvážných kroků učiněných zejména v posledních dvou letech a dlouhodobého neřešení budoucích dopadů demografického vývoje. Ve srovnání s loňskem se vývoj zadlužení zlepšil jen drobně.
Klíčové závěry rady se tak nemění. Pokud se významné nezmění daňové a výdajové politiky, lze očekávat náraz na tzv. dluhovou brzdu v řádu jednotek let. Od 30. let bude vlivem stárnutí populace nárůst veřejného dluhu tak razantní, že jej vzhledem k výši dluhové služby bude obtížné financovat, varuje rada.
Fiala ČTK sdělil, že rozpočtová nerovnováha je dědictvím po předchozí vládě, která zadlužovala stát nejrychleji v EU. "Současná vláda i přes další vlnu covidu-19, válku na Ukrajině a řešení energetické krize letos hospodaří s nižším schodkem, než původně plánovala vláda Andreje Babiše (ANO)," uvedl Fiala. Vláda si podle něj uvědomuje důležitost ozdravení veřejných financí. "Ale musí to být učiněno s ohledem na dopady na české domácnosti a firmy, které se dostávají v současnosti často do obtížné situace," doplnil.
V posledních letech se podle rady snížily příjmy veřejných rozpočtů, zatímco výdaje narůstají. Strukturální deficit, který je klíčovým ukazatelem pro vyhodnocení situace českých veřejných financí ze střednědobého pohledu, se aktuálně pohybuje okolo tří procent HDP. "Strukturální deficit, který vzniká bez ohledu na to, zda se ekonomice daří nebo ne, aktuálně činí zhruba 220 miliard korun. Takto hlubokou střednědobou nerovnováhu bohužel nevyřeší pouze ekonomický růst, ale jsou nutné také aktivní kroky vlády vedoucí k úpravě jak příjmové, tak výdajové strany rozpočtu,“ uvedl předseda rady Mojmír Hampl.
Tyto kroky podle něj sice nebudou populární, nicméně jsou z pohledu budoucnosti Česka naprosto klíčové. "Stát je při své velikosti a rozsahu jím poskytovaných veřejných služeb ze stávajících příjmů neufinancovatelný,“ dodal.
Se značnou nerovnováhou veřejné finance do roku 2022 už vstupovaly. "Střednědobá nerovnováha je dominantně dědictvím snížení daní, konkrétně přijetí tzv. daňového balíčku v roce 2020, který mimo jiné zrušil zdaňování superhrubé mzdy, čímž veřejné rozpočty na straně příjmů aktuálně přichází o 120 miliard korun ročně. Tento krok nejenže přišel v nesprávnou dobu, ale byl i makroekonomicky kontraproduktivní a s jeho následky se potýkáme dodnes, neboť výrazně přispěl ke zvýšení inflačních tlaků,“ uvedl člen rady Jan Pavel.
Opatření vypovídající o snaze dostat české veřejné finance na udržitelnou trajektorii však podle rady dosud zveřejněné vládní dokumenty ani nenaznačují. "Návrh střednědobého výhledu ministerstva financí počítá pro roky 2024 a 2025 s neměnným strukturálním deficitem na úrovni 2,9 procenta HDP, z čehož lze odvodit, že se žádné systémové reformy nechystají, přitom na ně zůstává v tomto volebním období stále méně času,“ upozornil Pavel.
Rada zdůraznila skutečnosti, na které odborná ekonomická veřejnost vytrvale upozorňuje, ovšem naráží na nezájem politické reprezentace, řekl ČTK analytik Cyrrusu Vít Hradil. Je tedy podle něj potěšující, že v Česku existuje instituce, která tato varování akcentuje, a je jí dopřáno větší pozornosti. "Bohužel, byť je tato pozornost ze strany veřejnosti i politiků o něco větší než u řadových ekonomů, stále je tristně nízká," podotkl
Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Rada je tříčlenná, ale po odchodu Evy Zamrazilové do České národní banky nyní funguje ve dvoučlenném složení. Předsedu rady navrhuje vláda, jednoho člena rady Senát a jednoho ČNB.
Princ Harry rezignoval na pozici v charitě, kterou sám pomáhal zakládat. Mohou za to spory mezi zakladateli organizace a předsedkyní představenstva. Informovala o tom britská BBC.
Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?
Se zesnulým Aloisem Švehlíkem se během kariéry potkala řada skvělých českých herců. Jednou takovou osobností je Veronika Žilková, kterou tak včerejší smutná zpráva nemohla nezasáhnout.
Meghan Markle, vévodkyně ze Sussexu, oslavila britský Den matek sdílením své rodinné tradice na Instagramu. V příspěvku zveřejnila fotografii domácího koláče ozdobeného plátky pomeranče a jedlými květy, s popiskem: "Naše rodinná tradice. Mothering Sunday ve Velké Británii."
Hokejovou Spartu zasáhla během bojů v extraligovém play-off smutná zpráva. Pražský klub a celý český hokej totiž přišel o jednu ze svých legend. Ve věku 78 let zemřel bývalý skvělý útočník a mistr světa Jiří Kochta. Stalo se tak po dlouhém boji s nemocí.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Dominika Gottová se ve Finsku drží stranou zájmu, což jí vyhovuje, protože v Česku by jako dcera legendárního zpěváka Karla Gotta byla pod neustálým drobnohledem. Ze severu Evropy nyní přišly zajímavé novinky o jejím zdravotním stavu.
Slovensko se po nedávném smrtícím útoku medvěda na člověka rozhodlo vyhlásit mimořádnou situaci v 55 okresech po celé zemi. Schválila to vláda na návrh ministra životního prostředí Tomáše Taraby (za SNS). Stát chce nechat odstřelit 350 jedinců a snížit medvědí populaci pod 1000 kusů.
Návrat Pavla Nedvěda do českého fotbalu, který by jistě potěšil i jeho snoubenku Daru Rolins, se přiblížil. Někdejší kapitán reprezentace figuruje ve skupině zájemců o vstup do prvoligového fotbalového klubu v Hradci Králové.
Česko se s legendárním hercem Aloisem Švehlíkem rozloučí dva týdny po jeho smrti. Oznámilo to Národní divadlo, v jehož prostorách proběhne veřejně přístupné poslední rozloučení. Švehlík zemřel ve středu po půlnoci, bylo mu 85 let.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračoval i během probíhajícího týdne na přelomu března a dubna. Karlos a Lela Vémolovi v úterý oznámili, že se stali trojnásobnými rodiči. Dočkali se druhého syna. Slovenka nyní poprvé prozradila, jaký byl porod.
Václav Vydra a Jana Boušková jsou za běžných okolností nerozlučnou dvojicí v osobním i pracovním životě. To druhé ale v současnosti neplatí, protože Bouškovou vyřadily z natáčení Prostřena zdravotní potíže. Zaskakuje za ní Jana Paulová, která nyní prozradila, jak svůj záskok bere.