Ruská centrální banka dnes na mimořádném zasedání svého měnového výboru snížila základní úrokovou sazbu o tři procentní body na 11 procent. Inflační tlaky se podle ní díky posílení rublu zmírňují a podobně klesají inflační očekávání domácností a podniků, oznámila banka. Ekonomiku navíc čeká pokles, který bude z velké části výsledkem válečného tažení ruských vojsk na Ukrajinu.
Banka také připustila možnost dalšího snižování úroků na nadcházejících zasedáních. Na konci února, jen několik dní po začátku invaze, centrální banka svůj základní úrok více než zdvojnásobila na 20 procent. V dubnu ale dvakrát úroky snížila, vždy o tři procentní body.
"Jedná se jednoznačně o snahu ruských centrálních bankéřů zabránit dalšímu pádu rublu. Dnešní snížení sazeb je vcelku překvapením, protože se čekalo, že k tomuto kroku CBR přistoupí až na svém zasedání 10. června," uvedl analytik Citfin Tomáš Volf.
Vnější podmínky pro ruskou ekonomiku jsou stále obtížné, rizika pro finanční stabilitu se ale mírně snížila. To podle banky otevírá prostor pro zmírnění některých opatření k omezení pohybu kapitálu.
Centrální banka rovněž uvedla, že v příštím roce očekává zpomalení inflace na pět až sedm procent, v roce 2024 by už mohla inflace dosáhnout čtyřprocentního cíle banky. O prognóze na letošní rok se banka v nejnovějším oznámení nezmínila, už dříve však uvedla, že letos čeká inflaci v rozmezí 18 až 23 procent.
Vysoká inflace snižuje životní úroveň a už několik let je jednou z hlavních obav lidí v Rusku. Podle ministerstva hospodářství inflace k 20. květnu zpomalila na 17,51 procent ze 17,69 procent o týden dříve. Stále však zůstává blízko nejvyšší hodnoty od začátku roku 2002.
Ruský prezident Vladimir Puitn ve středu nařídil zvýšit důchody a minimální mzdu o deset procent, aby zmírnil dopad inflace na obyvatele, uvedla agentura Reuters. Putin popřel, že by všechny ekonomické problémy země souvisely s vojenskou invazí, kterou Putin označil za zvláštní vojenskou operací na Ukrajině. Invaze ruských vojsk přiměla západní země k uvalení rozsáhlých sankcí na Rusko.
Změny se chystají ve zpravodajství České televize. Nejprve unikly informace o konci jedné z moderátorek v hlavní zpravodajské relaci. Do Událostí má ale zamířit nová posila. Jde o novinářku, kterou diváci znají z jiných pořadů.
Dva roky letos uplynuly od smrti legendárního Vaša Patejdla, jenž byl nedílnou součástí úspěchu slavné slovenské skupiny Elán. Zůstala po něm vdova, ale i potomci, přičemž vztahy mezi některými členy rodiny nejsou vůbec ideální. Dokonce se zpochybňuje poslední vůle zesnulého muzikanta.
Česko bylo již na začátku probíhajícího týdne na prahu chřipkové epidemie. Je tak velice pravděpodobné, že epidemie vypukne ještě před Vánocemi. Odborníci v té souvislosti apelují na lidi, aby ještě zvážili podstoupení očkování.
Baby boom v českém šoubyznyse má pokračovat i v následujících dnech, respektive týdnech. Druhého společného potomka totiž čekají David Gránský a jeho manželka Nikola. Oblíbený herec prozradil, proč je tentokrát nervózní.
První dny jako čtyřicátník má za sebou Roman Červenka, který opět všem dokázal, že věk je jenom číslo. Hned v prvním zápase po středečních 40. narozeninách dal totiž gól. Sám se tak obdaroval tím nejlepším možným způsobem. Mysleli na něj ale i spoluhráči z reprezentace.
Evropa 2 se s Patrikem Hezuckým loučila v pátečním vysílání od brzkých ranních hodin. Její zaměstnanci ale demonstrovali jednotu v těžkých chvílích i během krátké cesty z pracoviště do strašnického krematoria, kde se od 14:30 konalo poslední rozloučení.
Třetím dnem pokračuje ve Zlínském kraji pátrání po pohřešovaném dvanáctiletém chlapci, který se ve čtvrtek ztratil cestou do školy. Policie žádá o pomoc veřejnost.
Už přes týden trvá situace, kdy se otřásá země na západě Čech. Podle odborníků došlo k více než deseti otřesům o síle přes dva stupně. Zatím nejsilnější zemětřesení proběhlo během minulého víkendu.
Zdá se, že vztahy mezi králem Karlem III. a jeho mladším synem, princem Harrym, se pomalu lepší. Po nedávném jednání ohledně Harryho ochrany pro případný návrat do Spojeného království je usmíření čím dál pravděpodobnější.
Clare Waight Keller, designérka, která stojí za svatebními šaty Meghan Markleové, vyjádřila svůj názor na vývoj šatníku vévodkyně ze Sussexu. V novém rozhovoru pro The Telegraph uvedla, že se Meghanin vzhled „velmi vyvinul“ k tomu, co je k vidění dnes.
Zima se pomalu hlásí o slovo a na scénu přichází vysoké boty, které vykouzlí příjemný tepelný komfort i pro naše kotníky. Dokud jsou venkovní teploty ještě v těch mírnějších mezích, stojí za to provětrat kotníkové botasky, které jsou takovým mezičlánkem mezi podzimní a zimní obuví. Letošní sezóna je navíc ve znamení neotřelých módních kombinací, a tak jsme si pro vás připravili přehled toho nejžhavějšího, co váš vkus zahřeje i v chladnějších teplotách.
Zpěvačka Taylor Swift se v novém rozhovoru pro americkou The Late Show with Stephen Colbert ohlédla za uplynulým rokem, který označila za „dobrý“. Konkrétně vyzdvihla dva zásadní milníky svého života: zasnoubení se svým snoubencem Travisem Kelcem a navrácení všech práv k jejímu hudebnímu katalogu.