Ruská centrální banka nečekaně snížila základní úrokovou sazbu

Ruská centrální banka dnes překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu o tři procentní body na 17 procent. Nová sazba bude platit od pondělí. Na konci února banka v důsledku prvních sankcí po vstupu ruských vojsk na Ukrajinu sazbu více než zdvojnásobila na 20 procent.

Rubl, ilustrační foto

"Vnější podmínky pro ruskou ekonomiku jsou stále náročné a značně omezují hospodářskou aktivitu," uvedla banka v tiskové zprávě. "Rizika pro finanční stabilitu jsou stále přítomna, ale prozatím se přestala zvyšovat, mimo jiné díky přijatým opatřením na kontrolu kapitálu," dodala.

Banka konstatovala, že na bankovních účtech dochází ke "stabilnímu přílivu finančních prostředků" a že "tempo růstu běžných cen znatelně zpomaluje, zejména v důsledku dynamiky kurzu rublu".

Dnes se očekávají údaje o březnové inflaci. Rubl, který se v únoru a březnu propadl na rekordní minima, se přiblížil úrovni, kolem níž se pohyboval před vstupem ruských vojsk na Ukrajinu.

"Kdy jindy snižovat sazbu než v okamžiku zotavující se měny. V případě Ruska se však jedná o jednoznačně jedinou možnou variantu postupu, protože se dá čekat, že tlak na rubl se může zvýšit prakticky kdykoli. Aby měla NBR alespoň nějaký manévrovací prostor v budoucnu, musela jít dnes se sazbou dolů," uvedl analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

Americká ministryně financí Janet Yellenová již ve středu prohlásila, že oživení rublu není známkou toho, že ruská ekonomika odolává západním sankcím. Dodala, že ze současného kurzu rublu by se nemělo nic vyvozovat.

Ruská centrální banka naznačila, že k dalšímu poklesu základní úrokové míry by mohlo dojít na jejím příštím zasedání, které je naplánováno na 29. dubna.

Centrální banka je "přesvědčena, že nejostřejší fáze hospodářské krize již pominula", uvedli ve své zprávě analytici Capital Economics.

Inflace v Rusku v březnu zrychlila na 7,61 procenta

Spotřebitelské ceny v Rusku v březnu vzrostly ve srovnání s předchozím měsícem o 7,61 procenta, což byl nejvyšší meziměsíční růst od ledna 1999. Ruská ekonomika se potýká s problémy kvůli sankcím uvaleným na Moskvu po invazi na Ukrajinu a rekordnímu poklesu rublu. V únoru inflace činila 1,17 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil ruský statistický úřad.

Inflace prudce zrychlila v posledních několika týdnech, protože rubl minulý měsíc klesl na rekordní minimum. Pokles rublu zvýšil poptávku po široké škále zboží, od základních potravin po automobily, v očekávání, že ceny dále porostou. Tento týden se však rubl zotavil a dosáhl letošního maxima.

Ceny cukru se v březnu proti únoru zvýšily o 44 procent. Cibule zdražila o 50 procent a ceny praček stouply o 46 procent. Ceny potravin vzrostly o 6,73 procenta a nepotravinářského zboží o 11,25 procenta.

V meziročním srovnání inflace zrychlila na 16,69 procenta z únorových 9,15 procenta. Skončila tak mírně pod očekáváním analytiků, kteří v průzkumu agentury Reuters předpokládali zvýšení cen o 16,9 procenta.

Vysoká inflace již roky dělá starosti domácnostem, protože snižuje jejich životní úroveň. V letošním roce navíc situaci zhoršuje ještě pokles ekonomiky, který podle analytiků bude nejhorší od roku 2009.

Podle analytiků se letos meziroční inflace vyšplhá na 24 procent, nejvýše od roku 1999. Cílem Ruska je dostat inflaci na čtyři procenta.

Témata: Rusko | ekonomika | rubl

Obchody ujišťují, že ceny potravin s nižší DPH klesnou

07.09.2023 18:57 Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství…

Inflace v eurozóně zůstala na svém, činí 5,3 procenta

31.08.2023 13:18 V srpnu se míra inflace v eurozóně nezměnila a setrvala na úrovni 5,3 procenta, oznámil dnes v…

V průběhu minulého týdne došlo v Česku opět ke zdražení pohonných hmot

24.08.2023 12:55 V průběhu minulého týdne došlo v Česku opět ke zdražení pohonných hmot. Průměrná cena benzinu se…

Innogy sníží cenu plynu pro 310.000 zákazníků, pod vládní strop

21.08.2023 16:03 Energie pro tuzemské odběratele dál zlevňují. Společnost innogy dnes uvedla, že od října sníží cenu…

Čínští internetoví prodejci kvůli zhoršující se ekonomice masivně snižují…

21.08.2023 14:10 Velcí čínští internetoví prodejci masivně snižují ceny svého zboží, aby přilákali zákazníky, kteří…

Související:

Nejnovější