Ruská invaze podle OSN vyvolala aktuálně největší porušování lidských práv

Výdobytky lidských práv dosažené v posledních desetiletích jsou nyní omezovány nebo dokonce úplně rušeny. Na úvod zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) to dnes řekl vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk, který jako příklad uvedl "nesmyslnou" ruskou invazi na Ukrajinu.

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese agrese vyvolaná Moskvou rozpoutala dokonce největší porušování lidských práv, jaké dnes známe.

"Velká část pokroku, kterého bylo dosaženo za několik desetiletí, je v některých částech omezena a dokonce zvrácena," řekl Türk na zasedání v Ženevě, kterého se účastní více než 100 ministrů a hlav států. Vyzval země, aby se snažily překonat své rozdíly a vytvořily "nový celosvětový konsenzus v oblasti lidských práv".

Rada OSN pro lidská práva na zasedání probere krize v různých částech světa v čele s válkou Ruska proti Ukrajině. Rusko členem Rady OSN pro lidská práva není. Valné shromáždění OSN po zprávách o vraždění civilistů na Ukrajině loni v dubnu schválilo přerušení členství Ruska v Radě a Moskva následně 47členný orgán opustila. Křeslo Ruska získala 10. května Česká republika.

Během zasedání, které potrvá do přelomu března a dubna, bude řada států usilovat o prodloužení mandátu vyšetřovacího orgánu OSN, který byl zřícen za účelem prošetření zvěrstev na Ukrajině. Kyjev, který požaduje zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání ruského politického a vojenského vedení v souvislostí s invazí, uvedl, že tento orgán je nezbytný k zajištění toho, aby Rusko bylo pohnáno k odpovědnosti.

"Domníváme se, že by mělo jít o technické rozšíření mandátu, ale také o podstatné posílení textu," řekla minulý týden novinářům ukrajinská velvyslankyně při OSN Jevhenija Filipenková.

Kyjev a jeho spojenci jsou nespokojeni s účastí náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova, který k Radě promluví ve čtvrtek. Rusku, které popírá, že by se na Ukrajině dopouštělo válečných zločinů nebo útoků na civilisty, bylo sice členství v Radě pozastaveno, jednání se ale stále může účastnit jako pozorovatel.

Západní diplomaté mlčí o tom, jaká bude jejich reakce na Rjabkovovo vystoupení. Loni při vystoupení šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova hromadně odešli. Filipenková uvedla, že Kyjev přítomnost Ruska na zasedání nevítá a bude "podle toho jednat". Další podrobnosti nesdělila.

Rada OSN pro lidská práva se sídlem v Ženevě je jedinou mezivládní organizací, která reaguje na porušování lidských práv na celém světě. Nemá právně závazné pravomoci, ale její debaty často upozorňují na problémy a mohou být podnětem k vyšetřování, které poskytuje důkazy vnitrostátním a mezinárodním soudům.

Putin popírá, že by Rusko a Čína vytvářely vojenské spojenectví

26.03.2023 11:32 Rusko a Čína nevytvářejí vojenské spojenectví a ve věci vzájemné vojenské spolupráce před…

Ukrajina: Rozmístění ruských jaderných zbraní povede k destabilizaci…

26.03.2023 10:10 Rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku povede k destabilizaci země. Uvedl to dnes tajemník…

Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, zraněných…

25.03.2023 21:20 Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se u obce Sainte-Soline na…

Putin: Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně

25.03.2023 18:48 Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle agentury TASS to oznámil ruský prezident…

Na místech explozí Nord Streamu se pohybovaly ruské válečné lodě

25.03.2023 16:15 V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord…

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je…

25.03.2023 12:06 V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v…

Německo a Evropská komise urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory

25.03.2023 10:41 Německo a Evropská komise (EK) urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory. Na twitteru to…

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 21:57 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

Francie zakázala TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném…

24.03.2023 20:36 Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech…

Při protestech ve Francii bylo zraněno 441 policistů, demonstranti…

24.03.2023 20:27 Aktualizováno Při protestech proti francouzské důchodové reformě zadržela policie ve čtvrtek a v noci na dnešek…

Související:

Nejnovější