Ruská armáda v Charkově umučila a zabila přes 1000 lidí. Ukrajina našla 10 mučíren

V ukrajinské Charkovské oblasti bylo během ruské okupace mučeno a zabito přes 1000 civilistů, řekl dnes podle portálu Interfax-Ukrajina ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec. V oblasti se po odchodu ruských vojáků našlo 10 mučíren, uvedl také podle ruskojazyčného webu BBC šéf ukrajinské policie Ihor Klymenko.

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjevu se v posledních dnech podařilo obnovit kontrolu nad velkou částí Charkovské oblasti na severovýchodě země během rychlé protiofenzívy. Z osvobozených území začaly přicházet zprávy o hrůzách, kterými si za okupace podle ukrajinských představitelů prošli místní obyvatelé, podobně jako tomu bylo v případě měst v okolí Kyjeva osvobozených v dubnu.

"K dnešnímu dni mohu potvrdit přítomnost nejméně 10 mučíren v obcích (Charkovské oblasti). Dvě z nich jsou ve městě Balaklija," uvedl pak policejní šéf Klymenko.

Jednu z mučíren zřídili ruští vojáci za okupace Balakliji na tamní policejní stanici, zjistila BBC. Artem, který tam podle svých slov strávil 40 dní, novinářům stanice řekl, že jeho samotného i spoluvězně a spoluvězenkyně Rusové mučili elektrickým proudem. Používali přitom generátor pro nabíjení mobilního telefonu.

Artem také slyšel, jak v sousedních celách křičí lidé bolestí. Věznitelé podle něj při mučení speciálně vypínali hlasitou ventilaci. "Vypnuli ji, abychom mohli všichni slyšet, jak při mučení proudem křičí lidi," vysvětlil. Rusové ho zadrželi poté, co u něho našli fotografii bratra v ukrajinské vojenské uniformě.

Ukrajinský ombudsman novinářům řekl, že v nadcházejících dnech úřady zveřejní přesný počet mučených a zabitých obyvatel osvobozeného Izjumu, kde se po stažení ruských vojáků našlo provizorní pohřebiště se zhruba 450 hroby. Ukrajinská prokuratura dnes podle agentury AP oznámila, že některá těla nalezená na tomto místě měla svázané ruce za zády nebo provaz kolem krku, což ukazuje na možné mučení. Náčelník policejního vyšetřovacího oddělení pro Charkovskou oblast Serhij Bolvinov ve čtvrtek uvedl, že někteří z pochovaných pravděpodobně zemřeli také při dělostřeleckém ostřelování.

Kyjev: V hromadných hrobech v Izjumu leží hlavně civilisté, část byla mučena

Většina těl uložených v provizorních hrobech nalezených v Izjumu na severovýchodě Ukrajiny patří civilistům, uvedla dnes ukrajinská policie. Většina ze zatím exhumovaných těl nese stopy mučení, sdělil gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Do města, které síly Kyjeva osvobodily od ruských okupačních jednotek minulý týden, plánuje vyslat misi OSN. Následky ruské okupace jsou na severovýchodě Ukrajiny podobné jako v dříve osvobozené Buči u Kyjeva, řekl v dnešním rozhovoru s agenturou Reuters ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Uvedl také, že na nově osvobozených územích jsou důkazy o ruských válečných zločinech.

O nálezu provizorního pohřebiště se zhruba 450 hroby informovala ve čtvrtek místní policie i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Stovky hrobů označených křížem v lese na izjumském předměstí viděli dnes i reportéři AFP, podle kterých se pracuje na identifikaci mrtvých.

Hrobů je mezi vzrostlými stromy zřejmě 443, uvedl z místa vládní Oleh Kotenko. "Viděl jsem číslo 443. Číslo jedna jsem neviděl," řekl činitel. "Celkový počet mrtvých (v oblasti v důsledku bojů) odhadujeme podle čísel," upřesnil Kotenko. Dodal, že některé hroby ale obsahují i dvě nebo více těl. Úřady zaujal zejména hrob s těly, nad kterým byl vztyčen kříž s nápisem "Ukrajinská armáda, 17 lidí. Izjum, z pitevny".

