Rusko za poslední tři měsíce provedlo téměř 60 útoků na ukrajinskou přístavní infrastrukturu, přičemž při nich zahynulo 79 civilistů. O těchto útocích informoval místopředseda ukrajinské vlády Olexij Kuleba s tím, že jejich intenzita stále narůstá. Cílem ruských útoků je podle Kuleby zejména oslabení exportního potenciálu Ukrajiny a záměrné vyvolání potravinové krize v částech světa, které jsou závislé na ukrajinských dodávkách obilí.
Kuleba dále uvedl, že ruské útoky cílí především na přístavy, civilní plavidla a sklady obilí. Během těchto útoků bylo poškozeno 300 zařízení přístavní infrastruktury, 177 vozidel a 22 civilních lodí. Oběťmi útoků jsou především zaměstnanci přístavů, logistických společností a posádky lodí.
Každý útok je zdokumentován ukrajinskými orgány činnými v trestním řízení a Rusko bude muset nést odpovědnost za své činy proti civilnímu obyvatelstvu, lidskosti a mezinárodnímu právu, zdůraznil Kuleba. Upozornil také, že důsledky těchto útoků pocítí nejen Ukrajina, ale i země globálního jihu, které patří mezi odběratele ukrajinského obilí.
Poslední útok, který zasáhl civilní kontejnerovou loď Shui Spirit v přístavu Oděsa, se odehrál ve středu večer. Šlo o třetí zahraniční plavidlo napadené Ruskem během čtyř dnů. Kromě Oděsy pravidelně dochází k útokům i na přístavní infrastrukturu v deltě Dunaje na hranicích s Rumunskem.
Ruské armádní jednotky dosahují jednoho úspěchu za druhým. Naposledy oznámily, že se jim podařilo dosáhnout klíčového frontového města Torecku na východě Ukrajiny. Uvedla to ukrajinská armáda prostřednictvím agentury Reuters pouhý týden po dobytí dalšího důležitého opěrného bodu, města Vuhledar.
Podle mluvčího luhanského uskupení vojsk Anastasije Bobovnikové je situace v Torecku nestabilní, přičemž boje probíhají doslova u každého vchodu do města. "Rusové dosáhli východního okraje města," dodala. Ruské ministerstvo obrany zatím situaci nekomentovalo, ale v pondělí uvedlo, že jeho síly způsobily škody na živé síle a technice v několika obcích v oblasti.
Ruští vojenští blogeři, včetně skupiny analytiků spojených s telegramovým kanálem Rybar, tvrdí, že ruské jednotky postupují směrem do centra Torecka. Tento postup, spolu s nedávným dobytím Vuhledaru, ukazuje na významnou převahu Ruska v lidech i technice, což je v době, kdy Ukrajina vyžaduje více zbraní od svých západních partnerů, alarmující signál.
Rusko se snažilo dobýt Toreck od srpna a postupně zabírá vesnici za vesnicí. Při tom stále častěji používá vysoce ničivé naváděné bomby. "Jednotky skupiny vojsk Jih pokračovaly v postupu a osvobodily obec Zorjanoje," uvedlo ruské ministerstvo obrany na Telegramu.
Zároveň byla obsazena obec Zolota Nyva, která se nachází v téže oblasti západně od Vuhledaru. Moskva prezentuje tyto akce jako "osvobozování" ukrajinského území.
Tyto vesnice leží jižně od důležitého dopravního uzlu Pokrovsk, který je klíčový pro zásobování ukrajinských jednotek a měst na východní frontě. Ruské ministerstvo uvedlo, že obsazením těchto vesnic zlepšilo svou taktickou pozici.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, vzhledem k územním ztrátám, nařídil svým armádním činitelům udělat "vše, co je možné", aby minimalizovali postup ruských sil. Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes potvrdil, že telefonicky jednal se svým americkým protějškem Charlesem Brownem o situaci na frontě a dodávkách dalších zbraní.
Toreck je frontovým městem již více než deset let a nachází se v blízkosti území, které bylo v roce 2014 obsazeno Ruskem podporovanými separatisty. Je to důležitý opěrný bod ukrajinské obrany, a jeho dobytí by přiblížilo Rusko k cíli prezidenta Vladimira Putina, kterým je plné ovládnutí ukrajinského Donbasu.
V úterý došlo také k ruskému útoku na město Cherson, při kterém zahynula jedna osoba a zranění utrpělo dalších pět lidí, jak uvedl gubernátor Olexandr Produkin. Další útok v Chersonu si vyžádal 21 zraněných, včetně šestnáctiletého teenagera, a způsobil rozsáhlý požár.
Od února 2022, kdy Rusko zahájilo vojenskou invazi na Ukrajinu, okupuje přibližně 18 procent ukrajinského území. I když ukrajinské ozbrojené síly 6. srpna pronikly do ruské Kurské oblasti, Moskva i nadále získává nové pozice v Doněcké oblasti.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.
Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock.
Pavel Novotný ve středu nastoupil do pankrácké věznice v Praze, kde si odpyká tříměsíční trest odnětí svobody za porušení předchozí podmínky. Jak to v případě bývalého starosty bývá, z jeho nástupu za mříže se stala jedna velká show. Novotný si ještě řekl, co chtěl.
Svět fotbalu zasáhla tragická zpráva. Útočník anglického Liverpoolu a portugalské reprezentace Diogo Jota už žádné další starty či góly nepřidá. Ve věku pouhých 28 let tragicky zahynul ve Španělsku.
V Česku právě v těchto chvílích vrcholí aktuální vlna veder, kterou odpoledne a večer ukončí silné či velmi silné bouřky. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) upravuje územní platnost středečního varování, především co se týká bouřek.
Dvě na sebe navazující výluky zásadně ovlivní ve zbytku probíhajícího týdne provoz metra na lince C. Vlaky nebudou jezdit mezi stanicemi Nádraží Holešovice a I. P. Pavlova, respektive Pražského povstání. S omezením provozu je třeba počítat od čtvrtka až do neděle.
Helena Vondráčková oslavila v uplynulém týdnu 78. narozeniny a zase nechyběla na pódiu. Vystoupila například v Chrudimi, tedy nedaleko svého rodiště. Za dva roky ji ale čeká velká show k osmdesátinám. Jak se to domluvilo?
Neustálým turbulentním vývojem prochází vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska. Po další kritice na adresu šéfa Bílého domu přispěchal jeden z nejbohatších lidí světa s pochvalou, když ocenil Trumpovy zásluhy o mír na Blízkém východě.
Petra Kvitová v úterý odehrála poslední zápas ve Wimbledonu, kde zaznamenala největší úspěchy individuální kariéry. Pořadatelé nejslavnějšího turnaje na to nezapomněli. Kvitová tak dostala možnost se rozloučit i slovy.