Ruská armáda údajně převzala kontrolu nad obcí Vovče v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Dnes to podle TASS prohlásilo ruské ministerstvo obrany. Ukrajina se k tomu zatím nevyjádřila.
Ministerstvo obrany při informování použilo ruský název Volče. Uvedlo, že jeho síly obec osvobodily a vylepšily si taktickou pozici. Vovče se nachází přibližně 16 kilometrů od Avdijivky, kterou Rusko dobylo v únoru.
Ukrajinské úřady v červnu obyvatele Vovče vyzvali k evakuaci. V obci, která měla před válkou přibližně 100 obyvatel, zůstalo asi sedm lidí, uvádí AFP.
V uplynulých týdnech se ruským jednotkám podařilo postoupit na několika místech v doněcké oblasti. V neděli Moskva uvedla, že obsadila také dvě sousední vesnice Prohres a Jevhenivka. V sobotu zase dobytí nedaleké vesnice Lozuvacke.
Všechny tři leží východně od města Pokrovsk, v jehož okolí podle Kyjeva probíhají tvrdé boje. Tvrzení Moskvy o územních ziscích v Doněcké oblasti Ukrajina přímo nekomentovala.
Ruská armáda již několik měsíců postupuje hlavně na východě Ukrajiny, protože kyjevské jednotky čelí nedostatku munice a vojáků. Podle prezidenta Vladimira Putina ruská armáda letos dobyla už několik desítek ukrajinských měst a obcí.
Mluvčí ukrajinské armády Nazar Vološyn ve čtvrtek potvrdil, že ukrajinské jednotky se stáhly z vesnice Urožajne v Doněcké oblasti. Na začátku července se také stáhly z části strategického města Časiv Jar v téže oblasti.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale podle serveru Moscow Timesuvedl, že ruská ofenzíva v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny nebyla neúspěšná.
Rusko zahájilo ofenzivu v Charkovské oblasti v květnu. Ruský prezident Vladimir Putin tehdy prohlásil, že ruské síly zde vytvoří nárazníkovou zónu na ochranu ruských pohraničních oblastí před útoky z Ukrajiny.
Nedávno ruské úřady uvedly, že kvůli neustálým ukrajinským útokům omezí veřejnosti přístup do 14 vesnic v Belgorodské oblasti, která hraničí s Ukrajinou. Peskov však zdůraznil, že toto rozhodnutí neznamená neúspěch ruské ofenzívy.
"Tato operace pokračuje a bude pokračovat až do svého úspěšného konce... Nicméně, dokud není dokončena, barbarské útoky kyjevského režimu na civilní infrastrukturu pokračují. Proto jsou zavedena nová opatření k zajištění bezpečnosti obyvatel," uvedl mluvčí Kremlu.
Belgorodská oblast je pravidelně cílem ukrajinských útoků od začátku války na Ukrajině. Podle gubernátora Viačeslava Gladkova si útoky na tuto oblast od února 2022, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, vyžádaly více než 200 obětí.
Podzimní kolo Sbírky potravin potvrdilo, že solidarita a ochota pomáhat jsou v Česku živou tradicí. Lidé po celé republice darovali celkem 719 tun potravin a drogerie, což představuje nárůst o 15 procent oproti minulé sbírce. Jen potravin se vybralo 645 tun, což odpovídá více než 1 290 000 porcím jídla. Dalších 74 tun tvořily hygienické potřeby.
Odcházející ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zdůraznil, že výdaje i příjmy státního rozpočtu pro příští rok odsouhlasili nezávislí experti. Na kritiku ze strany Andreje Babiše (ANO) reagoval i končící premiér Petr Fiala (ODS). Babiš se podle jeho názoru neustále jen vymlouvá.
Pražská doprava je a zřejmě už navždy bude budit velké vášně. Do končícího náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti) se nejnověji pustil herec Michal Suchánek. Hřib se ale nedal a rozhodl se reagovat, přičemž Suchánka označil za naivního.
Předseda hnutí ANO a pravděpodobný příští premiér Andrej Babiš si opět postěžoval na vládu Petra Fialy (ODS) kvůli návrhu státního rozpočtu na příští rok. Podle Babiše v něm chybí desítky miliard na výdaje. Současný kabinet v týdnu podal v souladu s ústavou demisi.
Simona Stašová i její maminka Jiřina Bohdalová mají důvod, proč se těšit na závěr letošního roku. Prvně jmenovaná se stane babičkou a druhá dokonce prababičkou. Simonin syn Vojtěch totiž čeká prvního potomka. Jak se na vnouče těší matka nastávajícího otce?
Šest let uplynulo v říjnu od smrti Karla Gotta, ale tentokrát se až tolik nevzpomínalo, protože rodina polevila ve svých aktivitách. Na nejslavnějšího českého zpěváka se ale samozřejmě nezapomnělo. Připomněli ho jiní lidé.
Až 16 hodin mohou trvat nedělní výpadky dodávek energií na Ukrajině po posledních ruských útocích, uvedla společnost Ukrenergo, která spravuje distribuční síť v zemi. Informoval o tom britský deník Guardian. Energetici budou provádět nezbytné opravy.
Jsou sice jen ukazatelem popularity, přesto mají ceny Český slavík velkou prestiž. Zájem je mezi muzikanty i o vystoupení na galavečeru. Letos se podle všeho chystá jedno speciální vystoupení. Bude věnované nadané zpěvačce, která podlehla zákeřné nemoci.
Je sice stále ještě podzim, ale zimní počasí už chvílemi vystrkuje růžky. V noci ze soboty na neděli poprvé výrazněji sněžilo i mimo horské oblasti, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Konkrétně v Brdech napadlo i kolem pěti centimetrů nového sněhu.
Štěstí v loterii se usměje jen na minimum lidí, ale může se stát, že vyhraje i známý člověk, který by neměl mít nouzi o peníze. Téměř milion korun si ze Sportky odnesl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Politik prozradil, že si výhru nenechá.
Každým dnem se blíží prosincový začátek meteorologické zimy, ale výraznější ochlazení nemá nastat ani během příštího víkendu v polovině listopadu. Odpolední maxima vyšplhají až na 13 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Na Ukrajině zemřeli při nočních ruských úderech ze vzduchu nejméně dva lidé. Prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci vyzval k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Stalo se tak den poté, co Spojené státy udělily výjimku Maďarsku, aby mohlo dále kupovat ruský plyn a ropu bez sankcí.