Ruská invaze na Ukrajinu: V Kyjevě se bojuje, jsou slyšet výbuchy i střelba

Ruské nálety během dnešní noci se podle ukrajinských médií snažily vyřadit tepelnou elektrárnu v Kyjevě a terčem se stala také vojenská kasárna v hlavním městě. Nadále jsou slyšet výbuchy a střelba z automatických zbraní. Na sociálních sítích se objevily záběry hořících vozidel na kyjevské třídě Vítězství. Podle armádního velení se útoky podařilo odrazit. Jednotlivé incidenty jsou podle ukrajinských a zahraničních médií součástí probíhající bitvy o ukrajinské hlavní město.

Ukrajina, Kyjev

Radnice dnes ráno vyzvala obyvatele, aby zůstali v krytech, protože v ulicích se válčí. A pokud jsou doma, tak ať se raději nepřibližují k oknům a nevycházejí na balkony. Nicméně od úřadů zaznívají i rozporuplné informace: zatímco státní správa ujišťuje, že se žádný nepřítel do města neprodral, armádní velitelství ohlásilo zničení ruské kolony skoro v centru metropole, poznamenal server BBC na své ruskojazyčné stránce. Zprávy na sociálních sítích nicméně naznačují, že k ránu propukly v ulicích skutečné boje, exploze a střelba se blíží k centru, upozornil web BBC News. Tvrdé boje se podle agentur svádějí na přístupech k hlavnímu městu a na jeho předměstích.

"Nepřítel tuto noc na všech frontách nasadí všechny síly, které má, aby zlomil náš odpor, podle, krutě a nelidsky. Tuto noc budou útočit, tuto noc musíme vydržet. O osudu Ukrajiny se rozhoduje teď," uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj, který podle tisku odmítl americkou pomoc a útěk z metropole, obkličované nepřítelem. "Noc bude těžká, velmi těžká. Ale přijde ráno! Sláva Ukrajině," zvolal šéf státu..

"Nové výbuchy v Kyjevě jsou pokusy Rusů zničit tepelnou elektrárnu TEC-6. Protivzdušná obrana zatím útoky odráží," řekl listu Ukrajinska pravda nejmenovaný člen vojenského velení o pěti nočních výbuších, které následovaly po sobě s intervalem tří až pěti minut.

Ruské raketové útoky si podle agentury Unian vzaly za cíl vojenskou jednotku, nacházející se poblíž stanice metra Berestejska. Armádní velení později ohlásilo, že "útok byl odražen".

Střelba z automatických zbraní se podle zpráv ze sociálních sítí rozléhala i u zoologické zahrady.

Podle poradce ministra vnitra Viktora Andrusiva bylo v Kyjevu během pátku zabito okolo 60 diverzantů, napsala Ukrajinska pravda s tím, že šlo o diverzní a průzkumnou skupinu Rusů, kteří se vydávali za jednotku ukrajinské domobrany.

Výbuchy se podle zpráv ze sociálních sítí ozývají i z čtvrti, ležící na půl cesty mezi západním okrajem města a centrem. Objevují se také zprávy o střelbě na jihozápadním okraji metropole a o pokračující střelbě na severních předměstích, poznamenala ruská redakce BBC. Tvrdé boje se odehrávají v centru města Vasylkiv, které leží asi 30 kilometrů od Kyjeva, dodala s odvoláním na tamní starostku, .

Ukrajinské obraně se údajně podařilo sestřelit další ruský vojenský transportní letoun Il-76, již druhý této noci, ale to ozbrojené síly oficiálně nepotvrdily, napsala agentura Interfax-Ukrajina. Sestřelení obou letadel podle AP potvrdili američtí představitelé obeznámení se situací, ale není jasné, kolik výsadkářů měly na palubě letouny, schopné přepravit až 125 mužů.

S propuknutím bojových operací v Kyjevě lidé masové utíkají z hlavního města a na výpadovkách do Lvova na západě země se vytvářejí obrovské zácpy, napsala agentura Unian. "Auta se pohybují rychlostí 15 kilometrů za tři hodiny," napsala Ukrajinska pravda. Někteří motoristé auta opouštějí a pokračují pěšky, jiní se rozhodli přespat pod širým nebem v polích či v autech.

Zatím není jasné, kolik obětí si boje vyžádaly. Ukrajinští představitelé ohlásili na své straně nejméně 137 mrtvých od prvého dne bojů a ztráty stovek vojáků na ruské straně. Ukrajinský generální štáb v ranním hlášení odhadl, že nepřítel přišel o 14 letadel, osm vrtulníků, 102 tanků, 536 obrněnců, 15 děl a protiletadlový raketový systém Buk. Tyto údaje nebylo možné ověřit. Ruské úřady žádné informace o ztrátách nezveřejnily.

Od Charkova po Lvov, v Rivne, Lucku, Chersonu a mnoha dalších ukrajinských městech podle médií a sociální sítí zněly dnes nad ránem sirény varující před nálety. Úřady v Charkově na východě země a v Mykolajivu na jihu hlásí úspěšnou obranu před nepřítelem, který prý utrpěl těžké ztráty. Ruské vojenské velení ohlásilo, že ovládlo město Melitopol na jihu Ukrajiny.

Představitelé OSN podle AP ohlásili 25 mrtvých civilistů, většinou v důsledku ostřelování a náletů a odhadli, že 100 000 lidí opustilo své domovy. V případě eskalace by uprchlíků mohly být miliony.

Témata: Ukrajina | Rusko

Na Slovensku zemřela turistka před zraky dětí, spadla z chodníku

28.05.2023 21:25 Osmatřicetiletá žena v sobotu nepřežila pád ze Zbojnického chodníku v Malé Fatře na Slovensku.…

Prigožin: Kreml se mě snaží umlčet

28.05.2023 15:10 Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli prohlásil, že je přesvědčen, že…

Putin nařídil posílení ochrany ruských hranic

28.05.2023 09:06 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílení ochrany hranic. Chce tak zajistit…

Další květnový útok na Kyjev nepřežil muž

28.05.2023 08:46 Nejméně jeden civilista nepřežil další ze série květnových ruských útoků na ukrajinskou metropoli…

Rusko si nepřeje Ukrajinu v NATO a EU. Kyjev ihned reagoval

27.05.2023 18:11 Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin vyjmenoval podmínky, které si Moskva stanovuje…

Vučić už bude jen v čele Srbska, strana přijala jeho rezignaci

27.05.2023 16:42 Srbský prezident Aleksandar Vučić během sobotního stranického sjezdu odstoupil z čela vládnoucí…

NATO vyzvalo Kosovo k deeskalaci, srbská armáda je dál ve stavu pohotovosti

27.05.2023 14:50 NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V…

Čínská provokace Tchaj-wanu. Průlivem propluly tři vojenské lodě

27.05.2023 10:53 Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou, který si ostrov nárokuje, opět roste. Tchaj-pej v sobotu…

Protiofenziva může začít, uvedl ukrajinský činitel pro BBC

27.05.2023 09:40 Další vysoce postavený ukrajinský činitel promluvil o tom, v jaké fázi je očekáváná protiofenziva.…

Biden reagoval extrémně negativně, když se dozvěděl o přesunu jaderných…

27.05.2023 08:32 Americký prezident Joe Biden prozradil, že reagoval extrémně negativně na fakt, že se Rusko…

Související:

Nejnovější