Ruské síly shromažďují svou hlavní palebnou sílu v Doněcké oblasti

Ruské síly soustřeďují svou hlavní palebnou sílu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, nikoli v Charkovské oblasti, kde v květnu zahájily novou ofenzívu. Na to v úterý upozornil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informovala agentura AFP.

Ruská armáda, ilustrační foto

"Většina bojů a největších útoků se odehrává v Doněcké oblasti. Ve skutečnosti je to hlavní ohnisko ruských útoků," uvedl Zelenskyj ve svém pravidelném večerním videovzkazu. Dodal, že po návratu z návštěvy několika evropských zemí, Singapuru a Filipín diskutoval v Kyjevě o situaci na bojišti s velením ukrajinské armády.

Ukrajinská armáda je od 10. května, kdy Rusko zahájilo novou ofenzívu v Charkovské oblasti na severovýchodě země, pod značným tlakem. Do Charkovské oblasti byla nucena poslat posily a musela ustoupit v jiných částech fronty kvůli nedostatku munice.

Ruské ozbrojené síly postupují na všech frontách na Ukrajině a jen letos obsadily 880 čtverečních kilometrů území, uvedl v pátek ruský ministr obrany Andrej Belousov podle agentury AFP.

Pokud se tento údaj potvrdí, znamenalo by to, že Rusko za posledních pět měsíců dosáhlo více územních zisků než za celý rok 2023. Tehdy se frontová linie navzdory ukrajinské protiofenzivě v létě téměř nehýbala.

"Postup probíhá ve všech taktických směrech. Celkově se letos dostalo pod kontrolu ruské armády 880 čtverečních kilometrů území," řekl Belousov podle ruských tiskových agentur na setkání Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB) v Alma-Atě.

Rusko podle ministra také zatlačilo ukrajinské síly osm až devět kilometrů zpět v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde spustilo novou ofenzívu 10. května. Od té doby tam "osvobodilo" 28 obcí, dodal Belousov.

Ukrajina se od začátku nové ruské ofenzívy dostala pod značný tlak. Do Charkovské oblasti poslala posily a musela ustoupit v jiných částech fronty, napsala AFP. Připomněla, že Kyjev má nedostatek munice, ačkoli USA mu nedávno schválily další rozsáhlou vojenskou pomoc.

Rusko před necelým měsícem spustilo novou ofenzívu v pohraniční Charkovské oblasti, čímž se otevřela nová fronta v probíhající válce. Podle Kyjeva jde o snahu Moskvy odklonit přečíslené ukrajinské jednotky z frontové linie na východě, kde probíhají nejostřejší boje.

Ukrajinská armáda v pátek uvedla, že jejím jednotkám se podařilo zastavit postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti a přešli do protiútoku.

"Ukrajinské obranné síly zadržely ruské jednotky v Charkovském sektoru... Situace je pod kontrolou, a probíhají protiofenzivní operace," sdělila ukrajinská armáda na pátečním brífinku v Kyjevě.

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj uvedl, že Rusové, navzdory počátečním úspěchům, uvízli v pouličních bojích o Vovčansk a utrpěli vysoké ztráty. Dodal, že ruské síly posílají do této oblasti posily, ale jejich snaha o dobytí města zatím skončila neúspěšně.

Varoval také před intenzivními boji na východě Ukrajiny, zejména u měst Časiv Jaro, Pokrovsk a Kurakovo v Doněcké oblasti.

Druhé největší ukrajinské město Charkov a jeho okolí odolávají ruským útokům již několik měsíců. Během těchto útoků byly použity rakety, drony a naváděné bomby, což způsobilo vážné poškození energetické infrastruktury.

Slovenská policie dopadla hledaného českého občana

24.06.2024 19:25 Policie v pondělí oznámila, že na Slovensku se podařilo zadržet hledaného osmapadesátiletého muže.…

Pentagon povolil Ukrajině použití amerických raket k úderům na cíle v Rusku

24.06.2024 15:36 Ukrajinská armáda může využít americké rakety s delším doletem k úderům na cíle v Rusku i mimo…

EU našla cestu k nákupu zbraní pro Ukrajinu. Navzdory maďarskému vetu

24.06.2024 13:02 Evropská unie našla způsob, jak obejít maďarské veto na nákup zbraní pro Ukrajinu financovaný z…

Útok v Dagestánu má nakonec přes 15 obětí, potvrdilo Rusko

24.06.2024 10:46 Počet potvrzených obětí po útoku ozbrojenců na pravoslavný chrám, synagogy a inspektorát dopravní…

Netanjahu vyhlíží další intenzivní boje s Hamásem

24.06.2024 09:19 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu…

V Rusku došlo k útokům na synagogu a pravoslavný kostel

23.06.2024 21:28 V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie…

Rusko tvrdí, že USA nesou odpovědnost za raketový útok ve městě Sevastopol

23.06.2024 17:11 Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový…

Trump si vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby

23.06.2024 13:21 Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již…

Ruské protivzdušné systémy údajně zneškodnily masivní ukrajinský útok

23.06.2024 11:33 Ruské protivzdušné systémy zneškodnily 21 ukrajinských dronů, které se pokusily zaútočit na…

Česká řidička zemřela ve Švýcarsku. Do hlavy ji narazil kámen odražený z…

22.06.2024 21:30 Česká řidička přišla v pátek o život při dopravní nehodě na západě Švýcarska. Do její hlavy narazil…

Související:

Nejnovější