Ruská armáda se stále připravuje k širšímu útoku na Slovjansk

Ruské jednotky operující na východě Ukrajiny stále připravují širší útok na Slovjansk v Doněcké oblasti, podle ukrajinského generálního štábu se snaží vylepšit své taktické postavení. Americký Institut pro výzkum války (ISW) uvedl, že není jasné, kdy tato ruská ofenziva začne.

Ruská armáda, ilustrační foto

"Ruská operativní přestávka do velké míry pokračovala, ruské jednotky podnikaly omezené pozemní útoky v oblasti Slovjansku, Siversku a Bachmutu," napsal ISW ve svém pravidelném hodnocení situace na Ukrajině. Britská vojenská rozvědka na twitteru uvedla, že poté, co ruské síly minulý měsíc dobyly Lysyčansk, postupují pomalu na západ a pokoušejí se útočit na Siversk, aby si otevřely přístup k Slovjansku a Kramatorsku. Rusové a proruští separatisté tvrdí, že vstoupili na předměstí Siversku, jejich tvrzení ovšem není potvrzené. Pokud Rusové ovládnou Siversk, bude jejich dalším cílem pravděpodobně Bachmut, píše britská vojenská rozvědka. Bachmut je důležitým dopravním uzlem v oblasti.

Ukrajinský generální štáb informoval, že ukrajinské jednotky odrazily snahy Rusů dobýt vesnice Koděma a Bilogorivka, podobně tomu bylo v případně obcí Spirne a Věršina na pomezí Doněcké a Luhanské oblasti. "Okupanti se setkali s tvrdým odporem, utrpěli značné ztráty a neslavně odešli," napsal ukrajinský generální štáb. Rusové podnikli letecké útoky proti místní tepelné elektrárně.

Podle ISW není jasné, kdy Rusové svou ofenzivu v Donbasu zesílí a kam přesně ji zacílí.

Terčem dělostřeleckých útoků byl znovu Kramatorsk, který je součástí širší aglomerace s půl milionem obyvatel. Ukrajinská armáda z tohoto města udělala jeden z nejdůležitějších bodů během nynějších bojů v Donbasu.

ISW ruské čtvrteční raketové údery na Vinnycju na střední Ukrajině, které si vyžádaly přes dvě desítky obětí a více než 100 zraněných, označuje za součást systematické kampaně, při níž Rusové útočí na obytné čtvrti ukrajinských měst. Institut také uvedl, že ruské síly vystřelily rakety na hotel, vzdělávací instituce, včetně univerzity, obchodní centrum a dopravní infrastrukturu v Mykolajivu.

Ruské ministerstvo obrany ale odmítá, že by ve Vinnycji zaútočilo na civilní cíl. Dnes uvedlo, že ve městě provedlo útok na schůzi velení ukrajinských sil se zahraničními dodavateli zbraní. Za uplynulých 24 hodin podle ruského ministerstva kromě toho ruské stíhačky na Ukrajině sestřelily dva letouny MiG-29 a ruská protivzdušná obrana v Mykolajivské oblasti zničila dvě letadla Su-25, informovala agentura TASS. V Charkově ruské síly zlikvidovaly 200 vojáků bojujících na straně Ukrajiny, včetně 50 zahraničních žoldnéřů, a na území neuznané separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) až 300 "nacionalistů", tvrdí dále ministerstvo. Tvrzení ani jedné z válčících stran o vzájemných ztrátách nelze nezávisle ověřit.

Poté, co se ruská armáda stáhla z Hadího ostrova, snaží se Ukrajincům zabránit v tom, aby toto strategicky důležité území využívali, poznamenala britská vojenská rozvědka. Nicméně dva stíhací letouny Su-27 se ve čtvrtek neúspěšně pokusily na ostrov zaútočit. Podle britských zpravodajců jde o další doklad toho, že se ruskému letectvu nedaří zapojit se do taktických bitev.

Scholz k otázce víz: Oponentům Kremlu nesmíme ztrpčovat život

15.08.2022 22:09 Aktualizováno Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité…

Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, viník není zřejmý

15.08.2022 21:44 Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom…

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici, uvedla Moskva

15.08.2022 21:06 Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Aktualizováno Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Ruská tajná služba tvrdí, že zmařila ukrajinský útok na jihu Ruska

15.08.2022 19:51 Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu…

Americký ministr obrany Austin má letos už druhý pozitivní test na covid

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Aktualizováno Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Na americkou základnu v Sýrii zaútočili drony, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a jeho kebinet podnikne před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:10 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Návštěva amerických kongresmanů na Tchaj-wanu narušuje suverenitu Číny,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Související:

Nejnovější