Ruská ekonomika zatím přežívá, její vyhlídky ale nejsou podle analytiků světlé

Sankce, které kvůli invazi na Ukrajinu uvalily Evropská unie, Spojené státy a další, zatím nezasáhly ruské veřejné finance tak silně, jak Západ doufal. S blížícím se koncem roku ale začínají omezovat schopnost Moskvy generovat příjmy a ruské ekonomice hrozí v dohledné době vážné problémy. Takto po osmi měsících války hodnotí dopady sankcí analytici z bruselského institutu Bruegel.

Rubl, ilustrační fotografie.

Eurokomisařka Věra Jourová mezitím avizovala debatu o dalším zpřísnění sankčního režimu EU.

Unie od února schválila osm balíků "restriktivních opatření", která míří proti ruským politikům a podnikatelům, bankám a dalším společnostem a omezují vzájemný obchod. Tvrdé sankce uvalily také USA, Británie a některé další země, okamžité dopady na výkon ruské ekonomiky ale nakonec neodpovídaly očekáváním.

"Účinky sankcí na ruskou ekonomiku se projevují pomalu," uvádí Bruegel. Sankce podle něj až nyní začínají ovlivňovat toky příjmů do ruské státní kasy. "Rusko je tudíž schopné pokračovat ve financování své války na Ukrajině," napsali autoři nové analýzy.

Ruskou ekonomiku podle nich dosud před nestabilitou chránila "rozhodná" politika ruské centrální banky. Analýza také poukazuje na vliv zdražení komodit vyvážených Ruskem, především fosilních paliv. Tento vývoj "více než vyvážil poklesy v objemech exportu".

"To ovšem neznamená, že ruská ekonomika nebude ve střednědobém až dlouhodobém horizontu trpět. Dobrovolný odchod velkého počtu západních firem, očekávaný energetický odklon EU a neschopnost Ruska najít stejně dobré zákazníky jinde způsobí ruské ekonomice vážné škody," dodává Bruegel.

Makroekonomické vyhlídky Ruska označuje bruselský think-tank za neutěšené. Kromě odchodu stovek zahraničních firem z ruského trhu podle něj ke slábnoucí ekonomické aktivitě přispívají obchodní restrikce zavedené EU, USA a dalšími. "Data za druhé a třetí čtvrtletí jasně ukazují, že některé sektory, včetně výroby aut a letectví, jsou tvrdě zasažené," napsali analytici. Situace Ruska se podle nich pravděpodobně dál zhorší poté, co v prosinci vstoupí v platnost embargo EU na ropu dováženou tankery.

Brusel trvá na tom, že unijní sankce mají už nyní dramatické dopady. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová minulý měsíc prohlásila, že ruské finančnictví "je uměle udržováno při životě", ruský průmysl je "na cucky" a že ruská ekonomika směřuje ke kolapsu.

Na pozadí polemik ohledně jeho účinnosti stále pokračují debaty o zpřísňování sankčního režimu. Těsně po zveřejnění nové analýzy Bruegelu uvedla eurokomisařka Jourová, že unie "možná brzy" přijde s novým balíkem postihů. O vyjádření, které zaznělo ve středu večer při promítání dokumentu o ruském opozičníkovi Alexeji Navalném, informoval web Politico.

Podle Bruegelu je nyní potřeba především lepší koordinace sankcí ve světě. Takový vývoj by podle analytiků "izoloval ruskou ekonomiku, omezil příliv příjmů do ruské pokladny, a tím pomohl zastavit válku".

Témata: Rusko | ekonomika | sankce

Čína po víkendových protestech zavádí mimořádnou cenzuru

02.12.2022 16:50 Čínské úřady po víkendových protestech tvrdě zasáhly proti používání virtuálních privátních sítí …

Více než 90 procent světové populace má určitou imunitu proti covidu

02.12.2022 16:29 Nejméně 90 procent světové populace má nyní určitou hladinu protilátek vůči koronaviru SARS-CoV-2 v…

Biden sdělil Macronovi, že bude podporovat průmysl v USA, ale ne na úkor…

02.12.2022 15:26 Americký prezident Joe Biden řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, že americký zákon…

V chovu na Jindřichohradecku utratí veterináři kvůli ptačí chřipce 17…

02.12.2022 14:51 Veterináři utratí v pondělí 5. prosince ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde se ve velkochovu…

Rusko odmítá požadavek, kterým Biden podmínil jednání s Putinem

02.12.2022 14:36 Moskva odmítá provést kroky, kterými americký prezident Joe Biden podmínil jednání se svým ruským…

Putin řekl Scholzovi, že útoky na ukrajinskou energetiku jsou vynucené

02.12.2022 13:30 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil v telefonátu s německým kancléřem Olafem Scholzem, že…

Ruský raketový útok na Záporoží se obešel bez obětí, lidé umírali v…

02.12.2022 12:42 Aktualizováno Při čtvrtečním ruském ostřelování Chersonské oblasti zahynuli další tři civilisté, sdělil dnes na…

Počet padlých ukrajinských vojáků od ruského vpádu na Ukrajinu nepřevyšuje…

02.12.2022 10:09 Počet padlých ukrajinských vojáků od letošního ruského vpádu na Ukrajinu nepřevyšuje 13.000, uvedl…

Litevské ministerstvo zahraničí vyhošťuje ruského diplomata

01.12.2022 22:00 Litevské ministerstvo zahraničí dnes předalo zástupci ruského velvyslanectví ve Vilniusu nótu, ve…

Vatikánu nefunguje hlavní webový portál, podle velvyslance za to mohou …

01.12.2022 21:19 atikánu druhým dnem nefunguje hlavní internetový portál. Podle představitelů státu pokračují…

Související:

Nejnovější