Rublové účty pro platby za ruský plyn si u finančního ústavu Gazprombank otevřelo dalších deset evropských odběratelů, celkem už jich je 20. Dalších 14 klientů požádalo o doklady nutné k otevření účtu. S odkazem na svůj zdroj o tom dnes informovala agentura Bloomberg.
Evropští odběratelé už týdny zkoumají, jak splnit nařízení ruského prezidenta Vladimira Putina, aby za odběr ruského plynu od dubna platili v rublech, a neporušit přitom sankce Evropské unie uvalené na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu.
Podle nového mechanismu si klienti musejí otevřít v Gazprombank dva účty - jeden v zahraniční měně a jeden v rublech. Peníze za plyn složí v zahraniční měně na první účet. Gazprombank pak tyto peníze jménem klienta převede na rubly a uloží na jeho rublový účet v Rusku. Z toho pak zaplatí plynárenské společnosti Gazprom za dodávky plynu.
Polsko a Bulharsko tento způsob placení odmítly. Gazprom jim proto koncem dubna dodávky zastavil.
Koncem tohoto měsíce vyprší termín pro zaplacení dubnových dodávek pro přední západoevropské odběratele. Rusko se tak snaží reagovat na obavy EU, že platební mechanismus může porušovat sankce. Podle zdroje blízkého Gazpromu současné podmínky znamenají, že transakce je fakticky dokončena, jakmile kupující složí peníze v Gazprombank v zahraniční měně. Následný přepočet na rubly je automatický a nezapojuje se do něj centrální banka, proti které země EU zavedly sankce.
EU zatím neuvedla, zda má pořád obavy z porušení sankcí při tomto způsobu placení. Italský premiér Mario Draghi ve středu prohlásil, že firmy budou moci platit za plyn v rublech, aniž by porušily omezení. Většina dovozců ruského plynu si už podle něj otevřela rublové účtu a přední německý dovozce plynu už v rublech platil. Německo je stejně jako Itálie významným odběratelem ruského plynu.
Zdroj agentury Bloomberg dodal, že počet odběratelů, kteří zaplatili v rublech, zůstává na čtyřech. To je stejný počet jako na konci dubna. Tento měsíc se ale uskuteční platby od dalších odběratelů.
Lucie Bílá se ještě před kulatými 60. narozeninami, které oslaví příští týden, dočkala zajímavého ocenění. Asi většina z nás by čekala, že bude souviset s jejími pěveckými schopnostmi. Tentokrát tomu tak ale není.
Premiéři Andrej Babiš (ANO) a Robert Fico (Smer-SD) obnovili společná jednání české a slovenské vlády. Kabinety se dnes sešly v Česku. Jednalo se o mnoha věcech, podepisovaly se dokumenty. Příští jednání proběhne na Slovensku.
Velikonoce se blíží každým dnem, přípravy vrcholí. Hodí se proto vědět, jak budou v dalších dnech fungovat obchody. Dobrou zprávou je, že nenakoupíte jen jednou během čtyř svátečních dnů.
Už pět osob podezřelých v případu požáru haly v Pardubicích se podařilo zajistit policistům. U nejnověji zadrženého člověka se čeká na výsledek vazebního řízení, další čtyři lidé se momentálně nacházejí ve vazbě.
StarDance sice na televizní obrazovky dorazí až na podzim, ale už na konci března se diváci dozvídají první jména soutěžících. Po Martě Jandové následuje první muž. Pro mnoho lidí bude nejspíš velkou neznámou.
Čeští herci, kteří byli právě na jevišti, možná nevěřili svým očím, ale opravdu je sledovala jedna z největších hollywoodských hvězd. Byl to Leonardo DiCaprio, který momentálně v Česku natáčí nový film.
Česká tenisová rodina se podle dostupných informací opět rozrostla. Dvojnásobná vítězka Wimbledonu Petra Kvitová je nově trojnásobnou maminkou. Prvorozený syn se v jeden okamžik dočkal dvou sourozenců.
Američtí politici formálně požádali Sarah Fergusonovou, exmanželku bývalého prince Andrewa, aby svědčili před komisí, která vyšetřuje případ finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Učinili tak prostřednictvím dopisu, Fergusonová dostala čas na odpověď.
Daniel Krejčík se v posledních dnech opět dostal do hledáčku médií. Řeší se totiž osud jeho vztahu s manželem Jiřím. Známý herec se po spekulacích rozhodl prolomit mlčení. Fanouškům toho ale zase až tolik neprozradil.
Bude teplo, často slunečno. Taková je nejnovější předpověď na Velikonoce, která nepochybně potěší spoustu lidí. Především v Čechách mohou nedělní maxima výjimečně vyšplhat až na 20 stupňů.
Extraligová sezóna vrcholí. I tentokrát během ní nastoupil legendární Jaromír Jágr, i když odehrál jen několik utkání. Nedávno pak hvězdný útočník naznačil konec kariéry, čímž nepotěšil některé fanoušky. Nyní jim ale dal jistou naději.
Agáta Hanychová rozhodně nechce, aby úspěšná éra jejího podcastu skončila s odchodem druhé tvůrkyně. Pilně proto pracuje na jeho nové podobě. Pomoci ji s tím může opravdu každý. Po čem se influencerka a podcasterka shání?