Ruská armáda se přeskupuje, i kvůli dalším útokům, řekl šéf NATO

Severoatlantická aliance očekává další ruské útoky na Ukrajině navzdory nedávným slovům Moskvy o stahování vojáků z okolí Kyjeva. Prohlásil to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož se ruské jednotky pouze přeskupují, avšak dále udržují pod tlakem i ukrajinskou metropoli. Alianční země budou kvůli ruské invazi dále vojensky podporovat Ukrajinu a zároveň zvýší své obranné rozpočty, dodal šéf NATO.

Jens Stoltenberg

Rusko v úterý oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a také Černihivu na severu země. Velení ukrajinské armády poté uvedlo, že zaznamenalo stahování některých jednotek z Kyjevské a Černihivské oblasti směrem do Běloruska, hromadný odchod však nenastal. Kyjev i jeho západní spojenci se obávají, že cílem Ruska může být rozhodující ofenziva na východě Ukrajiny.

"Rusko se pokouší přeskupit, dozásobit a posílit svou ofenzivu v oblasti Donbasu. Zároveň udržuje pod tlakem Kyjev a další města. Takže můžeme očekávat další útoky, které přinesou ještě více utrpení," řekl dnes novinářům Stoltenberg při prezentaci výroční zprávy aliance za rok 2021.

Zástupce náčelníka štábu ukrajinských pozemních sil Oleksandr Gruzevič dnes novinářům řekl, že za uplynulou noc ukrajinská strana zaznamenala stažení 700 kusů ruské vojenské techniky od Kyjeva směrem k běloruské hranici. Podle Gruzeviče existuje možnost, že některé ze stahovaných jednotek se objeví později v Donbasu. Gruzevič upozornil, že u Kyjeva zůstává nezanedbatelné množství ruských sil, které pokračují v raketových úderech na hlavní město. "Není se čeho bát, ale uškodit můžou," citovaly ho internetové noviny Ukrajinska pravda. Gruzevič také vyjádřil přesvědčení, že do Kyjeva nepřátelská vojska nevstoupí.

Podle Stoltenberga loni sedmým rokem v řadě rostly obranné výdaje evropských členů NATO a Kanady, když v reálných číslech stouply o 3,1 procenta. Stoltenberg ocenil, že se k dalšímu zvyšování armádních rozpočtů přihlásily všechny členské země, které by v nejbližších letech měly dosáhnout dříve stanoveného podílu dvou procent hrubého domácího produktu (HDP).

"Ruská agrese přiměla spojence ještě více usilovat o naplnění dřívějšího závazku," konstatoval Stoltenberg s odkazem na dvouprocentní práh, na němž se aliance shodla v reakci na ruskou anexi Krymu v roce 2014.

Řada států NATO v minulých letech i s ohledem na dopady koronavirové krize z dříve přijatého závazku slevovala a jejich obranné výdaje rostly pomaleji, než bylo nutné k dosažení dvou procent do slíbeného roku 2024. Podle výroční zprávy se loni přes dvouprocentní hranici dostalo osm ze 30 aliančních zemí - Řecko, Spojené státy, Polsko, Británie, Chorvatsko a trojice pobaltských států. Blížit se mu začala Francie, Rumunsko, Norsko, Slovensko či Maďarsko.

Mezi desítkou zemí, jejichž výdaje nedosáhly ani 1,5 procenta HDP, bylo vedle Německa, Nizozemska či Španělska také Česko, které podle statistik odhadovaných aliancí vynaložilo na obranu 1,4 procenta HDP. Praha však stejně jako Berlín začala v reakci na ruský útok hovořit o výrazném zvyšování peněz pro armádu.

Rusko umožní odplout ukrajinským lodím s potravinami, tvrdí diplomacie

25.05.2022 12:21 Aktualizováno Rusko je připraveno utvořit koridory pro ukrajinské lodě s potravinami, uvedl dnes náměstek ruského…

Střelba na texaské škole: 19 mrtvých dětí, 2 zabití dospělí

25.05.2022 12:18 Aktualizováno Nejméně 19 dětí a dva dospělé v úterý zabil střelec vyzbrojený dvěma útočnými puškami na základní…

Slovensko nezavede daň na ruskou ropu v plánovaném termínu

25.05.2022 12:12 Slovensko nezavede daň z ruské ropy v plánovaném termínu od začátku června. Kvůli nedohodě ve…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Putin proti sobě invazí na Ukrajinu poštval i Kreml

25.05.2022 10:49 Ruský prezident Vladimir Putin si za tři měsíce poštval proti sobě přívržence války proti Ukrajině…

Česko už udělilo víza 354.631 uprchlíkům z Ukrajiny

25.05.2022 10:08 Česko v úterý vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 1219 speciálních víz, zhruba o 350 méně než před týdnem.…

Francie hlásí už celkem pět potvrzených případů opičích neštovic

25.05.2022 09:39 Počet potvrzených případů opičích neštovic ve Francii vzrostl ze tří na pět. Uvedla to agentura…

Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, příští rok poletí na ISS

25.05.2022 08:54 Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, jehož plánuje příští rok vyslat na Mezinárodní…

Severní Korea odpálila v rozmezí hodiny tři balistické střely

25.05.2022 08:26 Severní Korea odpálila východním směrem celkem tři balistické střely. S odvoláním na jihokorejskou…

Související:

Nejnovější