Ruské síly se nejspíš nestahují z Chersonu, patrně se připravují na obranu

Ruské síly se patrně připravují na obranu jihoukrajinského města Cherson, domnívají se analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Nejisté je postavení ruských jednotek na severu Chersonské oblasti, který pravděpodobně ukrajinské jednotky znovu získají pod svou kontrolu do konce letošního roku, píše se v dnešní zprávě institutu.

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že se jeho silám podařilo v Chersonské oblasti odrazit útok ukrajinské armády.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v pondělí uvedl, že Rusové se z Chersonu nestahují, ale naopak město připravují na bitvu. Budanovovo vyjádření odpovídá poznatkům ISW z druhé polovině tohoto měsíce. Ruské síly se podle analytiků částečně stahují ze severozápadu oblasti, zároveň se však připravují oblastní metropoli bránit.

Postavení ruské armády v severní části Chersonské oblasti je nicméně neudržitelné a ukrajinské síly pravděpodobně tuto část znovu dobydou do konce letošního roku, uvádí ISW. Ozývají se i hlasy proruských blogerů, podle kterých se Moskva má Chersonu vzdát, protože pokus o jeho obranu stejně nejspíš vyústí v porážku.

Rusko ale na výraznou porážku v Chersonu či Chersonské oblasti nepřipravuje svůj informační prostor, upozorňuje ISW. Výjimkou jsou obvinění ze strany Moskvy, že Ukrajina chystá odpálit nálože na Kachovské vodní elektrárně na Dněpru. Kyjev i Západ tato tvrzení odmítají, a naopak z úmyslu zničit elektrárnu a zaplavit rozsáhlá území po proudu viní Rusko.

Ruské jednotky budují obranu na levém břehu Dněpru v Chersonské oblasti na jihu země. U obce Hornostajivka pokládají miny na levý břeh Kachovské vodní nádrže, ale v minových polích ponechávají průchody pro případné stažení vlastních sil z pravého, západního břehu řeky. Současně v Donbasu na východě Ukrajiny vedou útoky ve dvou směrech, na Bachmut a Avdijivku, uvedl ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti.

Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že se jeho silám podařilo v Chersonské oblasti odrazit útok ukrajinské armády. Další útoky podle mluvčího ministerstva Igora Konašenkova jednotky Moskvy odrazily na východě Luhanské oblasti ve směru na obci Kuzemivka. Za den podle něj ruské jednotky zničily tři tanky a 20 dalších vojenských vozidel a Kyjev přišel o 130 vojáků.

Cherson, ležící u ústí Dněpru do Černého moře, se stal se prvním velkým ukrajinským městem, kterého se Rusové zmocnili po letošním únorovém vpádu na Ukrajinu. Následně ruské vojsko získalo kontrolu nad velkou částí Chersonské oblasti, ukrajinským silám se ale od léta podařilo několik okupovaných obcí osvobodit. Chersonská oblast je zároveň jednou ze čtyř ukrajinských oblastí, které se Rusko rozhodlo anektovat po hlasováních místních obyvatel, která Západ i Ukrajina neuznávají a označují je za pseudoreferenda.

Ukrajinské velení dnes odhadlo ruské ztráty od začátku invaze na 68.420 zabitých vojáků, což je o 480 více než v pondělním přehledu. Během uplynulých 24 hodin ukrajinští vojáci zničili také údajně 21 ruských tanků (celkem 2611), 26 obrněných vozidel (celkem 5321), jedno letadlo (celkem 271) a tři vrtulníky (celkem 248).

Rusko není s to udržet si dostatečnou převahu ve vzduchu, aby zajistilo spolehlivou leteckou podporu pozemních vojsk u frontové linie, a zásoby dělostřelecké munice se tenčí, a tak se ruské velení stále častěji uchyluje k vysoce riskantním operacím vrtulníků jako jedné z mála dostupných možností, jak zajistit přímou podporu vojsk na bojišti, upozornila britská rozvědka podle pravidelné zprávy ministerstva obrany v Londýně. Od začátku ruského vpádu na Ukrajiny před osmi měsíci bylo podle Londýna zaznamenáno přinejmenším 23 potvrzených sestřelů bitevních vrtulníků Ka-52, což představuje více než čtvrtinu bojeschopných strojů tohoto typu v ruské výzbroji. Ruské bitevní vrtulníky nejspíše utrpěly zvlášť vysoké ztráty od ukrajinských přenosných protileteckých střel, protože nemají dostatečné letecké krytí.

Tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu ověřit z nezávislých zdrojů.

V okupovaném Melitopolu v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny zahřměl dnes silný výbuch u sídla místní proruské televize vysílající na okupovaných územích. Exploze rozbila téměř všechna okna v budově. Podle okupačních úřadů vybuchla nálož v automobilu. Přinejmenším pět lidí utrpělo zranění. Bomba v autě vybuchla právě v okamžiku, kdy zaměstnanci televize šli do práce, napsala ruská agentura Interfax.

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější