Ruská invaze na Ukrajinu už začala, uvedl britský ministr. Na východě země jsou hlášeni mrtví

Při ostřelování ze strany proruských separatistů zemřeli na východě Ukrajiny za posledních 24 hodin dva vojáci, dalších 12 jich bylo zraněno. S odvoláním na ukrajinskou armádu o tom dnes informovala agentura Reuters. Představitel separatistické Doněcké lidové republiky naopak podle agentury Interfax obvinil "ukrajinské sabotéry" ze smrti tří civilistů, které podle něj zabila nálož umístěná u silnice mezi městy Doněckem a Horlivkou.

Ukrajinská armáda

Podél linie dotyku, která rozděluje území ovládané ukrajinskou vládou a dvojicí separatistických republik na východě Ukrajiny, od minulého týdne výrazně přibylo hlášení incidentů a ostřelování. Pondělní bilance v počtu obětí je podle agentury Reuters nejhorší od začátku letošního roku.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí podepsal výnosy uznávající nezávislost obou separatistických republik na východě Ukrajiny a Kyjev varoval, že za další násilí bude odpovědná jen ukrajinská strana. S vůdci Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky krátce poté podepsal dohody, na jejichž základě vzápětí nařídil ruské armádě, aby v obou separatistických regionech zahájila "mírovou misi".

Evropská unie, Spojené státy, Británie a NATO to označily za porušení mezinárodního práva a připravují sankce.

Svědci, na které se odvolává stanice Rádio svobodná Evropa/Rádio svoboda (RFE/RL), už v noci na dnešek uvedli, že jednotky ruské armády vstoupily na území povstaleckých republik v Donbasu a zamířily k linii dotyku, která separatisty dělí od ukrajinských vládních sil. Podle agentury Reuters byly na okraji Doněcka, který je baštou proruských separatistů, vidět kolony neoznačených vojenských vozidel včetně tanků.

Kyjev tvrdí, že za poslední den zaznamenal 84 případů ostřelování desítek míst podél takzvané linie dotyku. Proruští separatisté z takzvané Doněcké lidové republiky dnes uvedli, že ukrajinské ozbrojené síly za posledních 24 hodin ostřelovaly jejich region 55krát. Úřady v samozvané Luhanské lidové republice hlásí přes 65 případů ostřelování svého území během pondělka a za dnešní ráno informují o pěti dalších případech porušení příměří.

Kyjev opakovaně odmítá obviňování z toho, že by v posledních dnech zesiloval násilí a případně přímo plánoval útok na separatistické regiony. Ukrajinská strana uvádí, že vzbouřenecké oblasti a Rusko, které má u ukrajinských hranic desetitisíce vojáků, jen uměle vytvářejí záminku k ruské vojenské invazi na Ukrajinu.

Ruská invaze na Ukrajinu už začala, uvedl britský ministr Javid

Ruská invaze na Ukrajinu už začala, a Británie proto na Rusko uvalí sankce, uvedl dnes britský ministr zdravotnictví Sajid Javid. Ve vysílání stanice Sky News vlivný člen vlády řekl, že se Evropa probudila do temného dne a je jasné, že ruský prezident Vladimir Putin se rozhodl zaútočit na suverenitu Ukrajiny.

V Londýně ráno začalo jednání komise pro mimořádné události Cobra. V sídle premiéra v Downing Street se k Borisovi Johnsonovi připojila mimo jiné ministryně zahraničí Liz Trussová a ministr obrany Ben Wallace. Jednají o dopadech ruského rozhodnutí uznat nezávislost povstaleckých republik na Donbasu, kam Moskva již vyslala ruské jednotky.

Britská vláda po skončení jednání nejspíš oznámí konkrétní podobu sankcí, které Británie na Rusko uvalí. "Sankce budou co nejvíce cílené na lidi, kteří jsou zodpovědní za toto flagrantní porušení mezinárodního práva", uvedl Javid. Johnson během dneška vystoupí před zákonodárci a bude je informovat o vývoji na Ukrajině, píše BBC News.

Britská metropole se v posledních dekádách stala přední destinací kapitálu z postsovětských zemí, kvůli čemuž se jí někdy přezdívá Londongrad. Deník The Times v lednu s odvoláním na nejmenované diplomatické zdroje napsal, že činitelé na americkém ministerstvu zahraničích věcí v poslední době vyjadřují "zděšení a frustraci" nad neschopností britské vlády zakročit proti přílivu ruských peněz.

Na Slovensku zemřela turistka před zraky dětí, spadla z chodníku

28.05.2023 21:25 Osmatřicetiletá žena v sobotu nepřežila pád ze Zbojnického chodníku v Malé Fatře na Slovensku.…

Prigožin: Kreml se mě snaží umlčet

28.05.2023 15:10 Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli prohlásil, že je přesvědčen, že…

Putin nařídil posílení ochrany ruských hranic

28.05.2023 09:06 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílení ochrany hranic. Chce tak zajistit…

Další květnový útok na Kyjev nepřežil muž

28.05.2023 08:46 Nejméně jeden civilista nepřežil další ze série květnových ruských útoků na ukrajinskou metropoli…

Rusko si nepřeje Ukrajinu v NATO a EU. Kyjev ihned reagoval

27.05.2023 18:11 Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin vyjmenoval podmínky, které si Moskva stanovuje…

Vučić už bude jen v čele Srbska, strana přijala jeho rezignaci

27.05.2023 16:42 Srbský prezident Aleksandar Vučić během sobotního stranického sjezdu odstoupil z čela vládnoucí…

NATO vyzvalo Kosovo k deeskalaci, srbská armáda je dál ve stavu pohotovosti

27.05.2023 14:50 NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V…

Čínská provokace Tchaj-wanu. Průlivem propluly tři vojenské lodě

27.05.2023 10:53 Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou, který si ostrov nárokuje, opět roste. Tchaj-pej v sobotu…

Protiofenziva může začít, uvedl ukrajinský činitel pro BBC

27.05.2023 09:40 Další vysoce postavený ukrajinský činitel promluvil o tom, v jaké fázi je očekáváná protiofenziva.…

Biden reagoval extrémně negativně, když se dozvěděl o přesunu jaderných…

27.05.2023 08:32 Americký prezident Joe Biden prozradil, že reagoval extrémně negativně na fakt, že se Rusko…

Související:

Nejnovější