Ruské ozbrojené síly postupují na všech frontách na Ukrajině a jen letos obsadily 880 čtverečních kilometrů území, uvedl v pátek ruský ministr obrany Andrej Belousov podle agentury AFP.
Pokud se tento údaj potvrdí, znamenalo by to, že Rusko za posledních pět měsíců dosáhlo více územních zisků než za celý rok 2023. Tehdy se frontová linie navzdory ukrajinské protiofenzivě v létě téměř nehýbala.
"Postup probíhá ve všech taktických směrech. Celkově se letos dostalo pod kontrolu ruské armády 880 čtverečních kilometrů území," řekl Belousov podle ruských tiskových agentur na setkání Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB) v Alma-Atě.
Rusko podle ministra také zatlačilo ukrajinské síly osm až devět kilometrů zpět v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde spustilo novou ofenzívu 10. května. Od té doby tam "osvobodilo" 28 obcí, dodal Belousov.
Ukrajina se od začátku nové ruské ofenzívy dostala pod značný tlak. Do Charkovské oblasti poslala posily a musela ustoupit v jiných částech fronty, napsala AFP. Připomněla, že Kyjev má nedostatek munice, ačkoli USA mu nedávno schválily další rozsáhlou vojenskou pomoc.
Rusko před necelým měsícem spustilo novou ofenzívu v pohraniční Charkovské oblasti, čímž se otevřela nová fronta v probíhající válce. Podle Kyjeva jde o snahu Moskvy odklonit přečíslené ukrajinské jednotky z frontové linie na východě, kde probíhají nejostřejší boje.
Ukrajinská armáda v pátek uvedla, že jejím jednotkám se podařilo zastavit postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti a přešli do protiútoku.
"Ukrajinské obranné síly zadržely ruské jednotky v Charkovském sektoru... Situace je pod kontrolou, a probíhají protiofenzivní operace," sdělila ukrajinská armáda na pátečním brífinku v Kyjevě.
Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj uvedl, že Rusové, navzdory počátečním úspěchům, uvízli v pouličních bojích o Vovčansk a utrpěli vysoké ztráty. Dodal, že ruské síly posílají do této oblasti posily, ale jejich snaha o dobytí města zatím skončila neúspěšně.
Varoval také před intenzivními boji na východě Ukrajiny, zejména u měst Časiv Jaro, Pokrovsk a Kurakovo v Doněcké oblasti.
Druhé největší ukrajinské město Charkov a jeho okolí odolávají ruským útokům již několik měsíců. Během těchto útoků byly použity rakety, drony a naváděné bomby, což způsobilo vážné poškození energetické infrastruktury.
Partnerství mezi britským princem Harrym, jeho manželkou Meghan Markle a streamovacím gigantem Netflix se po pěti a půl letech ocitlo v hluboké krizi. Ačkoliv spolupráce začala s velkými ambicemi na tvorbu hraných i dokumentárních projektů, aktuální zprávy naznačují, že hollywoodská bublina Sussexů definitivně splaskla. Podle zdrojů webu Mirror zevnitř společnosti je vedení Netflixu unavené a s párem už v podstatě „skoncovalo“.
Americký herec Kevin Spacey dosáhl mimosoudního vyrovnání se třemi muži, kteří jej zažalovali kvůli obviněním ze sexuálního napadení. Tímto krokem se šestašedesátiletý držitel dvou Oscarů vyhnul civilnímu soudu, který měl u londýnského Nejvyššího soudu začít v říjnu letošního roku. Informace o dohodě vyplynuly z rozhodnutí soudkyně Christiny Lambert, které bylo zveřejněno ve středu 18. března 2026.
Britská celebrita Katie Price se opět ocitla v centru pozornosti poté, co byla spatřena na letišti při odletu do Dubaje. Sedmačtyřicetiletá bývalá modelka se rozhodla ignorovat oficiální varování britského ministerstva zahraničí, které v souvislosti s probíhajícím válečným konfliktem v regionu a útoky íránských raket a dronů na Spojené arabské emiráty doporučuje cestovat do oblasti jen v nezbytných případech.
Princ William a princezna Kate včera v Británii oficiálně zahájili státní návštěvu nigerijského prezidenta Boly Ahmeda Tinubua a jeho manželky Oluremi. Princezna z Walesu při této příležitosti opět prokázala svůj cit pro diplomatické odívání, když zvolila šedé kabátové šaty od mladé britsko-nigerijské návrhářky Tolu Coker. Svůj outfit doplnila kloboukem značky Jane Taylor a náušnicemi, které dříve patřily princezně Dianě.
Václav Neckář by si mohl užívat zcela zaslouženého důchodu, zvlášť když vzpomeneme vážné zdravotní potíže, které jej v životě potkaly. I v roce 2026 ho ale můžete zahlédnout na pódiu. Jak to legendární zpěvák stále zvládá?
Karlos Vémola mohl v poslední době ztratit důvěru k policistům. Na začátku týdne se naštěstí obešel bez jejich asistence, když se stal účastníkem nehody v Praze. V autě s ním navíc seděli další členové rodiny.
To, o čem se v posledních dnech spekulovalo, se v úterý, tedy v den, kdy měl kouč hokejového národního týmu Radim Rulík dle prezidenta Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika definitivně přijít s rozhodnutím o své budoucnosti v reprezentaci, nakonec potvrdilo. Rulík na společné úterní tiskové konferenci s Hadamczikem oznámil, že po této sezóně u hokejové reprezentace skutečně skončí. Již se také potvrdilo, že od příští sezóny společně se svými dosavadními dvěma asistenty z reprezentace Markem Židlickým a Ondřejem Pavelcem bude nově trénovat extraligové Kladno.
Židle už se nekýve, ale spadla s ním. Bývalý princ Andrew přišel prakticky o veškerá privilegia v souvislosti s kauzou finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Jeden z předních britských deníků se nyní rozhodl připomenout, jak se vztah obou mužů vyvíjel.
Pavel Trávníček v poslední době řeší především svůj zdravotní stav. Fanoušky před časem vyděsily jeho problémy se srdcem. Známý herec otevřeně přiznal, že zásadní orgán mu moc dobře nefunguje. Odhalila to lékařská vyšetření.
Prezident Petr Pavel zřejmě nebude reprezentovat Česko na červencovém summitu NATO v Turecku. Premiér Andrej Babiš (ANO) se na důležité alianční jednaní chystá s ministrem zahraničí Petrem Macinkou (Motoristé), řekl to České televizi.
Tisíce Čechů o víkendu vyrazí na Letnou, kde se bude konat velká demonstrace pořádaná spolkem Milion chvilek pro demokracii. Chybět nebudou ani známé osobnosti. Účast jedné z nich už oznámil předseda spolku Mikuláš Minář.
Po nadcházejícím víkendu bude následovat poslední ryze březnový týden. Začne poměrně teplým dnem, následně se ale počasí pokazí. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).