Ukrajinská prokuratura dnes podle agentury AP oznámila, že některá těla měla ruce svázané za zády či provaz kolem krku. Gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov uvedl, že známky násilné smrti neslo 99 procent těl, která byla během dneška exhumována.

"Vše nasvědčuje tomu, že tyto osoby byly mučeny a popraveny," napsal Syněhubov na telegramu. Mezi pohřbenými jsou podle něj i děti. Upřesnil, že na místě pracuje 200 strážců zákona a odborníků.

Během dneška experti vyzdvihli těla 23 civilistů a 17 ukrajinských vojáků, řekl stanici Nastojaščeje vremja prokurátor Charkovské oblasti Oleksandr Filčakov. Policejní šéf Ihor Klymenko předtím uvedl, že podle předběžných odhadů tvoří větší část pochovaných civilisté.

Úkolem úřadů je nyní mrtvé identifikovat a potvrdit příčinu jejich úmrtí. Náčelník policejního vyšetřovacího oddělení pro Charkovskou oblast Serhij Bolvinov ve čtvrtek uvedl, že někteří z lidí na hřbitově zemřeli při dělostřeleckém ostřelování nebo náletech.

Zmocněnce pro pohřešované osoby Kotenko také upozornil, že část Izjumu byla v izolaci a lidé bez zásob umírali hlady. Úřady se dosud navíc nedostaly na izjumské hřbitovy. "Nevíme proto, jaká je situace," řekl Kotenko.

Také prezident Zelenskyj dnes v rozhovoru s agenturou Reuters upozornil, že civilních obětí ruské okupace bude na nově osvobozeném území pravděpodobně mnohem víc. "K dnešku víme o 450 pohřbených mrtvých. Jsou ale i další pohřebiště s mnoha lidmi. Umučenými. Někde celé rodiny," podtrhl Zelenskyj. Odpověděl také kladně na otázku, zda jsou v oblasti důkazy o spáchání válečných zločinů.

Izjum v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny dobyla zpět ukrajinská armáda minulý týden při své protiofenzivě. Pod kontrolou ruských sil bylo toto strategické město od března. Obdobné zprávy o nálezech narychlo vytvořených pohřebišť s těly civilistů nebo hromadných hrobech přicházely z Ukrajiny také v dubnu po stažení ruských vojsk z Kyjevské oblasti, z měst jako Buča nebo Irpiň.

Německý soud poslal klimatickou aktivistku kvůli blokádám do vězení

22.09.2023 11:44 Klimatická aktivistka z environmentální skupiny Last Generation (Poslední generace) ve čtvrtek…

Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině, tvrdí Duda

22.09.2023 09:09 Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině v souladu se svými závazky. Uvedl to polský prezident…

Biden řekne Zelenskému v Bílém domě, co USA poskytnou Ukrajině

21.09.2023 22:08 Americký prezident Joe Biden odhalí obsah dalšího balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu, až se ve…

Polsko už nehodlá poskytovat Ukrajině další zbraně

21.09.2023 10:16 Polsko včera oznámilo, že přestane poskytovat zbraně Ukrajině. Děje se tak v době pokračujícího…

Zelenskyj v OSN oznámil, že připravuje globální mírový summit

19.09.2023 21:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil na Valném shromáždění OSN, které se koná v New…

Biden v OSN zdůraznil, že Rusko nese plnou zodpovědnost za válku na…

19.09.2023 19:00 Americký prezident Joe Biden ve svém projevu na Valném shromáždění OSN dnes zdůraznil, že jedině…

Zelenskyj chce, aby země promyslely vyloučení Ruska z OSN

19.09.2023 17:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí po příjezdu do New Yorku navrhl, aby členové…

Ázerbájdžánské síly zahájily raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní…

19.09.2023 15:40 Ázerbájdžánské síly porušily příměří s Arménií a zahájily raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní…

Americké úřady našly ztracenou stíhačku F-35

19.09.2023 14:01 Americké úřady uvedly, že v pondělí našly trosky ztracené stíhačky F-35, která se zřítila v…

Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku kvůli dovozu obilí

18.09.2023 21:50 Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu…

Související:

Nejnovější