Ruské ostřelování zabilo člověka v Chersonu, zatímco voda zaplavuje další domy

Povodeň způsobená zničením Kachovské přehrady ohrožuje desítky tisíc lidí, 1400 už je evakuováno a na 1800 domů bylo odplaveno. Rusové neváhali během záchranných prací vystřelit přes 350 střel, jedna z nich zabila civilistu v Chersonu. Záchranné práce pokračují, v hlavním městě regionu se dnes očekává zvýšení hladiny velké vody o metr.

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Během záchranných prací po zničení přehrady Nová Kachovka v Chersonské oblasti Rusové nepřestali útočit. Stanice CNN informovala o jednom mrtvém z Chersonu v důsledku ruského ostřelování. „Vypálili 353 střel z dělostřelectva, minometů, MLRS, tanků, dronů a letadel,“ zní z místních úřadů.

Podle téže stanice bylo z Chersonské oblasti evakuováno více než 1400 lidí. Na levém břehu Dněpru se potopilo na 1800 domů, řekl šéf vojenské správy Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin. Voda se zatím dostala do několika bloků a centra města, některé oblasti úplně odřízla. Podle Prokudina voda stoupne během dnešního dne až o jeden metr.

Hasiči ze speciální jednotky SES, které včera vyslal Kyjev, pokračují v odstraňování následků zničení Kachovské přehrady. Uvedlo to ukrajinské ministerstvo vnitra na Telegramu. „Včera zachránili 52 lidí včetně dvou dětí. Nyní v zaplavených oblastech pracuje téměř 800 záchranářů a více než 170 jednotek techniky. V práci budeme i nadále pokračovat,“ píše resort. Policie ještě večer neměla žádné informace o obětech.

Vláda v Kyjevě mezitím jmenovala ministra vnitra Ihora Klymenka vedoucím prací na odstranění následků tragédie. Stát vyčlenil 1,5 miliardy hřiven z Fondu obnovy na výstavbu dvou nových hlavních vodovodů, které zásobí pitnou vodou města Kryvyj Rih, Nikopol a Marganec. Také bylo vyčleněno 846 milionů hřiven pro Chersonskou, Mykolajivskou a Záporožskou oblast na pokrytí jejich potřeb pitné vody.

Resort vnitra sleduje také situaci v Záporožské jaderné elektrárně. „Hladina vody je na technicky požadované úrovni. Přítomnost ruských teroristických jednotek v této elektrárně však představuje bezprecedentní hrozbu pro Ukrajinu a svět. Trváme na demilitarizaci Záporožské jaderné elektrárny, aby teroristická země nemohla nadále vydírat civilní obyvatelstvo,“ upozornilo ministerstvo prostřednictvím prohlášení na Telegramu.

S vyjádřením ještě pozdě večer přispěl také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „O ruském válečném zločinu, ekocidě, se dozví celý svět. Toto záměrné zničení přehrady a dalších zařízení vodní elektrárny ruskými okupanty je ekologickou bombou hromadného ničení. V zájmu vlastní bezpečnosti by měl svět nyní ukázat, že Rusku takový teror neprojde,“ podotkl. Kyjevský generální prokurátor se podle něj už obrátil na Úřad prokurátora Mezinárodního trestního soudu, aby do vyšetřování výbuchu přehrady zapojil i mezinárodní justici.

Zatopená zoologická zahrada v Nové Kachovce, o níž jsme informovali včera, zaznamenala úmrtí všech zvířat. Potvrdil to ukrajinský zpravodajský server Euromaidan Press. Pracovníci zoo za pomoci farmářů během války vynakládali obrovské úsilí, aby zvířata udrželi v zimě bez tepla a elektřiny. Nyní se jich všech 300 utopilo.

Ráno britská rozvědka na Telegramu zveřejnila video strženého Antonivského mostu. Ten byl poničen během loňského říjnového dobývaní Chersonu. Patrně ho za sebou částečně strhli Rusové, nápor vody tak pravděpodobně už neměl šanci vydržet.

Vesnice Antonivka se momentálně podle BBC evakuuje. „Naše místní škola a stadion byly zaplavené, stadion byl kompletně pod vodou. Úplně zaplavený byla silnice, autobus se zaseknul,“ popsala pětašedesátiletá obyvatelka Hanna Zarudnia.

USA žádají od Polska vysvětlení sporu o dodávky zbraní na Ukrajinu

23.09.2023 12:02 Spojené státy požádaly Polsko, aby objasnilo slova svého premiéra Mateusze Morawieckého, který…

Erdoganovi vadí barevný výzdoba OSN, připomíná duhu

23.09.2023 10:25 Někteří diplomaté OSN se domnívali, že Erdogan si zřejmě zaměnil 17 barev spojených s cíli…

Německo by kvůli migraci mohlo obnovit hraniční kontroly

22.09.2023 21:52 Německo zvažuje obnovení kontrol na hranicích s Českou republikou a Polskem v rámci boje s…

Biden nakonec slíbil Ukrajině poskytnutí střel ATACMS

22.09.2023 20:45 Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že…

Německý soud poslal klimatickou aktivistku kvůli blokádám do vězení

22.09.2023 11:44 Klimatická aktivistka z environmentální skupiny Last Generation (Poslední generace) ve čtvrtek…

Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině, tvrdí Duda

22.09.2023 09:09 Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině v souladu se svými závazky. Uvedl to polský prezident…

Biden řekne Zelenskému v Bílém domě, co USA poskytnou Ukrajině

21.09.2023 22:08 Americký prezident Joe Biden odhalí obsah dalšího balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu, až se ve…

Polsko už nehodlá poskytovat Ukrajině další zbraně

21.09.2023 10:16 Polsko včera oznámilo, že přestane poskytovat zbraně Ukrajině. Děje se tak v době pokračujícího…

Zelenskyj v OSN oznámil, že připravuje globální mírový summit

19.09.2023 21:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil na Valném shromáždění OSN, které se koná v New…

Biden v OSN zdůraznil, že Rusko nese plnou zodpovědnost za válku na…

19.09.2023 19:00 Americký prezident Joe Biden ve svém projevu na Valném shromáždění OSN dnes zdůraznil, že jedině…

Související:

Nejnovější