Ruská cenzura jede naplno. Chce potírat média, která zpochybňují oficiální vyjádření

Vladimir Putin
Vladimir Putin, foto: Kremlin.ru
Pavel Dratva , ČTK 24. února 2022 13:29
Sdílej:

Délka ruské vojenské operace na Ukrajině bude záviset na tom, jak se bude vyvíjet, v ideálním případě by měl ruský útok "vyčistit zemi od nacistů" a neutralizovat vojenský potenciál Kyjeva, prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury Reuters.

Kremelský mluvčí dále sdělil, že Rusko potřebuje, aby se z Ukrajiny stala neutrální země, na jejímž území nebudou žádné útočné zbraně. Nikdo podle něj rovněž nemluví o okupaci Ukrajiny a je prý podle něj "nepřijatelné" používat tento výraz k popisu kontextu ruské vojenské operace.

"Trvání (vojenské operace) určí její postup a výsledky," řekl Peskov a dodal, že o případném konci vojenské akce rozhodne jedině prezident Vladimir Putin. Rusové podle mluvčího Kremlu kroky jeho vlády podporují, protože jsou v zájmu budoucnosti Ruska.

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor současně vydal prohlášení, podle nějž musí ruská média při psaní o konfliktu na Ukrajině kontrolovat správnost svých zpráv, přičemž za jediný důvěryhodný zdroj jsou pokládána oficiální ruská vyjádření. Šíření jakýchkoliv jiných "falešných informací" povede k omezení činnosti médií, dodal úřad.

Peskov znovu zmínil "denacifikaci" Ukrajiny, podobně jako Putin ve svém ranním projevu, kterým invazi odstartoval. Kreml často označuje svoje nepřátele obecně jako nacisty, mluvčí se nicméně vyhnul otázce na to, zda za jednoho z nich považuje také ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jehož rodinní příslušníci byli zabiti při holocaustu za druhé světové války.

Peskov rovněž prohlásil, že rychlý propad ruské burzy po zahájení invaze je jen dočasný a že se na něj Kreml předem připravil. Umenšoval rovněž obavy z toho, že by se Rusko mohlo dostat kvůli své agresi do mezinárodní izolace. "Samozřejmě bychom mohli mít problémy s určitým počtem států. Ale s těmito státy jsme měli problémy i předtím," řekl. "Je jednoduše nemožné odříznout zemi jako je Rusko železnou oponou," dodal.

Rusko zaútočilo na Ukrajinu dnes ráno po týdnech rostoucího napětí, během nichž shromažďovalo na jejích hranicích desetitisíce vojáků. Boje nyní zuří na mnoha místech země, ukrajinská pohraniční stráž tvrdí, že se ruské síly snaží probít mimo jiné do Žytomyrské a Kyjevské oblasti, u metropole ruské helikoptéry napadly vojenské letiště.

Stalo se
Společnost
V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024)

Astronaut Aleš Svoboda nejspíš poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici

Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).

Počasí
Déšť, mraky.

Deštivé červnové počasí trápí Česko. Nejvíce má pršet na východě

V Česku sice druhým týdnem pokračuje meteorologické léto, ale již v úterý se počasí pokazilo. Znovu totiž začalo pršet. Meteorologové očekávají, že místy spadnou za 48 hodin i desítky milimetrů srážek. 

České celebrity
Pavel Vítek a Janis Sidovský

Pavel Vítek nemůže oslavit výročí. Zpěvák se dává dohromady v nemocnici

Letošní červen zatím není pro Pavla Vítka šťastným měsícem. Podle nejnovějších informací totiž skončil v nemocnici, údajně kvůli problémům se srdcem. Životní partner zpěváka ale uklidnil fanoušky vyjádřením, v němž zmínil i to, kdy se Vítek vrátí na pódia. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry chce přivézt Meghan a děti zpět do Británie!

Britský princ Harry doufá, že během několika následujících týdnů přivede svou manželku Meghan Markle a obě děti zpět do Anglie. Důvodem plánované červencové cesty je propagace her Invictus Games, které se budou příští rok konat v Birminghamu.