Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.
Podle serveru Ukrajinska pravda se odhady ukrajinské armády zvyšují o přibližně 1 000 vojáků denně, což znamená, že celkové ztráty ruské armády nyní činí 500 080 mužů. Generální štáb Ukrajiny také uvedl, že ruská armáda utrpěla rozsáhlé škody na technice.
Moskva své ztráty nezveřejňuje a neexistuje žádný nezávislý zdroj, který by tyto údaje potvrdil. V únoru BBC uvedla, že podle otevřených zdrojů zahynulo v bojích na Ukrajině asi 45 000 ruských vojáků.
Na začátku roku The New York Times informoval o odhadu Pentagonu, podle kterého dosáhly ruské ztráty 300 000 vojáků, z toho 60 000 padlo. Spojené státy ve válce podporují Ukrajinu.
Ukrajina také nepodává podrobné informace o svých ztrátách. V únoru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že ve válce padlo asi 31 000 ukrajinských vojáků, ale počet zraněných nezveřejnil, aby neposkytl výhodu Rusku.
V posledních měsících byla ukrajinská armáda pod ruským tlakem a Ukrajina zpřísnila podmínky mobilizace.
List The New York Times loni v srpnu s odvoláním na odhady amerických představitelů uvedl, že na ukrajinské straně zahynulo během války 70.000 vojáků a zranění utrpělo 100.000 až 120.000 dalších.
Britský ministr ozbrojených sil James Heappey koncem ledna odhadl, že na ruské straně je přes 350.000 obětí a zraněno.
Kyjev ale nikdy nespecifikoval, zda tento počet zahrnuje pouze ztráty z ruské armády, nebo i proruských separatistů a ruskou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu.
Poslední oficiální údaje o vojenských obětech pocházejí z roku 2022. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tehdy v září uvedl, že ve válce na Ukrajině zahynulo 5937 ruských vojáků. Ukrajinská vláda zase loni v srpnu uvedla, že o život přišlo již 9000 ukrajinských vojáků.
Britský následník trůnu, princ William, se v utajení ujal jedné ze svých dosud nejvýznamnějších vojenských rolí. Podle informací deníku Mirror se stal patronem Asociace SAS (SASRA), prestižní charitativní organizace, která pečuje o rodiny a veterány nejslavnějších speciálních jednotek světa. Toto jmenování je pro elitní pluk se sídlem v Herefordu velkým vánočním úspěchem a očekává se, že výrazně pozvedne morálku jak sloužících vojáků, tak vysloužilců.
Ministerstvo spravedlnosti Spojených států zveřejnilo rozsáhlý soubor dokumentů z vyšetřování sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Tato událost představuje významný moment v dlouholeté kauze, která se po loňském znovuzvolení Donalda Trumpa stala jedním z jeho největších politických problémů.
Britská královská rodina čelí vážné hrozbě ze strany jednoho ze svých vlastních členů. Experti varují, že pokud král Karel III. zcela odřízne svého bratra Andrewa od financí, mohl by se zhrzený princ uchýlit k rozprodávání palácových tajemství.
Na sníh bohatého zimního počasí se nejspíš v Česku jen tak nedočkáme. Vyplývá to z aktuálního dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní teploty se zřejmě i v úvodu ledna budou držet nad nulou.
Vlaky metra na lince C od pátečního odpoledne opět zastavují ve všech stanicích. Cestující mohou po téměř roční rekonstrukci znovu nastupovat a vystupovat na Pankráci, kde do budoucna bude možné přestupovat i na linku D, která ještě není v provozu.
Do Štědrého dne zbývá necelý týden. Zatímco Veronika Žilková prozradila vánoční plány už dávno, její nejstarší dcera Agáta Hanychová je odhalila až v podcastu s kamarádkou Ornellou Koktovou. Při té příležitosti připustila, že roli sehrají napjaté vztahy v rodině.
Vánoční či novoroční projevy k politice patří. Výjimkou nebude ani letošní rok, ačkoliv nový premiér Andrej Babiš (ANO) neplánuje televizní vystoupení v následujících dnech. Z obrazovky ale promluví k národu exprezident Miloš Zeman.
Pavel Nedvěd nakonec po několika neúspěších splnil svůj úkol v roli manažera fotbalové reprezentace. FAČR v pátek představila nového trenéra národního trenéra, kterým se stal zkušený Miroslav Koubek. Kouč podepsal smlouvu do června 2028. Tým poprvé povede v březnové baráži o postup na mistrovství světa.
Jediný host měl u Karla Šípa nárok na speciální zacházení. Známý bavič přiznal, že šlo o Karla Gotta. Nyní se ale ve Všechnopárty, která nedávno oslavila neuvěřitelných 20 let na obrazovce České televize, dočkal dalšího vysněného a slovutného hosta. Dorazil Jaromír Jágr.
Od ledna budou důchody po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale zároveň jejich výplata zdraží těm, kteří peníze dostávají v hotovosti prostřednictvím pošty. Je přitom možné ušetřit téměř stokorunu. Víte, jak na to?
První ranní vysílání Evropy 2 po pátečním posledním rozloučení s moderátorem Patrikem Hezuckým přineslo zajímavý moment. Řešilo se, že z internetových stránek rádia zmizela fotka zesnulého. Leoš Mareš to ihned začal řešit.
Sportovní obojživelnice Ester Ledecká se dočkala třetího vítězství v novinářské anketě Sportovec roku. K triumfu jí pomohly tři medaile z mistrovství světa, které letos získala na lyžích i snowboardu. Nyní už se dcera slavného zpěváka připravuje na vrchol probíhající sezóny, jímž budou únorové zimní olympijské hry v Itálii.