Ruská raketa v noci na dnešek zasáhla porodnické oddělení nemocnice ve Vilňansku v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny. Při ostřelování zahynulo novorozené dítě, oznámil šéf oblastní správy Oleksandr Staruch.
Ukrajinská média s odvoláním na úřady také informují, že dva lidé přišli o život a další dva utrpěli zranění dnes ráno při ruském ostřelování Kupjansku v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. V Doněcké oblasti na východě země ruská palba během úterka zabila jednoho civilistu u Bachmutu, dalších osm bylo zraněno.
"Ruské zrůdy v noci ostřelovaly velkými raketami malé porodnické oddělení vilňanské nemocnice. Naše srdce jsou plná smutku: zabili dítě, které sotva přišlo na svět," napsal Staruch na sociální síti Telegram. Záchranářům se mezitím z trosek dvoupodlažní budovy podařilo vyprostit lékaře a ženu, podle médií porodníka a matku zabitého novorozence.
Při ruském útoku byli zraněni dva lékaři, jeden z nich je ve vážném stavu. Zahynul chlapeček, který se narodil před dvěma dny, upřesnila ukrajinská prezidentská kancelář podle agentury Unian.
"Nepřítel se znovu rozhodl terorem a vražděním dosáhnout toho, čeho není schopen dosáhnout devět měsíců," okomentoval ruské ostřelování ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a přislíbil, že Rusové se budou zodpovídat ze všeho zla, které na Ukrajině spáchali.
Prezidentova manželka Olena vyjádřila soustrast pozůstalým, které postihlo strašné utrpení kvůli smrti novorozeného dítěte. "Nikdy nezapomeneme, nikdy neodpustíme," vzkázala do Ruska strůjcům "šíleného zločinu".
Okresní město Vilňansk leží asi 30 kilometrů na severovýchod od centra Záporoží, které je oblastní metropolí. Před válkou mělo asi 15.000 obyvatel.
Ve válce, kterou rozpoutalo Rusko vpádem vojsk do sousední země před 273 dny, přišly podle ukrajinských úřadů o život již stovky dětí. Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva potvrdil, že ve válce bylo zabito nejméně 415 dětí, ale připouští, že tyto údaje nejsou úplné a že skutečný počet obětí bude vyšší.
Dva lidé dnes ráno přišli o život a další dva utrpěli zranění při ruském ostřelování města Kupjansk, uvedl list Ukrajinska pravda s odvoláním na šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova a zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyryla Tymošenka. Ruská palba podle Syněhubova poškodila devítipodlažní obytný dům a polikliniku. O život přišla pětapadesátiletá žena a osmašedesátiletý muž. Jeden raněný musel být hospitalizován, druhého stačilo ošetřit na místě. Podle Tymošenka o život přišli náhodní kolemjdoucí.
Doněcký gubernátor Pavlo Kyrylenko oznámil smrt jednoho civilisty a zranění osmi dalších během uplynulých 24 hodin.
Ve válečných podmínkách nelze tvrzení bojujících stran ověřit z nezávislých zdrojů.
Nepopsatelná ztráta není ani po půlroce o nic menší. Dokazují to srdcervoucí slova vdovy Nikoly Hezucké, která prožívá první výročí svatby bez milovaného manžela. Ze svých pocitů se vypsala na instagramovém profilu.
Kuba Ryba je frontmanem populární kapely Rybičky 48, ale rád se také vyjadřuje k veřejnému dění. V těchto dnech si nebral servítky kvůli oslavě narozenin Leoše Mareše na Čapím hnízdě, kde nechyběla řada hvězdných hostů.
Manželství Milana Baroše s matkou jeho dětí skončilo už před časem, ale zjevně se nepodařilo jim vypořádat úplně všechno. Proto se jistou věcí zabýval soud. Kauza má nakonec nečekané rozuzlení. Jeden z dvojice bývalých partnerů se z boje stáhl.
Patricie Solaříková ví, že život přináší radosti i starosti. Obojí nabídlo manželství, které skončilo rozvodem. Sympatická herečka se nyní v myšlenkách vrátila do jednoho z nejtěžších období v životě, jak to sama pojmenovala.
Česku se ani v neděli nevyhnou bouřky. Potvrzuje to dnešní aktualizovaná výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která zvyšuje stupeň nebezpečí bouřek během odpoledne a večera. Meteorologové nadále varují i před požáry.
Dara Rolins prodává svůj dům u Prahy, přičemž fanoušci vědí, že s partnerem si staví hnízdečko lásky v Itálii. Lidé se tak začali obávat, že nadobro opustí Česko, respektive Slovensko. Populární zpěvačka nyní vysvětlila, jak to bude.
Na americké Aljašce začal soud v případu tragické smrti miliardáře Petra Kellnera, který zemřel před více než pěti lety při havárii helikoptéry během takzvaného heliskiingu. Pozůstalí žalují společnost, která celý dobrodružný výlet zajišťovala.
I poslední den meteorologického jara přinese bouřky. Podle meteorologů mohou být ty nedělní silnější než sobotní. Problémy má opět dělat zejména vítr. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zajímavé věci se dějí na poli televizních talk show v Česku. Zatímco Prima ukončila oblíbených 7 pádů Honzy Dědka, veřejnoprávní Česká televize představila nový pořad tohoto divácky oblíbeného formátu. Co o novince v tuto chvíli víme?
Dlouho se sice Karel Gott nechtěl ženit, přesto měl nakonec početnou rodinu. A od čtvrtka platí, že všechny čtyři dcery našeho historicky nejslavnějšího zpěváka jsou dospělé. Už i nejmladší Nelly Sofie totiž měla osmnáctiny.
Britská policie se i po opakované výzvě potýká s nedůvěrou případných svědků v případu vyšetřování bývalého prince Andrewa. Ženy, které údajně mají informace o činech králova bratra, podle právního zástupce nechtějí s policisty spolupracovat. Americký advokát Brad Edwards to řekl BBC.
České televizní diváky v uplynulých dnech zaskočila zpráva o tom, že na Primě skončí talk show 7 pádů Honzy Dědka. Pouze na Primě, projekt má jinde pokračovat. Moderátor nicméně přiznal, že konec v jedné ze dvou velkých komerčních televizí nečekal.