Ruská armáda podle Britů přišla na Ukrajině asi o 50.000 vojáků

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto, foto: mil.ru
ČTK 17. července 2022 17:17
Sdílej:

Rusko podle šéfa britské armády Tonyho Radakina od začátku války na Ukrajině ztratilo asi 50.000 vojáků, kteří padli nebo utrpěli zranění. Řekl to v rozhovoru se stanicí BBC. Ruská ani ukrajinská strana počty vojáků, kteří během nynější války padli, nebo byli ranění, nezveřejňuje.

Radakin také řekl, že ruské pozemní síly přišly o třetinu své bojeschopnosti a že zničeno bylo na 1700 ruských tanků a skoro 4000 ozbrojených bojových vozidel.

Ruskojazyčná verze BBC připomíná, že ruské ministerstvo obrany o lidských ztrátách naposledy informovalo 25. března, tedy měsíc po začátku invaze, kdy uvedlo, že zemřelo 1351 jeho vojáků. Začátkem července se BBC na základě informací z veřejně dostupných zdrojů podařilo potvrdit informace o 4515 ruských vojácích a důstojnících, kteří padli na Ukrajině. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová tento týden řekla, že Kyjev až do konce válečného stavu nebude informace o obětech zveřejňovat, protože "přítel je nemá znát".

Šéf britské armády Radakin jako "zbožné přání" odmítl spekulace o tom, že ruský prezident Vladimir Putin je ve špatném zdravotním stavu nebo že by na něj mohl být spáchán atentát. "Jako vojenští profesionálové vidíme poměrně stabilní režim v Rusku," řekl. "Prezident Putin zvládl potlačit jakoukoliv opozici, vidíme aparát, který je mu oddaný, a nikdo v ruském vedení nemá motivaci se Putinovi postavit," uvedl také.

Radakin upozornil, že i přes oslabení bojeschopnosti Rusko představuje největší hrozbu, které Británie čelí. Upřesnil, že Rusko je jadernou mocností, má kapacity pro podnikání kybernetických útoků a může také podle něho ohrozit podvodní kabely pro přenos informací kolem světa.

Stalo se
Počasí
Ilustrační fotografie.

Na sníh bohaté počasí slíbit nemohou. Meteorologové řekli, jak bude do Vánoc

Od prosince probíhá meteorologická zima, ale v posledních panuje počasí, které spíš připomíná podzim. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) navíc nic nenasvědčuje tomu, že by u nás mělo začít vydatněji sněžit. 

České celebrity
Nová Babišova vláda poprvé zasedala. (15.12.2025)

Babiš jde na jistotu. Novou vládní mluvčí je bývalá reportérka Novy

Česko má od pondělí novou vládu, jejíž členové doplnili již dříve jmenovaného premiéra Andreje Babiše (ANO). Měnit se budou i lidé ve funkcích, které dělají předsedovi kabinetu a ministrům servis. Novou mluvčí vlády se má stát žena, kterou dobře znají televizní diváci. 

Společnost
Zuzana Mrázová

Už je Mrázová. Nová ministryně stihla svatbu před nástupem na úřad

Česko má ode dneška kompletní novou vládu premiéra Andreje Babiše. Hnutí ANO do ní nominovalo jednu dámu, která se doslova na poslední chvíli přejmenovala. Nová ministryně pro místní rozvoj se totiž vdala. 

Domácí
Nová Babišova vláda poprvé zasedala. (15.12.2025)

Babiš už je plnohodnotným premiérem, na Hradě jmenovali novou vládu

Prezident Petr Pavel v pondělí na Pražském hradě jmenoval vládu premiéra Andreje Babiše. Tato koaliční vláda, která se stane v pořadí třetím kabinetem pod Babišovým vedením, nahradí současnou vládu Petra Fialy, která je v demisi. Babiš byl pověřen sestavením kabinetu již koncem října a předsedou vlády byl jmenován 9. prosince.