Moskva tvrdí, že se ruské síly zmocnily Soledaru. Kyjev ztrátu města popírá

Ruská invazní vojska se podle Moskvy zmocnila východoukrajinského města Soledar, o které sváděla těžké boje s ukrajinskými obránci. Ruské ministerstvo obrany dnes podle tiskových agentur sdělilo, že jeho armáda město dostala pod kontrolu ve čtvrtek večer. Ukrajinská armáda ztrátu Soledaru popřela, boje podle mluvčího východního uskupení ukrajinských sil Serhije Čerevatého pokračují uvnitř města. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Ruská armáda

"Večer 12. ledna bylo dokončeno osvobození města Soledar, které je důležité pro pokračování úspěšných útočných operací v doněckém směru," prohlásil podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, přičemž použil termín "osvobození", kterým Moskva označuje dobytí a okupaci ukrajinských měst.

Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil však podle ruskojazyčného webu stanice BBC uvedl, že ukrajinské ozbrojené síly jsou stále ve městě a bojují. "Boje se odehrávají v samotném městě. Informace o tom, že se ukrajinské síly stáhly ze Soledaru, není pravdivá. Boje tam pokračují," uvedl Čerevatyj a podotkl, že nepřítel tam má převahu, jelikož k Soledaru vrhnul maximum svých sil. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová ráno uvedla, že noc v Soledaru byla "horká" a boje pokračovaly.

Mluvčí ruského ministerstva obrany tvrdil, že Rusko dobylo Soledar s pomocí nepřetržitých úderů letectva, raketových vojsk a dělostřelectva na pozice ukrajinských ozbrojených sil. Podle Konašenkova plná kontrola nad Soledarem umožňuje Rusům odříznout zásobovací trasy a zablokovat a obklíčit ukrajinské jednotky v Bachmutu, který se nachází několik kilometrů jihozápadně od Soledaru a Rusko se ho snaží dobýt už měsíce.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední zprávě o situaci na Ukrajině napsal, že ruské invazní síly pravděpodobně obsadily většinu, ne-li celý Soledar. Podle analytiků ISW však nejde o operačně významný vývoj - označili ho za "malé vítězství" pro ruskou armádu, které pravděpodobně není předzvěstí brzkého obklíčení Bachmutu.

O strategickém významu Soledaru se vedou diskuze, podle některých názorů by jeho dobytí usnadnilo Rusům přístup k Bachmutu a zkomplikovalo zásobování ukrajinských obránců. ISW se nicméně ve své poslední zprávě domnívá, že "ruské informační operace" význam Soledaru zveličily. Institut soudí, že obsazení Soledaru neumožní ruským silám získat kontrolu nad důležitými ukrajinskými zásobovacími trasami do Bachmutu ani se lépe rozmístit k obklíčení města v krátkodobém horizontu.

Obě strany utrpěly podle agentury Reuters v bitvě o nevelký Soledar, kde před ruskou invazí žilo na 10.000 obyvatel, velké ztráty. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak nedávno označil v rozhovoru s agenturou AFP boje o kontrolu nad Soledarem a Bachmutem za nejkrvavější od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Pád Soledaru, kde se nacházejí rozsáhlé solné doly, by podle agentury AP pro Kreml znamenal vzácné vítězství po řadě neúspěchů na bojišti, kterým čelí ruská vojska v posledních měsících své invaze na Ukrajinu.

Část ukrajinských vojáků se stahuje ze Soledaru, uvádí tým CNN

Část ukrajinských vojáků ustupuje ze Soledaru, uvedl dnes reportér stanice CNN, který se spolu se svým štábem nachází jen pár kilometrů od východoukrajinského města. Moskva dnes uvedla, že se její vojska Soledaru ve čtvrtek večer po dlouhých a tvrdých bojích zmocnila. Kyjev to vzápětí odmítl.

"Zdá se, že jedná o vcelku organizované stahování," uvedl reportér Ben Wedeman, který se situaci na bojišti snaží pozorovat ze zákopů zhruba čtyři kilometry od Soledaru. Dnes odpoledne se od města podle něj stále ozývala minometná a raketová palba. Situace je ale i v blízkosti města nepřehledná, protože od ukrajinských vojáků má jeho tým často protichůdné informace.

"Někteří nám říkají, že město je blízko pádu, další nám říkají, že alespoň části města mají ještě v držení Ukrajinci," uvedl Wedeman. Ukrajinci podle něj z jeho pozice pálí ve směru na město, nepozoruje mezi nimi ale náznaky paniky.

Pokud se potvrdí ruské vítězství v Soledaru, bude se podle CNN jednat spíše o symbolické než o strategické vítězství. Malé město leží uprostřed Donbasu, na severu Doněcké oblasti. Jen několik kilometrů jihozápadně se nachází větší Bachmut, který je v posledních měsících místem nejzuřivějších bojů z celé fronty.

Soledar je podle ruského ministerstva obrany důležitý pro pokračování útočných operací a spekuluje se i možném získání tamních solných dolů. Pro ruské ozbrojené síly by ale jeho dobytí znamenalo především vítězství po řadě neúspěchů, které je na frontě provázejí už od začátku léta, píše CNN.

Britský ministr obrany teď nepovažuje dodání stíhaček Kyjevu za správné

01.02.2023 20:34 Británie se zatím definitivně nerozhodla, jestli Ukrajině pošle bojové letouny, řekl ministr obrany…

FBI prohledává Bidenův prázdninový dům v Delawaru kvůli utajovaným…

01.02.2023 16:59 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provádí prohlídku v prázdninovém domě prezidenta Joea…

Netanjahu by mohl být prostředníkem mezi Ruskem a Ukrajinou

01.02.2023 12:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v dnes zveřejněném rozhovoru s americkou televizí CNN uvedl,…

Vstup Švédska do NATO neschválíme, pokud bude možné pálit korán, řekl…

01.02.2023 12:15 Turecko nemá kladný pohled na vstup Švédska do Severoatlantické aliance, také kvůli tomu, že…

V Británii hrozí největší stávky za poslední desetiletí

01.02.2023 10:00 Největší stávkou za poslední desetiletí dnes v Británii vrcholí dosavadní "zima nespokojenosti".…

Rusové i přes velké ztráty nepřestávají útočit na východě Ukrajiny

01.02.2023 08:40 Ukrajinské jednotky za uplynulý den odrazily ruské útoky u osmi obcí. I přes velké ztráty Rusové…

Ve Francii proti navrhované důchodové reformě demonstrovalo jeden a čtvrt…

31.01.2023 21:30 Ve Francii dnes podle policejních odhadů proti navrhované důchodové reformě demonstrovalo 1,272…

Papež v Kongu odmítl vykořisťování Afriky

31.01.2023 19:57 Papež František, který dnes v Kongu zahájil šestidenní návštěvu Afriky, v projevu v prezidentském…

Ukrajinské ministerstvo vyzývá Maďarsko, aby přestalo s protiukrajinskou…

31.01.2023 18:34 Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzývá Maďarsko, aby přestalo s protiukrajinskou rétorikou, a…

Maďarsko vzkázalo Švédsku, že se musí chovat jinak, aby mohlo vstoupit do…

31.01.2023 16:36 Švédská vláda by se měla chovat jinak, pokud chce získat souhlas Turecka se vstupem do NATO. Dnes…

Související:

Nejnovější