Délka ruské vojenské operace na Ukrajině bude záviset na tom, jak se bude vyvíjet, v ideálním případě by měl ruský útok "vyčistit zemi od nacistů" a neutralizovat vojenský potenciál Kyjeva, prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury Reuters.
Kremelský mluvčí dále sdělil, že Rusko potřebuje, aby se z Ukrajiny stala neutrální země, na jejímž území nebudou žádné útočné zbraně. Nikdo podle něj rovněž nemluví o okupaci Ukrajiny a je prý podle něj "nepřijatelné" používat tento výraz k popisu kontextu ruské vojenské operace.
"Trvání (vojenské operace) určí její postup a výsledky," řekl Peskov a dodal, že o případném konci vojenské akce rozhodne jedině prezident Vladimir Putin. Rusové podle mluvčího Kremlu kroky jeho vlády podporují, protože jsou v zájmu budoucnosti Ruska.
Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor současně vydal prohlášení, podle nějž musí ruská média při psaní o konfliktu na Ukrajině kontrolovat správnost svých zpráv, přičemž za jediný důvěryhodný zdroj jsou pokládána oficiální ruská vyjádření. Šíření jakýchkoliv jiných "falešných informací" povede k omezení činnosti médií, dodal úřad.
Peskov znovu zmínil "denacifikaci" Ukrajiny, podobně jako Putin ve svém ranním projevu, kterým invazi odstartoval. Kreml často označuje svoje nepřátele obecně jako nacisty, mluvčí se nicméně vyhnul otázce na to, zda za jednoho z nich považuje také ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jehož rodinní příslušníci byli zabiti při holocaustu za druhé světové války.
Peskov rovněž prohlásil, že rychlý propad ruské burzy po zahájení invaze je jen dočasný a že se na něj Kreml předem připravil. Umenšoval rovněž obavy z toho, že by se Rusko mohlo dostat kvůli své agresi do mezinárodní izolace. "Samozřejmě bychom mohli mít problémy s určitým počtem států. Ale s těmito státy jsme měli problémy i předtím," řekl. "Je jednoduše nemožné odříznout zemi jako je Rusko železnou oponou," dodal.
Rusko zaútočilo na Ukrajinu dnes ráno po týdnech rostoucího napětí, během nichž shromažďovalo na jejích hranicích desetitisíce vojáků. Boje nyní zuří na mnoha místech země, ukrajinská pohraniční stráž tvrdí, že se ruské síly snaží probít mimo jiné do Žytomyrské a Kyjevské oblasti, u metropole ruské helikoptéry napadly vojenské letiště.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.
Jedny z nejtěžších chvil ve svém životě prožívá osmatřicetilá Veronika Arichteva. Přišla totiž o milovaného tatínka Pavla Nového, respektovaného producenta. A jak prozradila, již proběhlo poslední rozloučení.