Ruská armáda v noci ostřelovala rezidenční oblast v Záporoží

Ruské síly v noci na dnešek ostřelovaly rezidenční čtvrť v Záporoží na jihu Ukrajiny, uvedl tajemník záporožské radnice Anatolij Kurtěv. Útok si podle něj vyžádal jeden lidský život. Britské ministerstvo obrany mezitím oznámilo, že ruské vedení se pokouší připsat neúspěch svých vojenských sil ruským velitelům.

Ruská armáda, ilustrační foto

Americký Institut pro studium války (ISW) pak ve zprávě o situaci na Ukrajině tvrdí, že ruská soukromá Wagnerova armáda přichází v bojích na Ukrajině o stovky vojáků. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pak večer řekl, že Rusko počítá citelné ztráty při pokračujících útocích na východě Ukrajiny.

"Ruští fašisté v noci v našem městě znovu způsobili neštěstí... Podle prvních zpráv si ostřelování nepřítele k velké lítosti vyžádalo život jednoho člověka," napsal Kurtěv na komunikační síti Telegram. Raketový útok v Záporoží podle něj poškodil veřejnou budovu a několik obytných domů. Terčem ostřelování se v noci stalo také město Nikopol, které leží na jihu Ukrajiny na břehu Dněpru, a města a vesnice v jeho okolí, sdělil na telegramu šéf oblastní správy Valentyn Rezničenko.

Ukrajinští představitelé v minulosti uváděli, že Rusko útočí na civilní cíle, protože je to pro něj jednodušší než se postavit ukrajinským silám na bojišti. Moskva odmítá tvrzení, že útočí na civilisty, přiznává ale údery na ukrajinskou kritickou infrastrukturu.

Britské ministerstvo obrany dnes upozornilo, že Rusko od začátku invaze na Ukrajinu vyměnilo už řadu vysoce postavených armádních velitelů. Nedávno vystřídal v čele ruského Centrálního vojenského okruhu Alexandra Lapina Alexandr Liňkov, dříve byli vyměněni i velitelé východního, jižního a západního okruhu. "Z části jde pravděpodobně o pokus ochránit před obviňováním vysoce postavené vedení doma v Rusku," uvedlo britské ministerstvo.

Americký institut pro studium války upozornil na článek ruského investigativního portálu The Insider, podle něhož na Ukrajině zemřelo už 500 vojáků bojujících v řadách Wagnerovy organizace. Portál připomněl, že skupina do bojů na Ukrajině najímá ruské trestance. Počet padlých žoldnéřů skupiny při započítání vězňů se odhaduje na 800 až 1000, napsal portál.

Írán už zřejmě Rusko požádal, aby mu výměnou za dodávky zbraní pomohlo s rozvojem jeho jaderného programu, uvedli také analytici z ISW. Teherán totiž v sobotu přiznal, že dodal Moskvě bezpilotní letouny. Ruské síly je používají k intenzivním útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Ve čtvrtek pravděpodobně dorazilo do Moskvy letadlo s další zásilkou íránských dronů, uvedl deník Bild v aplikaci Telegram. Nákladní letadlo Il-76 podle něj ráno odstartovalo z Teheránu a kolem poledne místního času přistálo na moskevském letišti Vnukovo.

Ukrajina se kromě toho brání pokračující ruské pozemní ofenzivě. Ukrajinské síly odrážely os sobotního do dnešního rána útoky v Charkovské, Luhanské, Doněcké a Záporožské oblasti, sdělil ve svém pravidelném hlášení generální štáb ukrajinské armády.

Zelenskyj večer prohlásil, že Rusko má na východě Ukrajiny velké ztráty a chystá se na další útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. "Velmi urputné ruské útoky v Doněcké oblasti pokračují. Nepřítel tam zaznamenává citelné ztráty," uvedl Zelenskyj v pravidelném večerním videoproslovu. Rusko podle něj soustředí síly a prostředky na možné opakování masivních útoků na ukrajinskou infrastrukturu, zejména energetickou.

Na twitteru dnes také Zelenskyj sdělil, že hovořil s předsedkyní Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou o "makrofinanční pomoci" Ukrajině a dalších sankcích proti Íránu. Zmínil se také o důležitosti pokračování obilné dohody pro světovou potravinovou bezpečnost.

Ukrajina se bez spolupráce se zahraničím spravedlnosti nedočká, říká…

06.12.2022 10:18 Pokud se má dostat spravedlnosti všem obětem údajných ruských válečných zločinů na Ukrajině,…

Na ruském vojenském letišti hoří zásobník ropy. Možná útočil dron

06.12.2022 10:08 Aktualizováno Na vojenském letišti nedaleko ruského Kursku hoří zásobník ropy. Gubernátor Kurské oblasti Roman…

Rusové podle ukrajinského velení útočí v okolí Bachmutu a Avdijivky

06.12.2022 09:03 Rusko se snaží udržet dobytá území na východě a jihu Ukrajinu, ve směru na Bachmut a Avdijivku…

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Související:

Nejnovější