Ruská armáda je s vedením ruských ozbrojených sil stále více nespokojena

Sergej Šojgu, ministr obrany Ruské federace
Sergej Šojgu, ministr obrany Ruské federace, foto: mil.ru
Libor Novák 15. července 2023 14:48
Sdílej:

Někteří příslušníci ruské armády nejsou spokojeni s vedením ruských ozbrojených sil, což by mohlo způsobit potíže ministerstvu obrany i generálnímu štábu. Vyplývá to z informací britského ministerstva obrany zveřejněných na twitteru.

"Přímá kritika od podřízených bude pravděpodobně narůstajícím problémem pro ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova," píše britský resort obrany.

Ministerstvo připomíná vyjádření generála Ivana Popova, který byl nedávno odvolán z postu velitele 58. kombinované armády, protože kritizoval neúčinnost ruského postupu na Ukrajině. "Popovova vyjádření upozorňují na velkou nespokojenost, kterou mnozí vojáci pravděpodobně vůči vedení armády přechovávají ,“ píše resort.

Popov podle CNN uvedl, že se objevila otázka nedostatečného nasazení protibateriových bojových jednotek a dělostřeleckých průzkumných stanic, což vedlo k úmrtí ruských vojáků. Podle generálmajora byly na nejvyšší úrovni položeny otázky, které ho dovedly k náhlé rezignaci.

"Naše armáda nedokázala prorazit přes ukrajinské jednotky, zrada ale přišla z vlastních řad. Armáda byla podlým a zrádným způsobem dekapitována v nejtěžších a nejnapjatějších okamžicích," uvedl Popov.

Vedení ruské armády dlouhodobě kritizoval i šéf ruské soukromé žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. V minulosti například požádal prokurátory, aby vyšetřili, zda vysocí představitelé ruského ministerstva obrany nespáchali před nebo po zahájení invaze na Ukrajinu nějaký zločin. Informoval o tom server The Guardian.

Prigožin byl ve sporu se Šojguem a Gerasimovem dlouhodobě, obviňoval je například ze sabotáže ruské armády a nekompetentnosti. Prigožin ruskému ministerstvu obrany dlouhodobě vyčítal, že jeho bojovníky u Bachmutu nepodporuje. Tvrdil, že skupina kvůli nedostatku munice utrpěli výrazně vyšší ztráty, než bylo nutné.

Mezi jednotkami ministerstva obrany se navíc podle něj začaly objevovat problémy s morálkou. "Dnes jedna z jednotek ministerstva obrany opustila své pozice a ponechala frontu bez ochrany," uvedl před několika týdny s tím, že šlo o 72. brigádu ministerstva obrany a nechráněný úsek fronty je téměř dva kilometry široký a sahá do hloubky 500 metrů.

"Problém je s lidmi, kteří vojáky řídí a dávají jim úkoly. Ryba smrdí od hlavy," řekl a označil rozkazy vydané "hloupými" veliteli za "zločinné" a "zrádné". Dodal, že Rusko nedokáže bránit svou vlastní zemi, a obvinil ruské generály ze snahy obelhat ruského prezidenta Vladimira Putina.

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry

Princ Harry může v Británii kvůli králi čelit tvrdému zklamání!

Princ Harry by mohl čelit definitivnímu konci svých snah o urovnání královských sporů, pokud král během jeho nadcházející cesty do Velké Británie učinit zásadní rozhodnutí. Začátkem tohoto týdne vyšlo najevo, že Harry plánuje za několik týdnů přicestovat do své vlasti společně s manželkou Meghan a oběma dětmi, princem Archiem a princeznou Lilibet.

Světové celebrity
Zendaya

Zendaya vyšla s pravdou ven: Kdy se zamilovala do Toma Hollanda?

Zendaya se do svého současného manžela Toma Hollanda bezhlavě zamilovala během jeho slavného televizního vystoupení v pořadu Lip Sync Battle z roku 2017. Podle zákulisního zdroje britského listu Mail on Sunday to bylo právě toto odvážné číslo s písní Umbrella od zpěvačky Rihanny, které u americké herečky definitivně rozhodlo.

Světové celebrity
Jeremy Clarkson

Jeremy Clarkson vyzval: Klidně lžete, hlavně se nechte otestovat!

Televizní moderátor Jeremy Clarkson oznámil na sociálních sítích, že jeho rakovina prostaty je v remisi, a zároveň poděkoval fanouškům za obrovskou podporu. Bývalý průvodce pořadem Top Gear odhalil svou diagnózu v páté sérii své reality show Clarksonova farma. 

Světové celebrity
Morgan Freeman

Morgan Freeman vyměnil herectví za hudební branži

Držitel Oscara, devětaosmdesátiletý herec Morgan Freeman, oznámil svůj oficiální vstup na hudební scénu. Vydavatelská společnost Decca Records vydá sedmého srpna jeho debutové album s názvem Morgan Freeman’s Symphonic Blues Experience.