Ruské síly dnes podnikaly další raketové útoky u Záporožské jaderné elektrárny

Ruské síly dnes podle ukrajinských představitelů podnikaly další raketové a dělostřelecké útoky na města v blízkosti Záporožské jaderné elektrárny. Děje se tak v době, kdy panují obavy, že boje v blízkosti zařízení by ho mohly poškodit a způsobit únik radioaktivních látek.

Záporožská jaderná elektrárna

Ve městě Nikopol, které leží asi deset kilometrů vzdušnou čarou od Ruskem okupované jaderné elektrárny, zahynula při ostřelování žena a čtyři další lidé utrpěli zranění, uvedl oblastní gubernátor Valentyn Rezničenko.

"Rusové pálili z raketometů Grad, Uragan, Smerč a těžkým dělostřelectvem na rezidenční čtvrti, podniky i komunikace," uvedl večer na sociální síti Telegram Rezničenko. Předtím ráno napsal, že po těžké palbě během noci bylo ve městě poničeno několik obytných domů a asi 1500 domácností zůstalo bez proudu. Ve městě Marhanec, které leží přes řeku naproti elektrárně, ruské ostřelování podle Rezničenka v noci poškodilo asi deset domů a jeden zničilo zcela.

Dva lidé utrpěli zranění při nočním ostřelování města Záporoží, asi 40 kilometrů od elektrárny, sdělil na sociálních sítích Anatolij Kurtěv ze záporožské radnice. Útoky podle něj poškodily pět domů. Gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch uvedl, že Rusové během odpoledne 200krát zasáhli město Orichiv, v jehož centru se šířil požár.

Ruské síly ostřelovaly také strategická města Kramatosk a Slovjansk v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Oběti nebo zranění odtud ale hlášeny nebyly i díky tomu, že obyvatelé zasažených domů byli dříve evakuováni, uvedl na facebooku gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko. Centrum druhého největšího ukrajinského města Charkova dnes bylo ostřelováno dvakrát a při jednom z úderů byla zničena administrativní budova, informoval starosta města Ihor Terechov.

Rusové také podnikali nálety z bombardérů, které startovaly z běloruského území, upozornila běloruská monitorovací skupina Belaruski Hajun. Starty bombardérů byly zaznamenány po sedmé hodině večer místního času (šesté hodině SELČ). Agentura Unian napsala, že poté byly z Běloruska na Ukrajinu vypáleny rakety. Exploze byly hlášeny z Rivnenské oblasti, ležící u běloruských hranic. Nad Volyňskou oblastí, která taktéž sousedí s Běloruskem, podle agentury Unian zlikvidovala rakety ukrajinská protivzdušná obrana.

Ruské ministerstvo obrany dnes obvinilo ukrajinské síly, že v uplynulých 24 hodinách ostřelovaly přímo Záporožskou elektrárnu. Ukrajinská energetická společnost Enerhoatom naopak uvedla, že nemá žádné informace o nových útocích na zařízení. Ruské ministerstvo i ukrajinská společnost nicméně shodně uvedly, že nebyla zjištěna zvýšená hladina radioaktivního záření.

Z útoků na jaderné zařízení se už několikátý týden obviňují obě válčící strany. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se chystá počátkem nadcházejícího týdne na inspekci do zařízení. Tvrdí to deník The Wall Street Journal, který s odvoláním na informované zdroje obeznámené s vývojem jednání o přístupu do zařízení informoval o průlomu v rozhovorech.

Tragédie v Indonésii. Násilnosti po fotbalovém utkání mají 174 obětí

02.10.2022 12:45 Aktualizováno Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě…

Bulharsko volí parlament počtvrté za necelé dva roky

02.10.2022 10:13 Bulharsko dnes volí nový parlament, již počtvrté za 18 měsíců. Přibližně 6,6 milionu oprávněných…

Hurikán Ian má na Floridě nejméně 47 obětí. Někde uvádí až 72 mrtvých

02.10.2022 09:04 Aktualizováno Počet obětí hurikánu Ian na Floridě podle agentury AP vzrostl na 47, agentura Reuters ale hovoří o…

Pro Putina je podle analytiků aktuálně důležitější udržet jih Ukrajiny

02.10.2022 08:53 Aktualizováno Ruská porážka a následné stažení vojsk ze strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na…

Ukrajinci si přišli pro Lyman: V ulicích se bojuje, ale ruští vojáci se…

02.10.2022 05:08 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Zelenskyj: Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky

02.10.2022 04:51 V Lymanu na východě Ukrajiny, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam…

Volby v Lotyšsku: Podle prvních odhadů zvítězila strana premiéra Kariňše

02.10.2022 04:46 Sobotní parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního…

Venezuela propustila sedm Američanů, Biden omilostnil dva příbuzné Madura

02.10.2022 04:45 Venezuelské úřady dnes propustily sedm amerických občanů poté, co americký prezident Joe Biden…

Na Krymu došlo k výbuchu na letišti, údajně vzplálo letadlo

01.10.2022 21:48 Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se dnes večer ozval výbuch, uvedla agentura…

Podle prvních odhadů volby v Lotyšsku vyhrála strana premiéra Kariňše

01.10.2022 19:54 Dnešní parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního…

Související:

Nejnovější