Ruská televize utnula projev Putina před plným stadionem

Ruský prezident Vladimir Putin dnes označil záchranu lidí před genocidou za hlavní důvod "speciální vojenské operace" na Ukrajině, což je oficiální kremelský termín pro invazi, kterou ruské ozbrojené síly na Putinův rozkaz zahájily 24. února. V projevu před davy lidí na moskevském stadionu Lužniki šéf Kremlu také chválil statečnost ruských vojáků nebo citoval z Bible. Na vlastenecký koncert na stadion a na přiléhající prostranství přišlo oslavit výročí připojení ukrajinského poloostrova Krym v Rusku přes 200.000 lidí, uvedla podle agentury TASS policie.

Vladimir Putin

Televize Rossija 24 po několika minutách přímý přenos Putinova projevu na moskevském stadionu Lužniki přerušila a pokračovala vysíláním záběrů vlasteneckého koncertu z tohoto stadionu, kde asi 80.000 Moskvanů slavilo výročí připojení anektovaného ukrajinského poloostrova Krym k Rusku.

"Museli jsme dostat Krym a Sevastopol z ponižujícího postavení, ve kterém byly v cizím státu," řekl Putin za jásotu publika. Rusko podle něj postupovalo správně, když se postavilo proti ukrajinskému "neonacismu a krajnímu nacionalismu".

"Právě zbavit lidi utrpení, genocidy je základní, hlavní příčinou, hnacím motorem a cílem vojenské operace, kterou jsme začali v Donbasu a na Ukrajině. Právě v tom spočívá cíl," prohlásil Putin.

Dlouholetý ruský lídr se uchýlil i k citování z Bible. "Napadají mě slova z Písma svatého: ´Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za své přátele´, " uvedl Putin verš z Janova evangelia.

Ruský prezident také chválil nasazení ruských vojáků. "Pomáhají si, podporují se a když je to potřeba, tak kamaráda jako bratra vlastním tělem ochrání před kulkou na bojišti. Taková jednota u nás již dlouho nebyla," prohlásil Putin.

Náhlé přerušení Putinova projevu televize Rossija 24 nevysvětlila, upozornil list Kommersant. Později televize Putinův projev znovu odvysílala, tentokráte i s ovacemi. "Způsobila to technická závada na serveru," uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

O tom, že Putin začal hovořit v Lužnikách, informovala agentura TASS v mírném předstihu před tím, než se záběry objevily v internetovém vysílání stanice.

Fotbalový stadion Lužniki je s kapacitou 81.000 diváků pokládán za největší v Evropě. Policie dnes podle agentury TASS oznámila, že na stadionu, tedy na tribunách i na jeho ploše, bylo 95.000 lidí a více než 100.000 dalších se shromáždilo v okolí, kde byly velkoplošné obrazovky. Kromě ruské hymny a vlasteneckých písní zazněla také ruská verze hitu Bruce Springsteena Born in the USA, opatřená refrénem "Narodil jsem se v Sovětském svazu, vyroben v SSSR".

Rusko útokem na Ukrajinu před 23 dny rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války, který si dosud podle ukrajinských úřadů vyžádal životy už tisíců vojáků a civilistů, včetně více než stovky dětí. Více než tři miliony Ukrajinců před válkou uprchly do zahraničí.

Témata: Vladimir Putin

Při tureckém útoku na Kurdy v Iráku zemřelo šest lidí

21.05.2022 21:58 Na severu Iráku dnes při útoku tureckých ozbrojených sil přišlo o život šest lidí včetně tří…

Ve Švýcarsku a Izraeli byl potvrzen první případ opičích neštovic

21.05.2022 21:27 Aktualizováno Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové případy…

Šanghaj nechala zavřít obchody v obchodní čtvrti kvůli šíření koronaviru

21.05.2022 20:23 Čínské úřady dnes kvůli šíření koronaviru nařídily zavřít všechny supermarkety a obchody v…

Turecký prezident Erdogan mluvil s představiteli Švédska a Finska o NATO

21.05.2022 19:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil s představiteli Švédska a Finska o…

Zelenskyj: Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí a…

21.05.2022 19:12 Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí. Podle serveru The Kyiv Independent to…

Australský premiér Morrison uznal porážku ve volbách

21.05.2022 17:42 Aktualizováno Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního…

ON-LINE 87. den války: Ruská armáda připravuje útok přes řeku Severní Doněc

21.05.2022 17:41 Aktualizováno Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Rusko zakázalo vstup tisícovce Američanů včetně Bidena do země

21.05.2022 15:26 Aktualizováno Rusko zakázalo vstup do země téměř tisícovce amerických občanů, včetně prezidenta Joea Bidena,…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině za téměř 40 miliard…

21.05.2022 13:19 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon o poskytnutí finanční pomoci Ukrajině v objemu…

Související:

Nejnovější