Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina údajně ovládla východ Bachmutu

Ruská žoldnéřská Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina tvrdí, že má plně pod kontrolou východní část ukrajinského města Bachmut. Podle agentury Reuters to dnes uvedl zakladatel skupiny Jevgenij Prigožin. Některé jeho výroky o úspěších wagnerovců se ale v minulosti ukázaly být nepravdivé. Kyjev zatím na jeho prohlášení nereagoval.

Ruská armáda

O plné ovládnutí ukrajinského města se žoldnéři spolu s jednotkami ruské armády snaží za cenu vysokých ztrát už řadu měsíců.

"Jednotky soukromé vojenské Wagnerovy skupiny převzaly kontrolu nad východní částí Bachmutu. Vše na východ od řeky Bachmutka je plně pod kontrolou wagnerovců," uvedl Prigožin v hlasové nahrávce na sociální síti Telegram. Jeho tvrzení nebylo podle agentury Reuters možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Americký Institut pro studium války (ISW) ale na základě analýzy svých zdrojů dospěl k závěru, že "po kontrolovaném ukrajinském stažení" ruské síly pravděpodobně obsadily východní část Bachmutu za řekou Bachmutkou.

Ukrajinský generální štáb ve svém pravidelném ranním operačním hlášení uvádí, že ruské invazní síly "i přes značné ztráty" nadále útočí na Bachmut. A tvrdí, že Rusové pokračují mimo jiné právě u tohoto města v neúspěšné ofenzivě. "Neúspěšné útočné akce vedli také u obcí Berchivka, Dubovo-Vasylivka, Orichovo-Vasylivka, Bohdanivka, Ivanivske a Kliščijivka," tvrdí velení ukrajinských sil s odkazem na obce severně, jižně a západně od Bachmutu.

Rusové podle něj jen u Orichovo-Vasylivky podnikli za poslední den více než 30 neúspěšných útoků. Celkem ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili přes 100 nepřátelských útoků, píše ukrajinský generální štáb a krom jiného sděluje, že invazní vojsko nadále zaměřuje své hlavní úsilí na útočné akce ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Šachtarske.

I ve svém večerním shrnutí situace na bojišti ukrajinský generální štáb uvedl, že se Rusové dál snaží prolomit ukrajinskou obranu na několika frontách. Během dnešního dne podnikli ruští vojáci 22 leteckých útoků a 29 dalších ze salvových raketometů. "Použili také íránský bezpilotní letoun Šáhid-136. Dron byl sestřelen," citoval z prohlášení armády list Ukrajinska pravda. Rusové rovněž v uplynulých hodinách ostřelovali obce v Černihivské a Charkovské oblasti.

Dobytí Bachmutu - města s předválečnou populací 70.000 lidí - by pro Rusko bylo prvním významným vítězstvím za více než půl roku a otevřít by mu mohlo cestu k útoku na poslední zbývající městská centra v Doněcké oblasti.

Podle Institutu pro studium války ale ruské síly nebudou v případě obsazení Bachmutu schopny bezprostředně pokračovat hlouběji na území Ukrajiny. Rusko v této části fronty využívá především jednotky pro boj zblízka, které zřejmě neovládají manévrový způsob boje, a nemá tam dostatek mechanizovaných sil, píše ISW.

Kromě toho z Bachmutu vycházejí na západ dvě silnice v různých směrech - do Kosťantynivky a do Slovjansku a Kramatorsku. Ofenzivy v obou směrech se nebudou vzájemně podporovat, takže ruské velení si bude muset vybrat jednu, aby mělo šanci na úspěch. Ukrajinské síly navíc podél obou cest vybudovaly silná opevnění, uvádí ISW.

Rusko sice v posledních týdnech dosáhlo úspěchů v okolí Bachmutu, ale jinak byla jeho zimní ofenziva neúspěšná a při velkých útocích dále na sever a jih nepřinesla žádné významné zisky, poznamenal Reuters.

Dlouhé měsíce trvající boje na východě země patří k těm nejničivějším a s nejvíce oběťmi od zahájení invaze v únoru 2022. Bachmut byl přidán na seznam dalších zdevastovaných měst, jakou jsou Mariupol, Severodoněck a Lysyčansk. Rozsah destrukce Bachmutu nedávno ukázaly záběry, které pořídil ukrajinský armádní dron. Na snímcích byly vidět hořící obytné domy a kouř stoupající z rezidenčních oblastí. Podle vicepremiérky Iryny Vereščukové zůstává ve městě méně než 4000 civilistů, včetně 38 dětí.

Počasí: Páteční bouřky budou silné, varovali meteorologové

23.05.2024 16:08 Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek…

Ukrajina už propouští vězně, kteří mají posílit armádu

23.05.2024 13:30 Ukrajina začala propouštět vězně, aby mohli vstoupit do armády, vyplývá ze soudních dokumentů…

Ptačí chřipka: Potvrdily se další případy přenosu na člověka

23.05.2024 10:55 Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu…

Britové tvrdí, že Čína dodává ruské armádě vybavení pro válku na Ukrajině

23.05.2024 09:17 Čína poskytuje Rusku bojové vybavení pro použití v jeho válce proti Ukrajině, řekl britský ministr…

Rusko navrhlo revizi státní hranice v Baltském moři. Změnu pak popřelo

22.05.2024 20:49 Rusko ve středu odmítlo zprávy o plánech na revizi státní hranice v Baltském moři. Podle agentury…

Zelenskyj hlásí pokrok v boji s ruskou armádou v Charkovské oblasti

22.05.2024 16:53 Ukrajinské jednotky bojující proti ruským silám v Charkovské oblasti na severovýchodě země dosahují…

Ficův stav je stále vážný a neumožňuje převoz do jiné nemocnice

22.05.2024 14:15 Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající…

Netanjahu ozřejmil, jaké plány má Izrael s Gazou po válce

22.05.2024 08:50 Izrael neplánuje budovat osady v Pásmu Gazy po skončení války, kterou tam od loňského podzimu vedou…

Fico má za sebou kontrolní vyšetření na CT

21.05.2024 21:44 Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který zůstává v banskobystrické nemocnici, v úterý…

Tusk: Je pravděpodobné, že požár ve Varšavě způsobili Rusové

21.05.2024 19:11 Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního…

Související:

Nejnovější