Ruská státní televize prakticky mlčí o posledním vývoji v Chersonu na jihu Ukrajiny, do kterého dnes vstoupily ukrajinské jednotky poté, co ho opustila ruská armáda. Dnes večer na to upozornil nezávislý ruský zpravodajský portál Meduza, podle něhož například v dnešních denních zpravodajských relacích na Prvním kanálu, známé stanici spojované s prokremelskou propagandou, nebo na podobně zaměřené stanici Rossija 1 nepadla o stahování ruských vojáků z Chersonu ani zmínka.
Ztrátu Chersonu, jediného ukrajinského oblastního centra, které se Rusku za téměř devět měsíců války na Ukrajině podařilo ovládnout, dříve americká stanice CNN označila za potupnou. Analytici upozorňují, že vedle symbolického významu má díky své poloze poblíž Ruskem okupovaného poloostrova Krym s ruskými základnami i strategickou hodnotu.
První kanál stejně jako stanice Rossija 1 nebo NTV ve středu večer ve zpravodajských relacích ukázaly celý zhruba desetiminutový videozáznam ruského ministerstva obrany, v němž šéf resortu Sergej Šojgu nařídil stažení ruských vojsk za řeku Dněpr. První kanál a Rossija 1 také odvysílaly reportáže o tom, jak obyvatelé Chersonské oblasti na výzvu ruských úřadů opouštějí region a dostávají bydlení v ruském Stavropolu. Poté ale podle Meduzy přinejmenším den a půl ani jedna z jmenovaných stanic situaci u Chersonu nijak nekomentovala.
Během dneška NTV uvedla, že ruská protivzdušná obrana při přesunu ruských vojsk na levý břeh odrazila ukrajinské útoky a že za Dněpr se přepravilo už 115.000 civilistů. Zmínila také zřícení už dříve poničeného Antonivského mostu přes Dněpr. Učinila tak poté, co ruské ministerstvo obrany na sociálních sítích oznámilo, že stahování vojsk za Dněpr zakončilo. O stahování Rusů v dnešních denních relacích mlčela i stanice Rossija 1, která opět vysílala pouze reportáže o tom, jak Rusko dál přijímá "běžence".
Hlavním článkem na webu ruské tiskové agentury RIA Novosti byla okolo deváté SEČ zpráva s titulkem "Ukrajinští vojáci utíkali z obce Opytne", která se týká údajného vytlačení ukrajinských sil z této obce poblíž Doněcku. Ta měla před válkou necelých 2000 obyvatel.
Zatímco o víkendu by podle ČHMÚ.cz mohly teploty dosahovat až těsně pod hranici 30 stupňů, příští týden se začne ochlazovat. Dorazí navíc deště a místy i bouřky.
Po oznámení, že ve věku 89 let zemřel herec Robert Redford, mu v Londýně vzdal hold jeho kolega Leonardo DiCaprio. Stalo se tak na premiéře snímku Jedna bitva za druhou, kde DiCaprio popsal Redforda jako legendu a svou velkou inspiraci.
Zástupce Céline Dion rázně popřel zprávy o zpěvaččině zdraví a potvrdil, že se v žádném případě neměla letošního ročníku písňové soutěže Eurovize zúčastnit. Tým zpěvačky uvedl na pravou míru nedávná tvrzení, která se objevila v médiích. Tvrdilo se, že jednapadesátiletá kanadská interpretka, která soutěž vyhrála v roce 1988 se skladbou „Ne Partez Pas Sans Moi“, měla vystoupit na letošním ročníku Eurovize ve švýcarské Basileji.
Podle aktuálního oznámení se princ Harry a Meghan Markle objeví v novém speciálním pořadu americké stanice ABC News, který je věnován 70. výročí Disneylandu. Speciál nazvaný „Nejšťastnější příběh na Zemi: 70 let Disneylandu“ nabídne pohled do historie slavného parku a zároveň i exkluzivní zprávu od vévody a vévodkyně ze Sussexu, která se v upoutávce objevila po boku hollywoodských hvězd.
Na předávání cen WellChild Awards se sešla řada známých osobností, včetně zpěváka Petera Andreho s jeho manželkou Emily MacDonagh. Právě zde měli jedinečnou příležitost osobně se setkat s patronem této charitativní organizace, princem Harrym. Peter Andre později prozradil, o čem si s princem povídali, a podělil se o své dojmy ze slavnostního večera.
Kamila Nývltová odhalila, že za partnera Eddieho se bude vdávat na etapy. První svatbu podle arabských zvyků už má zdárně za sebou. Českým úřadům to ale nestačí, takže v příštím roce se uskuteční druhá veselka.
Lucie Vondráčková má slabost pro sportovce. Vdaná byla za někdejšího reprezentačního hokejistu Tomáše Plekance, s nímž má dva syny. Aktuálně tvoří pár s MMA zápasníkem Zdeňkem Polívkou, jenž často laboruje se zdravím. Na péči milované partnerky ale spoléhat nemůže.
Počasí se aktuálně nese v podzimním duchu, ale léto ještě neřeklo poslední slovo. Dnes a zítra ještě může zapršet, pak se ale v Česku vyjasní a oteplí. Maximální teploty budou dokonce atakovat třicítku, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Celým světem v minulém týdnu otřásla vražda aktivisty Charlieho Kirka. Zpráva rezonovala i v Česku, kde padlo rozhodnutí o konání zádušní mše. Sloužil ji kardinál Dominik Duka, akce se nicméně stala terčem kritiky. Podle Duky bylo důležité upozornit, že lidé se k sobě nemohou takhle chovat.
Britská královská rodina se v úterý rozloučila se zesnulou vévodkyní z Kentu Katharine. Prvního katolického pohřbu v moderní historii monarchie se zúčastnil král Karel III. a další členové rodiny, informovala BBC. Chyběla zdravotně indisponovaná královna Camilla.
Hokejoví fanoušci zatím čekají, zda Jaromír Jágr bude hrát i v novém extraligovém ročníku. Zatím se totiž na ledě neobjevil. Do práce podle nejnovějších informací nenastoupila ani jeho partnerka Dominika Branišová, kterou zaměstnávala televize Nova.
Celý svět, ale zejména Spojené státy americké v úterý rozesmutnila zpráva o smrti slavného herce Roberta Redforda, jedné z hollywoodských legend. Bez komentáře ji nemohl nechat ani americký prezident Donald Trump, který Redforda v krátkém prohlášení ocenil.